Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Oficiální stanovisko CREW, s.r.o.

Vážení čtenáři, vážení fanoušci comics,

po několika měsících nejasností konečně dospěla situace kolem comicsového vydavatelství CREW ke konečnému řešení. Na rozdíl od řady jiných zvažovaných či dokonce zčásti realizovaných možností se jedná o řešení, které nijak nepoškodí comicsový trh v České republice potažmo na Slovensku. Právě naopak, vše nasvědčuje tomu, že se opět po delší době blýská na lepší časy. Vždyť místo dvou vydavatelů comics (navíc se nakladatelství Barlow i CREW potýkala s nemalými problémy) tu máme najednou čtyři (plus dva hostující).

Dne 18.9.2000 držitelé padesátiprocentního podílu ve společnosti CREW s.r.o., pánové Václav Dort, Martin Trojan a Jacek Weglarz, společnost opustili a založili nové comicsové vydavatelství Calibre Publishing. CREW s.r.o. současně uzavřela dohodu o spolupráci s dalším novým hráčem na našem comicsovém trhu, společností Comics Art Publishers s.r.o. (ústřední postavou CAP je Vláďa Veverka, který byl mimo jiné přímo účasten prvního roku vydávání magazínu CREW). Součástí této dohody je i převedení vydavatelských práv k magazínu CREW právě na CAP.

Současní vlastníci CREW s.r.o. (Štěpán Kopřiva, Petr Litoš, Jiří Pavlovský), tvořící současně redakci i relizační tým, se soustředí zejména na stabilizaci situace ve společnosti a na dovydání materiálů slíbených Vám, našim čtenářům. Druhý díl minisérie LOBO: Sedm zbytečných CREW s.r.o. vydá ještě do konce tohoto roku, stejně tak se ještě letos dočkáte dalšího Garfielda. Dále bude pokračovat i série Thorgal. CREW s.r.o. samozřejmě nezůstane jen u dokončování rozjetých sérií - přesně v duchu uvádění toho nejlepšího ze světového comicsu na náš trh se do budoucna chce věnovat hlavně vydávání comic-booků. Momentálně jsou ve výběru pecky jako Wolverine, Akira, Preacher, Hitman, Dark Knight Returns či Marvels. Který z nich a kdy přesně budete držet v ruce není ještě zcela jasné, nicméně chci Vás ujistit, že se tak stane a že se rozhodně nebude jednat o book, na který bychom nemohli být právem hrdí.

My všichni v CREW máme, myslím, na dosavadních šestnácti číslech magazínu CREW svůj podíl. Už proto se ho ideově rozhodně nezříkáme a novému vydavateli se budeme snažit pomáhat jak jen to bude možné. Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že co se formální stránky věci týče, CAP není CREW s.r.o. a obsah a nejen obsah dalších čísel magazínu CREW je zcela v moci nového vydavatele. Jak už jsem uvedl o něco výše, CAP je zejména Vláďa Veverka, človek, který s námi CREW zakládal a bezprostředně ovlivňoval čísla 1 - 5. Proto nelze očekávat nějaké radikální změny, celou záležitost bych spíš označil návratem k počátkům a kořenům CREW. Co se dalších plánů CAP s magazínem CREW týče, Vláďa Veverka zatím slíbil návrat k dvouměsíční periodicitě, snížení ceny pod stovku a dovydání naslibovaných comicsů (Devlin Waugh, Batman/Darkness, Sin City: Another Saturday Night). Samozřejmě se objeví i nové příběhy (přičemž vzhledme k evropštější orietaci V. Veverky lze očekávat i větší pestrost magazínu), nová redakce jistě přinese nové nápady.

Stojíme na prahu nové etapy vydávání comics u nás. Když se ohlédneme, vidíme obrovský kus práce, který se od počátků magazínu CREW udělal. Další vydavatelé prominou, ale vydávání comicsu u nás byla doposud zejména CREW. To se nyní mění, zvýšení počtu aktivních vydavatelů comics s sebou jistě přinese větší stabilitu a rozsáhlejší a pestřejší nabídku titulů na trhu. Prostě vše teď nasvědčuje tomu, že nás čeká lepší a světlejší comicsová budoucnost. A my v CREW u toho rozhodně být chceme a také u toho budeme. Vždyť společně s Vámi, našimi čtenáři, jsme si tuhle budoucnost doslova vydupali ze země.

Závěrem tohoto oficiálního prohlášení bych chtěl comicsu u nás popřát hodně štěstí. Jak ukázal právě proběhnuvší ComiCZ con, my všichni kolem comicsu u nás se zřejmě dokážeme dohodnout a spolupracovat a vytvořit tak fungující komunitu, kde nejsou na jedné straně čtenáři a na druhé straně vydavatelé, přičemž zájmy obou skupin jsou obvykle protichůdné. Doufám, že duch soudržnosti naznačený ComiCZ conem v nás všech zůstane i do budoucna a že si k sobě najdou cestu i jednotliví vydavatelé. Proto přeji hodně štěstí nejen Vám, čtenářům a fanouškům comics, ale i kolegům vydavatelům - CAP, Barlow, Calibre Publishing, Netopejru i Polarisu.

Za společnost CREW, s.r.o. Petr Litoš

Autor: Tisková zpráva
Tento článek byl publikován 4.10.2000 - další články od tohoto autora

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku

     


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36