Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

SWAMP THING (profil postavy)

 

První výskyt House of Secrets č. 92
Tvůrci Len Wein, Berni Wrightson

 
Už Rychlé šípy v tom měly jasno! “Koho volíte, Losnu nebo Mažňáka?“. “Áále třeba Bahňáka!!“. Ano, i já volím Bahňáka a myslím, že volím správně. Je teď na vás, jestli i vy takto zvolíte. No a abych nalákal co nejvíce lidí, je tady tento profil. Profil klasiky hororových comxů – SWAMP THING.

Swamp ThingPRAELUDIUM aneb TROCHA HISTORIE
Naprosto první výskyt Swamp Thing na nejisté půdě comxové se datuje již od června 1971. Tehdy se objevila v sérii House of Secrets, konkrétně v čísle 92, v osmi stránkovém příběhu. Po naprosto neuvěřitelné odezvě fanoušků, vypálil DC Comics novou sérii s překvapujícím názvem SWAMP THING. Po počáteční sérii, která měla 24 dílů a končila v roce 1976, byla SWAMP THING ve stádiu hibernace. K razantnímu oživení dochází po dlouhých 6-ti letech. Roku 1982 začíná druhá řada SAGA OF THE SWAMP THING, a právě tato etapa katapultuje SWAMP THING do nebeských výšin, po bok velikánů comxového nebe. Já vás zvu na projížďku do časů minulých, na projížďku do minulosti jednoho ze základních kamenů hororového comxu. Pro lepší orientaci je vše rozděleno do období (tzv. ér) podle toho, kdo zrovna  SWAMP THING formoval. Nuže nasedněme do oprýskané loďky a nechme se nést proti proudu času zpět do roku 1972 ……

INTERLUDIUM aneb SÉRIE PRVNÍ (1972 – 1976)
(Len Wein, Berni Wrightson)
Len Wein – scénář a Berni Wrightson – kresba, jsou vlastně tvůrci SWAMP THING. V roce 1972 tuto sérii rozjeli. Sérii, která s menšími (většími) přestávkami jela až do těchto dnů. Příběh této první série, byl poměrně jednoduchý. Šlo o mladého vědce Aleca Hollanda, který společně se svou ženou Lindou, pracoval pro americkou vládu v Louisianských bažinách na látce, pro znovuoživení růstu rostlin (v originále bio-restorative formula). Pro vysvětlení, látka funguje tak, že ji kápnete např. na dřevěnou podlahu a během chvilky z podlahy začnou růst první výhonky rostliny. Projekt je ale sabotován a při výbuchu v laboratoři  zahyne Hollandova žena. Sám Alec Holland, jehož tělo bylo nejprve pokryto bio-formulí, se ocitá v plamenech. Vybíhá z hořící laboratoře a mizí v bažině, ze které se však nevrátí on, ale podivná a tajemná člověku podobná věc. Zrodila se SWAMP THING. A první co musí vykonat je pomsta na lidech, kteří jsou zodpovědni za smrt jeho ženy Lindy. Pak následuje cesta Evropou, první setkání a souboj s arcizloduchem, starým šíleným čarodějem Dr. Antonem Arcanem a Un-Meny (mutanti, které Arcane stvořil). Dr.Arcane je posedlý představou nesmrtelnosti. Toho chce dosáhnout tak, že hodlá uzmout nezničitelné tělo Swamp Thing. Kromě Dr. Arcana se zde představuje jeho neteř Abigail, která se stává jedním z hlavních vedlejších charakterů (stejně tak jako drsné soukromé očko Matthew Cable – budoucí manžel).

Tady následuje, v roce 1976 – po 24 dílech, první přerušení série. A to na celých 6 let. Po těchto 6-ti letech, se z bažin zapomnění znovu vynoří na světlo Boží, ale už s jinými tvůrci a dokonce pozměněným názvem.

SÉRIE DRUHÁ

ÉRA I  (1982 – 1983)
(Martin Pasko, Tom Yeates)
Martin Pasko – scénář a Tom Yeates – kresba chytili SWAMP THING do klepet v roce 1982. Další změna, kromě autorů, je lehká změna názvu série na THE SAGA OF THE SWAMP THING. Co se týče příběhu, ten začíná tam, kde starý příběh skončil a sleduje osudy SWAMP THING jak hledá svou ztracenou lidskost. Současně je představována nová várka vedlejších postav. Jsou to Liz Tremayne a Dennis Barclay. To je strana dobra, samozřejmě, že kde je dobro, musí být i zlo. To zastupuje generál Sunderland, hlava zlotřilé korporace, jenž má silné vazby na vládní agenturu, specializující se na různé “špinavé triky“. Tahle agentura se, jen tak pro pořádek, jmenuje D.D.I. Tahle linie příběhu vydrží celých 20 dílů série a vrcholí soubojem SWAMP THING s arcizlotřilcem Antonem Arcanem (viz první série). Dr. Arcane, jehož šílenství změnilo do podoby podivného pavoukočlověka, hodlá neustále vypudit SWAMP THING z jejího těla a uzmout ho pro sebe. Bohužel, zase to nevyšlo….. To gen. Sunderland a jeho D.D.I. na to jdou od lesa (bažiny???), nalákají SWAMP THING, spolu s jejími přáteli, do léčky ze které není úniku. SWAMP THING je obklíčena hromadou mužů a mužatek v zelených stejnokrojích, pro které je zabíjení jen nudnou denní rutinou. Odpor je marný, proti plamenometům, rychlopalným puškám a granátometům se těžko bojuje. Zelené tělo SWAMP THING je rozstříleno na cucky, to by se dalo ještě přežít, ale střela explodující v její hlavě ji už bezpečně posílá zpátky do bažin. Vypadá to, že po 20 dílech nové série následuje další konec…..omyl ….  přichází …..

Swamp ThingÉRA II  (1984 – 1987)
(Alan Moore, Stephen Bissette & John Totleben)
Alan Moore – scénář, začal na SWAMP THING pracovat vlastně už od čísla 20 (toto byl jeho první americký comics). Stephen Bissette a John Totleben  - oba kresba, začali trochu dřív, a to od čísla 19. Jenže to byla spolupráce s někým, samostatně začal tenhle tým tvořit právě od čísla 21. A začali pěkně z ostra. Hned v prvním díle vypálili na nic netušící fans brutální fakt. Alec Holland není SWAMP THING. Bio formule nebyla navržena pro lidi. Alec Holland byl mrtvý ještě dřív, než se jeho zničené, ohořelé tělo ponořilo do bažiny. Jeho mrtvola se rozložena a rozptýlena mezi vodní rostliny, které absorbovaly bio formuli. Rostliny napodobily Hollandovo tělo a s jeho pamětí a vzpomínkami uvěřily, že jsou on. Alec Holland již není člověk, který se stal rostlinou. Je rostlina, která se pokouší stát Alecem Hollandem.

Příběhy pod Moorovým dohledem, začaly být trochu drsnější, temnější a vůbec trochu horrorovější. Zlomovým dílem je sešit 31. Do této doby se SWAMP THING vešla do hranice, která byla dána Comics Code Authority. Od čísla 31 to mu tak, bohudík, již není a tak mohl Moore vypustit své démony naplno. Nutno podotknout, že je vypouštěl docela dlouho, celé 4 roky. Jeho poslední sešit má číslo 64. Nebudu, tady zbytečně plýtvat místem, protože pokud Bůh (tady spíš Ďábel) dá, seženu si veškeré Moorovy SWAMP THINGs a zrecenzuji je pro vás já, nebo třeba jeden z mých kolegů – kdo ví. Je fakt, že právě tyto (Moorovy) díly jsou reprintovány a tudíž snadno k mání v podobě booků. Takže rovnou se posuneme dál, a přichází ….

ÉRA III  (1987 – 1989)
(Rick Veitch, Alfredo Alcala)
Rick Veitch – scénář a Alfredo Alcala – kresba, pokračovali ve směru, kterým SWAMP THING nasměroval Moore. Veitch si ale trochu víc vyhrál s příběhy a v nich rozpitval americkou kulturu. Nejvíce zapamatovatelné, v jeho příbězích, byli super-hrdinové. Zaměřil se na jejich psychiku (Superman, jako poslední bašta síly proti shnilému a zkorumpovatelnému právnímu systému) a na jejich dopad na obyčejné lidi (na jejich posedlost hrdiny a na jejich slepé uctívání kohokoliv, kdo má na sobě pláštěnku a skáče ze střechy). No a málem bych zapomněl na hlavní věc, byl to právě Veitch, kdo dal SWAMP THING dítě….. Tefé Hollandovou. Veitchovy příběhy byly velice často poskládány z více kratších historek, vzájemně se proplétajících. SWAMP THING se dostala do křížku s vetřelci z vesmíru, do I. i II. Světové války, na divoký západ nebo třeba do doby krále Artuše (setká se s Merlinem, Lancelotem, apod.). Poslední sešit, pod který se Veitch podepsal, má číslo 87.

ÉRA IV  (1989 – 1991)
(Dough Wheeler)
Dough Wheeler – scénář, pokračoval v kratších na sebe nenavazujících příběhů, které fungovaly u Veitche. Wheeler, ale asi nebyl tak zdatný ve vykreslování charakterů a SWAMP THING začala pomalu zapadat do bahna. Nevím, co to mělo za příčinu. Jestli fakt blbý příběhy, nebo okoukanost nebo jestli to byla nesourodost po stránce výtvarné. Zatímco předcházející libretisté měli k ruce jeden (max. dva) tým kreslířů, v téhle éře se jich vystřídala celá řádka (viz níže). V příbězích nynější SWAMP THING, vystupuje již jako plnohodnotný charakter jeho dcera Tefé. Jinak se podíváme např. do Pekla a nebo zjistíme, že Tefé koluje v žilách krev démonů……. že vás to nezajímá??? Hmmm mě taky moc ne, tak jen pro pořádek, posledním sešitem Wheelerovy SWAMP THING je číslo 109. …. Tak huráá dál…..

ÉRA V  (1991 – 1993)
(Nancy A. Collins, Tom Mandrake, Scot Eaton)
Agonie pokračuje, po nemastném neslaném výkonu D. Wheelera, naskakuje do vlaku rozjetého směrem k Zatracení nová tvář. Nancy A. Collins …… a zase to není to pravý ořechový. Příběhy se dál rozmělňují a rozmělňují a navíc jim chybí jakákoliv, aspoň ta sebemenší, pointa. Jen jednou se dohodla pro delší story, ale bylo to neohrabané a nemělo to asi tu správnou šťávu, šlo o Abby a SWAMP THING a jejich odloučení. No, jak se říká : “Z hovna bič neupleteš, když upleteš nezapráskáš!!“. Poslední sešit téhle bídy se honosí číslem 138. Honem dál…..

ÉRA VI  (1994 – 1996)
(Mark Millar, Philip Hester)
Mark Millar – scénář, nebyl známý comxový scénárista, přesto mu byla dána šance navrátit SWAMP THING její bývalý zvuk a lesk. Millar se do toho pustil, s rozjezdem mu pomohl Grant Morrison (jen první čtyři sešity). Konečně přichází oživení legendy, po několika letech levných, nudných a nic neříkajících příběhů se pořádně zablýskalo na lepší časy. Millar nahodil téma incestu mezi Abby a jejím ďábelským strýčkem Dr.Antonem Arcanem. Millarova éra je vůbec érou návratů, zpátky je povolána celá řádka starých známých zloduchů. Jenže ti nejsou stejní, od jejich posledního výskytu uplynula již dlouhá doba a tak se většina z nich změnila, pod vlivem svého šílenství, na ještě zrůdnější bytosti. SWAMP THING se pod tímhle tvůrčím týmem dařilo a podařilo se napravit její pošramocenou pověst. Millarův příchod k SWAMP THING a její totální změna by se dala přirovnat jen k příchodu A. Moora v roce 1984. Jenže osud je osud a tak, v půli roku 1996 je vydáno poslední díl série s číslem 171. SWAMP THING se opět ocitá u ledu, ze kterého ji probírá ……

Swamp ThingSÉRIE TŘETÍ (2000 – 2001)
(Brian K. Vaughn, Roger Petersen & Joe Rubenstein)
Brian K. Vaughn – scénář, měl pravděpodobně dobrý úmysl – kompletně přepracovat SWAMP THING. Chtěl k to mu využít Tefé Hollandovou, dceru SWAMP THING. Tahle série je jen a jen o ní. Tefé dorostla do věku teenagera a je to prostě neuvěřitelně silná (fyzicky), ale morálně zmatená mladá žena hledající své místo na tomto světě. Bohužel zlaté časy SWAMP THING se nevrátily (tato série se dožila pouhých 20 dílů), fanoušci série tuto změnu nesnesly a tak po zhruba 22ti letech vydávání SWAMP THING končí.

POSTLUDIUM aneb OSOBY A OBSAZENÍ
Jistě sami uznáte, že za 22 let se jistě vystřídala na tvorbě SWAMP THING pěkná řádka tvůrců. Kromě již výše zmíněných jsou to tito :
Scénáře : Steve Bissette, Jamie Delano, Kelley Jones, Andrew Helfer, Dan Mishkin
Kresby : Bo & Scott Hampton, Shawn McManus, Brett Ewing, Kelley Jones, Mike Hoffman, Kim De Mulder, Greg Baker, Shepherd Hendrix, Russell Braun, Jan Duursema, Phil Jimenez, Mark Lipka, Rick Magyar, Jill Thompson, Marc Hempel, Cameron Stewart, Bill Jaasca
Obálky: Simon Bisley, Brian Bolland, Rick Berry, David Mack, Greg Staples, Glen Fabry, John Higgins

Jelikož vycházela SWAMP THING v nakladatelství DC Comics, objevovali se v této sérii i charaktery z vesmíru DC – zde jsou někteří z nich, bez rozdílu dobro – zlo. Superman, Batman, Green Lantern, vlastně celá JLA, Phantom Stranger, John Constantine (ano, ten John Constantine), čaroděj  Sargon a Zatara, Floronic Man, Demon Entrigan, Deadman, Spectre, Abigail (Abby) Arcane provdaná Cable,  a samozřejmě dva největší protivníci SWAMP THING – Dr. Anton Arcane a gen. Sunderland. Někteří z nich sérií jen tak prosvištěli, někteří však zasáhli do osudů hlavního hrdiny více.

Co všechno lze sehnat od SWAMP THING ?
Essential Vertigo: Swamp Thing 1-24
Roots of the Swamp Thing 1-5
Saga of the Swamp Thing Annual 1-7
Swamp Thing (první série) 1-24
Swamp Thing (second series) 1-171
Swamp Thing (third series) 1-20
Vertigo Secret Files: Swamp Thing 1
Saga of the Swamp Thing TPB (vol. 1)
Swamp Thing: Love and Death TPB (vol. 2)
Swamp Thing: The Curse TPB (vol. 3)
Swamp Thing: Murder of Crows TPB (vol. 4)
Swamp Thing: Earth To Earth TPB (vol. 5)
Swamp Thing: Dark Genesis TPB
Swamp Thing: Roots TPB (J. J. Muth) rok 1998
Swamp Thing Volume 1-11

Mohly jsme také shlédnout film o SWAMP THING (režie J. Carpenter), koupit si hru, hrníček nebo figurku či sošku.

Co dodat závěrem? Nic. Snad jen doufám, že se podaří nějaký další návrat, že prostě SWAMP THING nadobro neumřela….. třeba jednou za 5, za 10 let se ji nějaký pološílený génius odhodlá znovu oživit. Snad, aby to bylo co nejdřív, byla by škoda kdyby bylo zapomenuto na kultovní klasiku. Loučím se s vámi slovy klasika: „ Klasika je klasika“.

Autor: David Lottmann
Tento článek byl publikován 20.5.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36