Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

LOBO – profil postavy

LoboZrození Ďábla
V galaxii hóóóódně, ale opravdu hóóóóódně daleko existoval hvězdný systém. Nazývejme ji Czarnia. Tahle Czarnie byla vydestilovaná Dokonalost, planeta Harmonie, domov jedné z nejvznešenějších a nejkrásnějších ras vůbec. Na Czarnii, ráji míru a lásky, kde dny byly dlouhé, jasné a krásné, neexistovaly války, neexistoval hlad nebo násilí. Pro slova jako hádka, rozepře nebo nenávist neexistoval význam. Tak do tohoto ráje se zrodil Had, a jeho jméno bylo Lobo. Ďábel, ďábel!!! poslední slova sestřičky, později historicky první duševně chorý pacient této planety, která asistovala u Lobova porodu. Nikdo dodnes netuší, proč jí tehdy Dítě Temnoty ukouslo čtyři  prsty. Nejlepší mozky planety si lámaly hlavy tzv. Lobo fenoménem. Teorie byly různé, špatné geny, posednutí démonem, teze Obětního beránka (vyvážení vesmíru, dobrota a srdečnost czarnianů musí mít zákonitě i protipól), a nebo je to prostě jen strašná smůla, že se Lobo objevil právě tady.

Ďáblova školní léta
Lobův třídní učitel si s podobnými teoriemi nelámal hlavu. “Lobo není nic víc, než malej zlej parchant.!!“ to řekl v interview krátce předtím, než zahynul při nikdy nevyjasněném napalmovém bombardování. Dá se říct, že Loba škola (až na výjimky) nebavila. Už od prvního okamžiku se cítil jiný a dával to svému okolí náležitě najevo. Již jako pětiletý byl nesmírně zuřivé dítě. Řediteli školy roztrhl hrdlo. Když ředitele objevili sousedé v jeho domě, na zemi vedle těla bylo jeho vlastní krví napsáno:“Má víra v přirozenou dobrotu byla silně otřesena, neřku-li totálně zničena. Připojím se k Jedinému, nashledanou v Ráji. P.S. pro vaše vlastní dobro navrhněte koncept policie, soudu a věznice...“. Ano bylo na to potřeba hodně krve, pan ředitel umíral dlouho. Czarniané byli zděšeni, policie, soudy, vězení??? Co bude dál, bude nám někdo určovat, jak se chovat??? No a tak se o těchto věcech stále jen mluvilo a mluvilo... Mezitím ve třídách czarnie tekla krev, hromadila těla a zlomené kosti rámovaly Hadův postup. Lobo si ve škole zavedl vlastní pravidla... a to měl být teprve začátek.

Ďáblovi rostou křídla
Jediná věc, do které se Lobo, s vervou sobě vlastní, pustil (tedy kromě zabíjení, mučení a mrzačení) byla biologie. Bylo to ještě na škole, když mu v hlavě uzrál ďábelský nápad. Výsledkem snažení byl 117 mikronů veliký, škorpiónu podobný, létající hmyz zavrtávající se do masa a způsobující paralýzu s následnou velice bolestivou smrt. Lobo tento hmyz vypustil na nic netušící czarniany. Kdyby někdo přežil, mohl by vyprávět o šíleném smíchu nesoucí se nad umírající planetou, nad vítězným smíchem Loba. 7 milionů lidí umíralo v obrovských bolestech, na ulicích se hromadila nafouknutá zčernalá těla... Pak se nářek umírajících pomaličku utišil a nad czarnií se rozhostilo ticho. Po celých 5 dní, co planeta vymírala seděl Lobo na terase jednoho z domů a popíjel. Teď když vše skončilo, pozvedl svou sklenici k symbolickému přípitku a tělem mu projelo vzrušení. Naposledy se mu něco takového stalo s jeho první láskou Daline Zaand, zavzpomínal na její měkké křivky, teplý a sladký dech...
Vyhlazení planety je jako ona ... jen milionkrát lepší.

LoboĎábelské hrátky
Kromě zabíjeni a jiných podobných radovánek, má Lobo rád muziku. Už jako mladík založil kapelu Main Man & Several Scumbags (Velkej šéf a narvaný popelnice). Jejich první koncert se konal na Czarnianském festivalu hudby. Výsledkem bylo usmrcení všech porotců elektrickým proudem a všichni členové kapely (samozřejmě kromě Loba) byli neočekávaně setnuti během prvního refrénu. Drby tvrdí, že někdy v tomto období Lobo došel na nejmenovanou soukromou kliniku, aby si nechal do mozku implantovat miniaturní přijímač. To se ale jistě neví, protože to není kde ověřit. Klinika ještě téhož večera do základů vyhořela a veškerý personál byl nalezen s proříznutými hrdly.

Co se však ví jistě, je to, že přijímač byl naladěn na pirátskou stanici Cosmic Rock Zombie, která hraje jeden a ten samý song. DJ téhle stanice totiž dostal vzkaz následujícího znění: Hrej “Zabil jsem svou rodinu (a nebyla to nehoda)“ od Oidipus Wreck, dokud se mi nezhnusí, nebo přijdu a urvu ti hlavu, ty senilní kreténe. Vše nejlepší LOBO. Od té doby DJ hraje no a Lobo... poslouchá.

Ďábel v plné síle
Mnozí si mysleli, že se Lobo změnil, když začal pracovat pro L.E.G.I.O.N. – nové policejní jednotky vedené brčálovým Vrilem Doxem. Těm bláznům můžu říct jen jedno: BLBOST. Lobo zašel příliš daleko na cestě Zla, než aby se mohl vrátit. Pravda o Lobovi a L.E.G.I.O.N.u je asi taková: Dox bojoval s Lobem, bitka to byla dlouhá a stala dost sil oba zúčastněné. Nakonec se radoval Dox. Jak je to možné?? No, někdo říká, že si Vril Dox dočasně zvýšil svou sílu až na úplný maximum, jinak by Loba neporazil. Jiní zase tvrdí, že Dox ušil na Loba boudu…. Jediné co je jasné, je to že se přesně v začátek souboje se stanice Cosmic Rock Zombie odmlčela. Jejich vysílače byly rušeny gigantickým meteorem a muzika v Lobově hlavě přestala hrát. A to na celé dvě hodiny!!! Bez tohohle hluku, kakofonického šílenství v hlavě, Lobo ztratil koncentraci a ztratil i zápas – prohrál. Neměl jinou možnost, než následovat vítěze, tedy Doxe, a začít sloužit ve veskrze “dobré“ organizaci L.E.G.I.O.N. Nutno podotknout, že Dox zásobuje Loba úkoly, které jsou pro dobro, a nebo což je častěji, aby na Loba nalákal nějaký ten póvl a ten pak lehce zničit.

V Ďáblově hlavě
Je na čase dozvědět se o Lobovi pár věcí. Možná nám pomůže psychologický posudek vypracovaný při vstupu Loba do L.E.G.I.O.N.u.
Zkrácená verze, zbytek podléhá přísnému utajení.

Doktor: Vítej Lobo, toto je standardní procedura pro podklady L.E.G.I.O.N.u. Začnu se tedy ptát. Co přesně ti vadí na ostatních, proč je nenávidíš?
Lobo: Řekni cokoliv, a bude to zatraceně blízko...
Doktor: Proč je to tak?? Ostatní tě rozčilují, znervózňují nebo ti vůbec nic neudělají a ty je jednoduše zabiješ?
Lobo: Něco ti musím vysvětlit, nezabíjím pro nic za nic!! Žádnej kontrakt, žádný zabíjení. Chápeš? Já jsem nájemnej zabiják a mé speciální umění vyžaduje velký prachy. Bez peněz není zábava. Kromě toho, když někoho sejmu a pak za něj nedostanu zaplaceno podle dohody, pak samozřejmě zabiju toho hajzla, co mi nezaplatil. A takovýhle věci dělám gratis.
Doktor: Jasné, a co mi řekneš o tvých přátelích?
Lobo: Přátelích?? To je nějakej chyták, ne??!!
Doktor: No a nepřipadá ti, tedy potom tvůj život prázdný?
Lobo: Nejsi blázen??? Můj důvod žití je zabíjení a mrzačení. A jsem v tom nejlepší – a pokud si někdo myslí, že kecám, přiveď mi ho sem a rozdáme si to tváří v tvář. Pak snad pochopí...
Doktor: No, posuňme se kousek dál... Široko daleko jsi znám, jako czarnian, který vyhladil ostatní czarnianů, jen pro to abys byl jedinečný…
Lobo: Jo? No, jsem prostě pozoruhodný chlápek...
Doktor: Uh…. To ano. Normálním lidem, se musí zdát tato genocida, jako nepochopitelná. Myslím tím, jak někdo může udělat něco tak hrozného, tak barbarského…!?
Lobo: Jseš tupej, nebo něco??? Já to jednoduše můžu udělat!! To je proč jsem jedinečný a oni ne!!!
Doktor: Změňme téma, …. Jsi také znám, jako člověk, který drží své slovo.
Lobo: Jo, to jsem já, správně. Co slíbíš, splň. Podepíšeš smlouvu, dodrž ji. Slíbíš pomstu, pomsti se!! Ať to stojí, co to stojí, jakkoliv dlouho. Prostě drapni bouchačku a nikdy to nevzdávej!!
Doktor: Jsi člověk obrovských extrémů. Myslím tím, ta drsná slupka skrývá měkké jádro, že? Jistě cítíš vinu za nějaké hrubé zločiny, že ano?!
Lobo: Jaký hrubý zločiny? Jaká slupka? To je vtip, že jo...
Doktor: No, ve skutečnosti není, já chtěl jen...
Lobo: Podělanej parchante! Vy skrčci jste pořád stejní. Vzdám se pro vás svýho času – jednám slušně, ano pane, ne pane – a co z toho mám?? Sakra, mám 100 chutí změnit tvůj postoj doktůrku... vlastně myslím, že teď jsem na řadě já. Podívám se co máš v hlavě, prostuduju tvůj mozek...
Doktor: Néé, co to děláš?? Jdi ode mě pryč !!!! AAAAGGGGHHHHHH!!

* konec přepisu *

pozn: Smrt Dr. Gnuoye nastala pravděpodobně v důsledku masivního poškození hlavy. Je to ovšem jen dohad, protože hlava se nikdy nenašla.

No, moc nám to nepomohlo, že. Takže toto jsem se o Lobovi dozvěděl já:
1. Lobův mozek neustále analyzuje protivníky, jejich možnosti a schopnosti. To mu dává docela jasnou představu o protivníkových slabinách.
2. Lobo vždy dodrží své slovo. Pokud něco slíbí, nic ho nezadrží aby ho dodržel.
3. Lobo vždy vystopuje svou oběť, ať je kdekoliv. Jednoduše se naladí na jeho vibrace (nebo chcete-li auru).
4. Lobova oblíbená barva je pohřební čerň.
5. Lobova motorka je SpazFrag 666. Je poháněna miniaturizovaným 17 L motorem s třemi turby. Z 0 na 60 okamžitě a nejvyšší rychlost je až několik milionů km/h.
6. Lobo raději zabije kohokoliv, než aby nechal tuto osobu pomáhat mu při práci.
7. Lobo opovrhuje kýmkoliv z L.E.G.I.O.N.u. Trpí je a nezabíjí je jen proto, že dal V. Doxovi slovo.
8. Lobova představa perfektní noci? Příliš úchylná, než aby se to dalo zveřejnit.
9. Lobova nejpoužívanější hláška je Feetal’s Gizz. Zkrácenina od  Feetal’s Gizzard (žaludek). Galaktický slovník říká něco o starodávném prokletí Feetala, ale neříká se tam, o co šlo. Takže to necháme tak.
10. Lobo nesnáší jakékoliv poletující super klaďasy typu Supermana apod. Nesnáší vše co ztělesňují: demokracii,vlajku, filosofii toho, že dobro vždy zvítězí nad zlem, krátké vlasy, hnědé boty, rovnoprávnost pro ženy, rovnoprávnost pro muže, základní práva, pořádek…..apod. mohl bych pokračovat do nekonečna.
11. Lobo miluje delfíny a ryby. Drží nad nimi ochranou ruku a nikdo neví proč. Sám Lobo říká: Mé ryby jsou vznešené a půvabné, prostě nejčistší forma života, se kterou jsem se kdy potkal. Oni potřebují někoho, jako jsem já, aby je chránil.
12. Lobo má zaručenou nesmrtelnost. A to od samotného Boha, po tom brajglu co tam udělal se není čemu divit.
13. Lobo se ještě docela dobře snáší (kromě sebe) s Jonasem Glimem (příležitostný parťák) a s Alem a servírkou Darlene z Alovy jídelny.
To by snad stačilo, aby jste si udělali názor o tom, co je to za člověka, ten Lobo.

LoboTanec s Ďáblem
Teď probereme jeho příhody, jak je zaznamenali dávní zapisovatelé. Samozřejmě nebudu probírat všechny příběhy, bude to jen takový řez přes ty zdařilejší.

Ještě by se slušelo říct si něco o Lobově zrodu. U toho stáli Roger Slifer (scénář) a Keith Giffen (kresba). Lobo se vyloupl do comicsového universa v roce 1982 v týmovce Omega Men, prý jako rozčepýřený výrostek v oranžovém tílku. Na to zapomeňte. Tohle nebyl Lobo, jak ho znáte teď. Giffen se rozhodl odtrhnout Loba od Omegáčů a spolu se scenáristou Alanem Grantem vypustili do světa první zkušební série Loba, kterou ovšem nekreslil Giffen (ten s kreslením Loba skončil a začal dohlížet na scénáře), ale Simon Bisley.

A tihle tři začali pěkně z vostra. Na překvapené fanoušky vypálili Lobo: Last Czarnian. Tady je Lobo nucen převést svou bývalo učitelku na základnu L.E.G.I.O.N.u bez toho, aby ji zabil. Což je dost těžký, protože ona je poslední přeživší czarnian (teda kromě Loba samozřejmě) a Lobo chce být jediný svého druhu. Více zde.

Další lahůdka trojice Giffen, Grant a Bisley, se jmenuje Lobo’s Back. Loba ve férovém souboji zabijí a je expresně vypakován do záhrobí, odtud pak do Nebe. Jakej brajgl tam nadělá to si můžete přečíst zde.

Spolu ještě tahle trojka (švédská, ruská ??? kdo ví?) vytvořila Lobo: Paramilitary Xmas speciál, ve kterém Lobo dostane za úkol kuchnout samotného Santa Klause. Ten totiž není ten hodný obtloustlý a vousatý dědoušek, ale hlava zločineckého impéria, známý pod přezdívkou Drtič. Mimo to je hodně dobrej v boji v nožem…. Jenže Lobovi říkají Mr.Machette... Hodně krvavá a brutální podívaná.

S Grantem pak ještě Bisley spáchal crossover Lobo/Batman, ve kterém je Lobo najat Jokerem na zabití Batmana. Musí ho nejen zabít, ale ještě předtím znemožnit a zesměšnit jeho jméno. Lobo se tedy nasouká do netopýřího oblečku a jde zasít strach do srdcí slušných lidí. Snažit zabránit se mu v tom, budou kromě Batmana také Robin a Nightwing. Jak dopadnou je snad každému jasné. Tohle je hodně ujetá věcička a mám jen jednu poznámku. Takhle hroznej konec, jsem ještě neviděl. Jsem zklamanej, zatraceně zklamanej. Poslední stránku vytrhněte, pak nemá tento příběh chybu.

Po bok těchto tří klenotů se zařadil také Lobo: Unamerican Gladiators. Giffen, Grant (scénář) a Cam Kennedy (kresba). No a zase jde hodně hustý našup, ve kterém Loba zastihneme jako účastníka v hodně ujeté soutěži. Více samozřejmě zase zde.

Keith Giffen se nakonec nespokojil jen se sledováním Loba z bezpečné vzdálenosti, ale spáchal spolu s Grantem (s kým jiným že…) Lobo: Infanticide. A o co jde? Lobo je odveden na vojnu, hlava mu je oholena pěkně dohola a v očích gumáků je vidět odhodlání s Velkým Šéfem zatočit. Tahle vojna je totiž jen kamufláž od jedné ženské. A né ledajaké ženské, je stejně tvrdá a prohnaná jako Lobo. Je totiž jeho dcera. No a všichni kolem Loba jsou jeho děti – parchanti. Není se čemu divit, při tom, jak je Lobo posednutý ženskejma, nohy někdy ujedou, znáte to… Jako nápad dobrý, ale kresba, ta mě trochu zklamala. Na některých panelech vůbec nevím na co se koukám, chce to hodně podrobný zkoumání. Na druhou stranu je Lobo v podání Giffena, a jeho šílené kresby, opravdu dost šílený.

Kromě těchto výše zmíněných minisérie by vám asi neměla uniknout série Lobo: Death & Taxes, tady se Loba vezme na mušku berňák, nebo je to naopak?? Čert ví...

A taky docela povedený je crossover Lobo/Judge Dredd: Psycho-bikers vs. Mutants from Hell. Příběh se odehrává převážně v Mega City One, kam se Lobo přenese pomocí známého interdimenzionálního pásu. Zahraje si čelíčkovanou s Mean Machinem a pak s pomocí Dredda a právě zmíněného Mean Machina, zneškodní Lobo odpornou bandu mutantů.Ti přežívají hluboko pod zemí kují pikle na ovládnutí světa pomocí tajemných prstenů. Společně samozřejmě mutanty zmasakrují a Lobo se velice baví. Při odjezdu doufá, že se někdy vrátí a užije si zase trochu legrace. Vy se bavit budete určitě a děkovné dopisy můžete posílat na jména Alan Grant, John Wagner (oba scénář) a Val Semeiks (kresba). Když jsem u těch crossoverů Lobo je ještě setkal mj. s Hitmanem (Lobo/Hitman) to nebylo nejveselejší setkání, ale aspoň Bueno Excellence si užil Loba až až.. Další komu zkřížil Lobo cestu je Maska (překvapivě Lobo/Mask) a nebo Lobo/Demon: Helloween.

Rád bych ještě upozornil, na zvláště povedenou cover verzi…jde o parodii na film Robocop. Tady samozřejmě LoboCop. Při jednom ze svých alkoholových dýchánků to Lobo přehnal. Tentokrát ale hodně drsně, ožral si držku a už to nerozchodil. Zůstala jen ta maličká kulička slizu s rádiem, říkající si mozek. Toho využil šéf místní policie a rozhodl se použít Lobův mozek, jako základ pro robota ochránce. Jenže smůla, z robota se stal psycháč (dokonce mu nešlo odebrat to rádio, mozek se něm okamžitě sápal) a pokutoval kohokoliv, pokuta se míní smrt. Jdeš pomalu? BANG! Jdeš rychle? BANG! Řídíš auto? BANG! Neřídíš auto, taky BANG! Nakonec je starý Detroit vyvražděn, přesně podle plánu podlého policejního příslušníka (hele 6xP jsem dobrej...) a Lobo je tedy nepotřebný. Dá se říct, že děj je předvídatelný, pokud jste Robocopa viděli, ale stejně LoboCop stojí za přečtení. Scénář Alan Grant, kresba Martin Emond. Zgurveně dobrá parodie.

LoboTakže jsme projeli minisérie, které buď vycházely před Lobovou samostatnou řadou a měly tudíž nalákat, anebo vycházely v průběhu série jako upevnění Lobovy pozice na trhu. Když je řeč o sérii. Ta začala vycházet v roce 1991 a začala příběhem Bulikův případ (vyšla v Legendách Crwe) a skončila číslem 64 (2001). Dvorním scénáristou byl Alan Grant a kreslit ji započal Val Semeiks, pak se jména na postu kreslíře začala měnit rychlostí blesku O´neill, Olivetti, Luzniak, Coleby, Critchlow, Jorgensen, Horley, Garres, aj. O jednotlivých je hloupost se rozepisovat, navíc o těchto dílech je těžké něco zjistit, protože Američané Loba vesele ignorují. Takže se spokojíme s tím, že známější věci jako Lobo: P.I. (Lobo se stává soukromým detektivem), All Murder Speciál (číslo 50) kde vyvraždí DC Universe, nebo čísla 61 a 62 změna Loba ve vypatlaného maňáska, konající dobro,  patří jistě k těm zdařilejším. I když pro fanoušky Loba bude jistě každý díl zážitek (aspoň doufám).

Teď trochu zamyšlení (na závěr), proč je Lobo oblíbený? Těžko říct, pokud si tenhle profil přečte člověk Loba neznalý, zcela jistě musí nabýt dojmu, že jsem blázen. Jak někdo může vychvalovat masové vrahy??? Jo, taky jsem měl ten pocit, když jsem si to po sobě četl, jenže já už vím o co jde. Lobova brutalita dávno opustila hranice normálního světa, všechno je zvrácené a zase zvrácené. Jako kdyby jste udělali parodii na parodii, ne vždycky to vyjde, ale v Lobově případě se to povedlo. Hlášky, akce, brutalita to k Lobovi prostě patří, jako k Bobovi Bobek, k Máji Vilík, k Sinisterovi Dexter a tak to má být. Někomu se může zdát, že Lobovy příběhy jsou jednoduchoučké až běda, tak vám můžu říct jen jedno: Máte pravdu a co má být?? Třeba nepotřebuju comicsy, o kterých budu přemýšlet ještě týden po přečtení, třeba se chci jen dobře pobavit. A proto je tu Lobo. Ve Státech třeba ignorován, snad proto, že amíci comicsy moc žerou, a zkousnout chlápka co napotkání zmasakruje jejich posvátné ikony (Superman, Batman….), nesnáší vše co tyto  ikony představují a navíc jen chlastá, balí ženský a vraždí, to je na ně asi moc silný kafíčko. Jen je nechte, tady není Amerika, tady je Česká republika a my chceme Loba!!! To ,že on by nás pravděpodobně všechny vykuchal a pověsil do za koule do průvanu, je věc jiná...

V češtině dosud vyšlo:
Lobo: Vodní svět (modrá CREW)
Bulikův případ (comicsové legendy)
Sedm zbytečných (comicsové legendy)
Pěkně prsatý propadák (Crew 1)
Lobo: Pro hrst dolarů (Crew 2)
Lobo: Rosa na kolejích (Crew 2)
Lobo: Gauneři (Crew 3)
Lobo: Sedm jatečních (Crew 4)
Lobo: Spoutaný (Crew 7)
Lobo dobývá Hollywood (Crew 13)

Autor: David Lottmann
Tento článek byl publikován 5.8.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36