Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Lidi nezajímá comics, ale legendy

Comics v České republice asi nejvíce proslavil Jaroslav Foglar svými Rychlými Šípy, které vyšly v několika vydáních u několika nakladatelství a které kreslilo několik autorů, z nichž nejznámější jsou asi Dr. Jan Fischer (kreslil 213 příběhů z celkových 316ti) a Marko Čermák (93 dílů). Ačkoliv byla po Rychlých Šípech v kreslené podobě obrovská sháňka, kritici je označují ve své kategorii za brak.

Foglarovy Rychlé Šípy v barvách Comics serveru

Když psal Foglar Rychlé Šípy, nepočítal s tím, že vyjdou později v zabookované podobě, jak se nakonec stalo. Až později se totiž v tehdejším Československu začal do obliby dostávat comics a v řadě časopisů orientovaných na skauting začaly vycházet stripy neboli krátké několikaobrázkové kreslené seriály ve Vpředu či v Mladém Hlasateli. V této době se objevuje první kreslené ztvárnění Foglarovy tvorby.

Od stripů už pak nebylo daleko k samostatným sešitům, na nichž si smočila štětec řada autorů a které vydalo několik různých nakladatelství. Dodnes je po nich obrovská sháňka, ačkoliv je mnozí lidé z branže označují za nepříliš vydařené. "Je pravda, že Foglarovy Rychlé Šípy zná hodně lidí a mají je rádi, ale když to vezmu z té druhé stránky, nejsou příliš dobře udělané. Mají hodně nekvalitní scénář, což je spojeno s tím, že Foglar byl spisovatel a ne comicsový scénárista. Navíc ani kresby nejsou příliš propracované a dokonalé," uvedl bývalý šéfredaktor comicsového magazínu Crew Petr Litoš.

Jeho slova pak potvrzuje řada dalších lidí pracujících v comicsové branži. "Je to tak. Rychlé Šípy lidé milují hlavně proto, že je psal Foglar a proto, že jsou spojeny se skautingem, který tady byl kdysi v módě. Dnes už je to spíš legenda," shodují se Petr Rada, šéfredaktor Barlow comics, Jiří Pavlovský, uznávaný comicsový recenzent i jeho kolega Štěpán Kopřiva. "Je smutné, že lidi spíše zajímají legendy než nové příběhy, které jsou nakresleny a napsány mnohem lépe a které by se daly mnohdy označit za umění," dodávají shodně.

Autor: Zdeněk Polách
Tento článek byl publikován 11.9.2000 - další články od tohoto autora

Jaký je váš názor na Rychlé Šípy?

     


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36