Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Alvin Norge #1 - @peklo.Zcom

Alvin Norge #1Srpen 2001. Kosmická stanice Freedom. Raketoplán Atlantis se odpoutává od stanice a vstupuje do atmosféry Země, připravuje se na přistání. Najednou se na všech obrazovkách místo řídících programů objevuje počítačem generovaný obrázek dívky. "My name is Kimberley," představí se kráska. "Bye bye, Atlantis," dodá ještě. Vzápětí se už neovladatelný stroj řítí k Zemi…

Stejný den, dvě hodiny později. Státní porodnice, 140 West Queens, New York. Zdravotní sestra Dolores nevěřícně třeští oči na obrazovku televizoru, ve kterém běží záznam z neštěstí raketoplánu. Při pohledu na obličej záhadné dívky se její zděšení ještě zvětší. Okamžitě zvedá telefon a vytáčí číslo svého přítele. "Alvine," řve na něj mezi vzlyky, "proč si to udělal? Proč si všechny ty lidi zabil?" Alvin nic nechápe. Jsou dvě hodiny ráno, ještě ani pořádně neusnul a už ho někdo budí a obviňuje z vraždy! "Nedělej, že nevíš o čem mluvím! Je toho plná televize!" Alvin zapíná televizor a to ho konečně probudí. Kimberley? Moje Kimberley že je počítačový virus?

Alvin Norge je počítačový expert, především v oblasti 3D modelování. Bohužel, ke své vlastní smůle, je taky bývalým hackerem. Co na tom, že už dva roky se živí poctivou prací? Kdo mu to uvěří? Kdo mu uvěří, že s tím novým, prakticky nezastavitelným virem nemá nic společného, když je jeho byt plný pracovních materiálů s Kimberley? Alvin si zvolí jedinou cestu, která mu připadá, že by mohla k něčemu vést. Dává se na útěk a doufá, že se mu podaří zjistit, odkud vítr vane, dřív než bude pozdě…

Tak. Zápletku plnou slibných záhad a překvapení máme nastolenou, můžeme se proto spolu s Alvinem vydat na cestu lemovanou množstvím automobilových honiček, útěků, schovávání, převlékání, střelby a v mezičasech taky úporného přemýšlení, kdo to celé vlastně zpískal a proč se do toho snaží zatáhnout Alvina a další programátory zainteresované na počítačovém programu Innertrip.

Alvin Norge #1

Autor série, Chris Lamquet, odvádí jako scénárista solidní práci. Příběh má logiku a sledem neúprosných kroků směřuje vpřed. Záhada zůstává záhadou až do posledního možného okamžiku, aby byl čtenář udržen v napětí, a ani na konci se vlastně tak úplně nevyjasní, protože o čem by pak byly další díly, že? Trochu mi nesedly rámečky s Alvinovými vnitřními monology, připadá mi, že jsou místy dost násilné a často i zbytečné. (Kdo třeba viděl režisérskou i producentskou verzi filmu Blade Runner, ví o čem mluvím.) Jinak ale děj plyne opravdu hladce a bez zádrhelů a člověk nemá problém se v něm orientovat. Jenom nevím, nakolik budou některé záležitosti srozumitelné lidem, kteří nemají zkušenosti s programováním, internetem a vůbec světem počítačů jako takovým. To ovšem není myšleno jako výtka autorovi (kam bychom se dostali, kdyby byly všechny příběhy srozumitelné všem), jenom upozornění, že by toto dílko nemuselo oslovit úplně každého.

Pokud jde o kresbu, kterou si Lamquet obstaral taky sám, tady už nejsem tak nadšený. Říká se sice, že člověk by neměl moc kritizovat, pokud to sám neumí lépe, a já kreslit rozhodně neumím, pár věcí bych se tomuto comicsu ale přece jenom vytknout odvážil. A hned na prvním místě by byla barva. Nadužívání velice nepravděpodobných odstínů hnědé, zelené a především karmínově rudé barvy dodává chvílemi obrázkům vzhled dětské omalovánky a ubírá příběhu na hodnověrnosti. V kombinaci s místy dost přeplácanou kompozicí a lehce strnulými pózami postav činí z tohoto comicsu výtvor, který si rozhodně nekoupíte po prvním prolistování kvůli vizuálnímu dojmu. Docela zajímavě je ale vyřešena problematika zobrazování počítačových monitorů, které se čas od času v příběhu objevují. Na rovinu se přiznám, že si u některých opravdu nejsem jistý, nakolik se jedná o kresbu a nakolik o opravdovou počítačovou grafiku. Celek ale působí velice vkusně a nenásilně.

Podtrženo, sečteno: Alvin Norge je špionážní(?) thriller ze současnosti, který velice rafinovaným způsobem využívá a reflektuje problematiku moderního světa, a to především prudký rozvoj informačních technologií a s tím spojený strach z jejich zneužívání či kolapsu především prostřednictvím počítačových virů. Pokud vás neodradí kresba a rozhodnete se ho vhodit do nákupního košíku, připraví vám docela milé odpoledne a možná vás přinutí se i trochu zamyslet.

P.S.: Důrazné upozornění!!! Pokud z tohoto comicsu chcete aspoň něco mít, v žádném případě si nečtěte text na zadní straně obálky. Tak brutální "spoiler" (čili text, který vám důkladně vyžvaní o čem to je, a nabonzuje všechna překvápka) jsem už dávno neviděl...

Kresba a scénáře: Chris Lamquet
Vydal BB Art v roce 2002

Autor: Ľudovít Plata
Tento článek byl publikován 13.5.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36