Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Danger Girl (profil)

Danger GirlV požehnaném roce dvaapadesátém se to stalo. Zrodil se jeden z největších popkulturních fenoménů 20. (a nejspíš i 21.) století. Ian Fleming, neúspěšný student, docela úspěšný novinář a důstojník britské tajné služby ve výslužbě, vydal knihu s názvem Casino Royale. Její hlavní hrdina se jmenoval Bond, James Bond. Byl to agent SIS se služebním číslem 007 a dnes ho zná každé malé dítě ze čtrnácti Flemingových a cirka dvaceti dalších knih jeho pokračovatelů, dvaceti filmů, mnoha comicsů a naprosto neodhadnutelného počtu dalších děl, která si z bondovek vypůjčovala typologii postav i zápletky. Možná jsem si mohl tenhle úvod, rekapitulující notoricky známá fakta odpustit, ale nedalo mi to. Tenhle profil totiž bude o comicsu, který by bez „fenoménu Bond“ určitě nevznikl.

„Kruci! Tohle se Rogeru Mooreovi nikdy nestalo!“

Větou, vloženou do úst hlavní hrdinky už v nultém čísle comicsové série Danger Girl, se totiž její autoři přiznávají, odkud brali inspiraci. Dále to pak potvrdí takřka každou dějovou linií, takřka každou postavou, která se v příběhu objeví – ať už jde o zasvěcené narážky na samotné bondovky, nebo jejich klony. Ale slušnost velí se představit, nejdřív tedy učiňme za dost bontónu.

Danger GirlOperace Danger Girl je tajná soukromá organizace, financovaná z nejmenovaných zdrojů. V jejím čele stojí Deuce, bývalý agent MI–6, expert na slovo vzatý, který přišel o práci po pádu sovětského molochu a jestli vám jeho ostře řezaná tvář s šedivým plnovousem někoho připomene, rozhodně nepůjde o podobnost čistě náhodnou. Úkolem skupiny je ochránit svět před nebezpečím, jímž mu hrozí všemožné větší či menší extrémistické organizace (především však jedna). Za tímto účelem byla do jejích řad vybrána ta největší esa v branži a – světe, div se – jsou to všechno dámy. Natalia Kassle bývala ve službách KGB, pak se však rozhodla uplatnit svůj smrtící šarm, složený z dlouhých blond vlasů, modrých očí a dech vyrážející zručnosti v zacházení s noži na té správné straně. Sydney Savage si od protinožců přivezla vlasy hnědé, oči modré, jonesovský býkovec (i v tom je zjevná narážka na bondovskou inspiraci, i když jaksi na druhou) a zálibu v kožených sexy kombinézách a ničím neomezeném riskování. Silicon Valerie je pak nejmladší členkou týmu – tenhle na první pohled neškodný diblík s vykulenýma zelenýma očima, krátkým zrzavým sestřihem a zálibou v Kevinu Sorbovi a Leonardu DiCapriovi je ale géniem v oblasti nejen komunikační techniky a jasnou parafrází agenta Q. Nejdůležitější součástí téhle party je ovšem Abbey Chase, expertka na zaniklé civilizace a mystické artefakty, brilantně ovládající lingvistiku i střelbu ze svého Desert Eagla v ráži .50 AE a tak trochu mezinárodně hledaná vykradačka hrobů. Do týmu se s ještě splihlým blonďatým mikádem a v zaoblených zadních partiích prokousnutých kalhotách dostala právě proto, že jejích nevšedních talentů je zapotřebí při boji proti nejskrytějšímu a největšímu nebezpečí – bizarní kombinaci nacistických válečných zločinců a ex-sovětských agentů, skrývajících se pod označením Hammer Syndicate. Že i s nimi je sranda dokáží snadno zhýralá (a zženštilá) dvojčata Kain a Abel, bývalý obchodník se zbraněmi The Peach, biorobotický major Maxim, ex-nacistický šílený doktor Khamov von Kripplor a „dynamické duo“ ve složení trpasličí Kid Dynamo + reprákem v krku mluvící Mr. Giggles. Ti totiž k dosažení svého cíle (jímž není nic menšího než vytvoření věčné Čtvrté říše) potřebují tři součásti zbroje bývalého vládce Atlantidy. Nesmíme také opomenout ninjovský tandem, která má mezi sebou nevyřízené účty a i v téhle šarádě stojí na opačných stranách – Agent Zero a slepý, ale o to nebezpečnější Assassin X.

Danger GirlTenhle atraktivní a ukázkovými figurami se pyšnící „womanšaft“ se vylíhl v mozkovnách J. Scotta Campbella a Andyho Hartnella. O námět se postarali ruku v ruce a pak si ho podělili podle svých profesí, což značí, že Campbell dodal naprosto apartní, akcí i humorem našlapané kresby a Hartnell odsýpající a hláškami nabušenou story, která je tak krkolomná a nadsazená, až se jí rádi necháte unášet a dokonale evokuje pozdější sebeparodický trend bondovských filmů.

Celý tenhle (snad pouze zatím) sedmidílný hit vyšel pod hlavičkou Cliffhangeru, čili vlastně Wildstormu, čili vlastně DC Comics – první sešit v roce 1998, zatím poslední, otvírající si ovšem samozřejmě dvířka k dalším pokračováním pak v roce 2001. Mimo to se Danger Girl objevily ještě ve dvoudílné minisérii Kamikaze, kterou spáchal Tommy Yune. Poslední specialitkou je pak Danger Girl Skatchbook, v němž J. Scott Campbell nechal nahlédnout do své kreslířské kuchyně a jak už název napovídá, obsahuje spoustu skic a přípravných kreseb pro původní seriál i různé plakáty a videohru. Pro úplnost snad ještě dodejme, že se už několik let šušká o chystaném filmu, ale scénář Andyho Hartnella prý nestál za zlámanou grešli, natož pak za zfilmování. Uvidíme. Ve své původní kreslené podobě ovšem je tahle atraktivní a vtipná kombinace bondovek, Charlieho andílků a Tomb Raidera zralá na doporučení komukoli, kdo při vyslovení jmen James Bond a Indiana Jones a zahlédnutí lepě tvarovaných děv nedostává vyrážku.

Autor: Radim Klimeš
Tento článek byl publikován 1.8.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36