Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Battle Chasers: A Gathering of Heroes

Battle ChasersFantasy nepatří na poli americké comicsové četby mezi ty úplně nejobvyklejší žánry. Je to zvláštní, ale je to tak. Čas od času se nějaká série zjeví, ale velmi rychle opět mizí v hlubinách všeobecného zapomnění. Pokud však zabrousíme do vod, které ovládá manga, objevíme neohrožených hrdinů v oplechovaných trenýrkách daleko více (i když je fakt, že v Japonsku se hrdinové zas tolik neoplechovávají, asi vlhčí klima či co). Jenže tady zas většinou nejde o čistou fantasy, jak jinak, Japonci si do svých scénářů okamžitě zabudovali obří pístová brnění a steampunková technologie jde ruku v ruce s magií. Tuším, že se tomuto žánru říká „odborně“ technofantasy. Ale ať už se jí říká jakkoliv, na americkém kontinentě jí zas tolik neobjevíte a je to věru škoda. Avšak i tam má své zástupce.

Joe Madureira nikdy nepatřil mezi nejaktivnější kreslíře. Proto je až s podivem, jaké renomé si při tom málu, co nakreslil, vydobyl. Před Battle Chasers se díky obrovskému talentu (a ještě většímu štěstí) již jako velmi mladý dostal k prestižní sérii Uncanny X-men, což je asi největší důvod, že jeho jméno zná ve Státech prakticky každý comicsář. V současné době už na comicsech nedělá vůbec, spoluzaložil jednu malou dílničku na výrobu her a comicsy musel odložit (prý než je dělat povoličatě, tak raději vůbec). Série Battle Chasers je nedokončená, a tak, pokud můžu radit, doporučuji číst pouze book, o němž právě bude tato recenze. Dál byste se zbytečně natěšili na díly, které s největší pravděpodobností dalších několik let prostě nevyjdou.

Battle ChasersKonečně jsem se nějak dohrabal k tomu, co spojuje Joea Madureiru, Battle Chasers a úvodní povídání. Člověk ani nemusí být supergenius, aby mu došlo, že právě styl. Battle Chasers by se, pokud je už musíte někam zaškatulkovat, vešly do šuplíku s nálepkou „Americká technofantasy manga“. Jakkoliv to zní divoce, Joe Madureira je uznávaným borcem v této oblasti, a ikdyž Battle Chasers sešitově vycházejí (vlastně vycházely) jen tak čas od času (něco jako svého času magazín Crew u nás), pořád měly obrovský úspěch (a taky proto je vydavatelská dílna Cliffhanger pořád podporovala). Jedná se totiž o více méně klasickou americkou pohádku s malou statečnou holčičkou v hlavní roli, která má v rukou celkem velkou moc a která se snaží najít (a nejspíš i zachránit) svého papá. Pochopitelně má po boku jednoho hrozně moudrýho, jednoho hrozně silnýho a jednoho hrozně statečně mužnýho. Celková story tedy spíše průměr, ale celé je to napsané a hlavně nakreslené tak mistrně, že si nějaké nedostatky v hlavní příběhové linii nepřipustíte. Techno prvků zas tolik není, vpodstatě se skrývají v jedné postavě, jakémsi středověkém bojovém robotovi, posledním svého druhu (opět, jak jinak). Ale i ten, jakkoliv je to překvapivé, vcelku nenásilně zapadl do celké atmosféry, a ani jeho střelné zbraně hromadného ničení by vám neměly přijít nějak obzvlášť nepatřičné.

Battle ChasersNapsal jsem „americká technofantasy manga“. Slovo manga jsem si nechal až na povídání o kresbě, protože na image-like stylu Madureirovi linky je inspirace japonskou školou opravdu hodně znát. On sám se tím ani nikdy netajil. Ale zatímco většina amerických kreslířů se o mangu jen trapně pokouší, Joe z ní vzal to nejlepší, přilepil na své skrz naskrz americké základy a vznikl styl, který by mu nejeden mainstreamový kreslíř mohl závidět. Svoji práci samozřejmě odvedl dnes již běžný počítačový „vytahovač“ a „vymalovávač“, takže odpůrci komputerizace v comicsové kresbě nebudou zrovna nadšeni. Avšak zbytek světa si jen pošmákne, jak je to všechno pěkně kontůrované, barevné, prostě poctivě odvedená práce na všech frontách. A pokud budeme porovnávat v rámci mainstreamu, výtvarná stránka Battle Chasers patří k tomu nejlepšímu, na co můžete narazit.

Takže komu doporučit? (Moje oblíbené téma na závěr.) Řekněme si to takto. Vadí vám manga? Ne? Vadí vám imagovské „vylepšování“ kresby pomocí počítačů? Ne? Máte rádi jednodušší fantasy příběhy, kde dobro je dobré a zlo náležitě potrestané? Ano? Nevadí vám, že každý sešit vychází přibližně jednou za půl roku? Ano, ale přezijete to? Battle Chasers jsou potom přímo pro vás.

Scénář a kresba: Joe Madureira
Scénář: Munier Sharrieff
Vydal DC Comics v roce 2000

Autor: David Zachoval
Tento článek byl publikován 11.6.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36