Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

CREW číslo 14

CREW číslo 14

Vzhledem k problémům s distribucí a papírem si dalo vydavatelství CREW s novým číslem svého vlajkového titulu na čas. Do toho nám tu vypukla menší válčička mezi jedinými dvěma comicsovými nakladatelstvími u nás, nejuctívanější ikona českého comicsu se nejspíš zachovala jako nesvéprávné dítě, zkrátka na malém comicsovém písečku naší banánové republiky je pořádně veselo. Comisoví fani si vzájemně krásně nadávají na auditoriích CREW i Barlowa, ten miluje toho a nenávidí onoho, Jana miluje Tomáše, ale Tomáš miluje Zdeňka. Smůla, Jano, o panenství musíš přijít jinde. Omlouvám se za ten trochu zmatený a "off-topicový" úvod. Mediální války rozebírat nebudeme, radši se trošku blíž podíváme na to, co se nám na comicsovém trhu (skoro už mám strach, že jako jakýsi vedlejší produkt) urodilo...

Tedy Červená CREW nám doklopýtala až ke čtrnáctému číslu. Párkrát sice po cestě trošku zakopla, ale jako správná drsná holka zatím pokaždé vstala a hrnula se dál. Buďme za to rádi a doufejme, že jí to vydrží.

Obálka mě nějak zvlášť nezaujala. Zaprvé nejsem žádný velký fanda na Predátora ani Vetřelce v jejich comicsové inkarnaci a zadruhé mi přišla taková nějaká studená, divná... To je ale věc názoru. Další na řadě je úvodník (tedy pan Obsah jistě promine, že ho opomenuJ). Štěpán Kopřiva vysvětluje to i ono moc pěkně a dozvíte se spoustu zajímavých věcí. No, na konci jsem měl radost alespoň z toho, že vyjde Spiderman: Masky, třebaže edice Modrá CREW, stejně jako Comicsové legendy, jde (doufám, že skutečně pouze dočasně) k ledu. Jo, a ti Simpsonovi mi taky nějak zvlášť pod fousy nejdou. Listárnu též přeskočíme a máme před sebou konečně nějaké obrázky s bublinami.

Crossover Wolverine/Zealot: Zlatý věk se měl objevit už v čísle 9, ale tehdy na něj pro opětné zeštíhlení časopisu nedošlo, takže se objevuje až teď. Zatím sice pouze první část (ze dvou), ale i tak ve mě zanechal ten nejlepší dojem. Scénář je dílem Scotta Lobdella, který spáchal i nějaké ty díly Darkness, a zápletku s tajemným svitkem, který by se měl stát nejcennějším z Hitlerových magických artefaktů rozjel docela slušně, takže ani nevadí zamontování mimozemských příšerek do druhé světové války. Černobílá a velice precizní kresba Travise Charesta se k příběhu mimořádně hodí a esesácké držtičky jsou přímo lahůdkové. Nejúžasnější je ovšem Wolverine, neb vypadá jako kříženec trpasíka s Jackem Nicholsonem (jen si vzpomeňte na Vlka) a jeho ukrutně suché hlášky ("Doufám, že ho neplatíš od náboje.") mu perfektně seknou. Zealot je taky vydařená a kombinace jejího britského baretu a japonské katany je obzvláště vypečená. Těším se na dokončení v příštím čísle a doufám, že vyjde.

No, a dostáváme se k hitu z obálky. Predátor vs. Aliens jsou tu zastoupeni dvěma kraťasy - Honba a Levákova pomsta. Už jejich "stopáž" je samozřejmě limituje v možnosti rozvinout příběh, takže obě zůstávají pouhými anekdotami ze světa Spojených vesmírných příšer. Zatímco v Honbě evokují Ian Edington jako scénárista a Mel Rubi jako kreslíř spíše atmosféru tvrďáckých mariňáků z filmu Vetřelci (a jejich výprava dopadne vpodstatě stejně, jen se na tom podepíše jiný druh emzáků), je Levákova pomsta jakýmsi sólem pro jednu ukecanou pozemšťanku a jednoho trochu divného Predátora (ale moc pěkně mluví). To množství hemžících se vetřelců tvoří pouhou kulisu... Story sepsal Brian McDonald (a skutečně připomíná ony poživatiny - v nejhorším na chvilku nasytí, ale labužník si nepochutná) a kresbu vyvedl Pop Mhan. Jeho jméno ve mě žádné vtipné přirovnání nevyvolalo, takže to zůstane tak. Oba comicsy totiž nesou stejné znaky - docela slušnou, moderní kresbu (zvláště ta Rubiho je docela nadupaná) a naprosto tuctový příběh, jakých jsou stovky a tisíce a potěší nejspíš jen zaryté fanoušky, čekající na Predator 3: Holocaust (nevíte-li, o co jde, projeďtě si starší FFFILMy a pochopíte) jak na smilování. Já mezi ně nepatřím, takže mě nijak extra nepotěšily.

Dalším počinem v pořadí je vyhlášení výsledků soutěže o původní comics podle libreta, otištěného v CREW 11 - "Zemřít znamená nežít". V rámci úspory místa byl otištěn celý příběh a vítězové se podělili o jednotlivé stránky. Dle mého osobního názoru je těch osmi barevných stran škoda. Jednak nesdílím nadšení Martina Němce pro vítěznou práci Jiřího Gruse, která z těch osmi stran okupuje plnou polovičku, druhak ani ty ostatní mě nijak zvlášť nezaujaly. Rozhodně sdílím názor jednoho z účastníků diskuse na CREWáckém auditoriu - mnohem lepší by bylo umístit všechny vítězné práce na net. Chápu sice, že by se tak staly nedostupnými pro houfy nepřipojených, ale v magazínu, který by měl přinášet to nejlepší, působí spíše rušivě... Kdyby byla na jejich místě publicistika, další články o historii comicsu jako žánru, byly by ty stránky využity smysluplněji.

Takže dál - naštěstí už k něčemu radostnějšímu. U příběhu Sláine: Vyloučení jsem se docela nasmál a zvedl mi náladu. Duo Mills & Gallagher postavilo obvykle jen řvoucího a kolem sebe rubajícího Kelta do krásné pozice rodiče, jehož synátor má být vyhozen ze školy, Wayne Reynolds to všechno docela pěkně nakreslil a výsledkem je skutečně osvěžující vtípek. Sláine podpantoflák, tvářící se jako asi každý rodič na SRPŠ, je fakt moc pěkný.

Pak jsou tu ještě samozřejmě aktualitky ála Čerstvá krev a tím jsme vlastně na konci nejnovějšího čísla magazínu CREW...

Dojmy z něj jsou poněkud rozpačité. Na straně jedné stojí skvělý Wolverine se Zealot a Sláine, na straně druhé pak veskrze průměrní vetřelco/predátoři a domácí tvorba. Navíc mě docela mrzí, že stále více CREW ustupuje od své publicistické části, kterou si rozhodně vychovávala své čtenáře. S konečným verdiktem to tedy není nijak snadné. Samozřejmě si novou CREW kupte. Ale počítejte s tím, že většina čísel, které už máte doma je daleko lepší. Nedá se svítit. Jak pravívali Čechové, ještě když bývali statní jonáci - není každého dne posvícení. Můžeme se těšit třeba na příště.

Autor: Radim Klimeš
Tento článek byl publikován 14.4.2000 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36