Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

CREW číslo 16

Magazín CREW neprochází rozhodně snadným obdobím. Redakce, která ho rozjížděla a která se nemálo (spíše hodně moc) přičinila o to, že si udržel své příznivce i přes všechny problémy s distribucí a vším ostatním, odchází a skoro by se chtělo, jako už klasicky v českých zemích, začít hudrat. Leč nové číslo (pravděpodobně ještě alespoň z větší části sestavené starou redakcí, ale přesto zjevně naznačující, jakým že to směrem se jediný skutečný comicsový magazín na českém trhu vydá) může vzbudit i u toho největšího zapšklíka maximálně tak uspokojené vydechnutí. My ostatní si prožijeme malý orgasmus.

Vezměme to od samého začátku - ledva přelistujeme obsah, úvodník a listárnu, zjeví se první bublinoidní příběh. Řazení černobílých a barevných stránek se pochopitelně nemění, takže kdo asi může tohle číslo otevírat? Samozřejmě, černobílý Hellboy - klasika, klasika a klasika. Na rozjezd je to skutečně příjemné, potkat se se starým známým a to i přesto, že jde pouze o osmistránkový kraťas, který rozhodně nedosahuje kvalit jiných, delších příběhů z pera Mistra Mignoly. Původ bestie je story, která se dá postavit na roveň třeba Hlavám (Modrá CREW - Hellboy: Povídky z temnot). Žádná geniální a perfektně propracovaná zápletka, ale skvěle "sestříhaná" akce a pointa, která jí dává roztomile nejednoznačné zakončení. Jako by nestačil už sám fakt, že je to HellboyJ.

Přelistujme. Na co že to narazíme? Cože?!! Mlíko a Sejra? Zase??!!! Ano. Ale zatím je nebudeme rozpitvávat, na svědectví o tom, že kráva, v jejímž vemeni se tyhle mlékárenské výrobky zrodily, musela být šílená, narazíme ještě později.

Hned na protější stránce totiž začíná druhé pokračování příběhu Devlin Waugh: Krvavá lázeň. Jestliže jsem se verdiktu zdržel minule, protože v "Patnáctce" stihl podvodně vězeňský masakr sotva začít, učiním tak i nyní. To jest, ani po druhé ze čtyř částí nevynesu konečný rozsudek, jen tak bokem podotknu, že se to začíná rozjíždět více než slibně.

Přechod z Devlina do Sinistera & Dextera: Schůzky se smrtí skoro ani na první pohled nepostřehnete. Není se co divit, ve Fleetway je tenhle kresebný styl pravděpodobně podmínkou existence. Ovšem musím říct, že Ramon s Finniganem se tentokrát mimořádně vytáhli. Dan Abnett napsal scénář, který si to sype na pomezí mezi anekdotou a určitou formou zamyšlení nad nesmrtelností chrousta (žádné strachy, fóry spolehlivě vyhrávají) a Paul Johnson to tak skvěle namaloval, že hravě své u nás publikované předchůdce strčil do kapsy. Téhle dvojici zabijáků přicházím čím dál víc na chuť a jen doufám, že kvalita jejich dalších příběhů si zachová vzestupnou tendenci.

Barevné stránky končí a Mlíko a Sejra se vrací. Takže teď si trochu zapitváme... Nebudu lhát, když řeknu, že jejich předešlé stripy (příběhy - to by bylo hooodně nadsazené slovo) mě nijak zvlášť nezaujaly. Tentokrát je tomu jinak. U Sexu jsem se zasmál, u třístránkového Všichni jsme Darth Vader jsem se skutečně královsky bavil. Nejsem schopen říct proč, ale skutečně se mi to tentokrát líbilo. Prostě mi to na rozdíl od předešlých dílů přišlo vtipné. Jasný? No tak!

Poslední comics tohoto čísla mi udělal radost ještě větší. Zaprvé se mi potvrdil můj soukromý a nezveřejněný tip, zadruhé mám skutečně rád tuhle atmosféru. Takže Torpedo 1936: Zemřít znamená nežít mi více než sedlo. Samozřejmě se jedná o to, že CREW konečně otiskla původní comics, na základě jehož scénáře byla vyhlášena několik čísel zpátky kreslířská soutěž. Pro nás z toho ovšem plyne jeden dost smutný fakt - ať byly příspěvky do soutěže jakékoli a ať se Martin Němec nad některými z nich i docela rozplýval, na tohle nemáme ani náhodou. Tu dokonalou žánrovou čistotu asi v krvi ani mít nemůžeme, takže tam bych byl ochoten i očko přimhouřit, ale skutečnost, že se u nás nenašel ani jeden člověk, který by měl ruku stejně lehkou, jako Jordi Bernet, je skutečností skutečně nepotěšující. Bernet kreslí velmi klasicky a přitom velice dynamicky, takže ačkoli za celých osm stránek jen dvakrát rozbije klasický šestipanelový systém, nic to neubírá na akčnosti - a na atmosféře už vůbec ne. Scénář, pod nímž je podepsán Sanchez Abuli je perfektní gangsterka, díky tomu, že jde o comics evropský je i patřičně syrová a drsná - přesně tak to mám rád. Třeba se časem přece jen někdo najde i u nás, kdo ví...

Tím jsme se dostali k další rubrice, která je od desátého čísla víceméně pravidelnou součástí magazínu. Ano, jde právě o Mučírnu Martina Němce. Co k tomu dodat - ze tří zveřejněných obrázků je naprosto zjevné, že ani tohle není Spasitel českého comicsu. Němec má naprostou pravdu ve svém povzdechu ohledně toho, jak zdrbnul Mariána Michálka v "Desítce". Byla to rozhodně ta nejlepší z věcí, které CREW v Mučírně zveřejnila. Měla chyby, ale ve srovnání s totálním amatérismem dalších příspěvků se jednalo o detaily, časem a pílí snadno odstranitelné. Ovšem o tom jsem se už v předešlém odstavci navzdychal dost. Třeba je u nás skutečně někde nějaký ten talent zašitý a vyjede v čele armády inkererů, letteristů a coloristů v okamžiku, kdy bude comicsu v Čechách nejhůř... Osobně se domnívám, že se měl objevit už před drahným časem...

No a na konec nám zbyly Aktuality a Úvodník, o těch je ovšem těžko co psát, takže se omezím na konstatování, že i něco novinek z comicsového domova (Úvodník) a světa (Aktuality) by se našlo.

Vlastně bych málem zapomněl! Ještě je tu poslední stránka s informacemi o tom, co vyjde příště. A kdybych tvrdil, že se netěším jak malé děcko, lhal bych si do kapsy. Tedy vězte, že za dva měsíce (tentokrát totiž CREW nebude zkoušet vtipný loňský fígl s prázdninovou abstinencí čtenářů) na nás čeká nejen třetí část Devlina, ale také první půlka crossoveru Batman / Darkness a hlavně a především - Jenom další sobotní noc, která snad alespoň na čásek zasytí ty z nás, kteří se třetího booku ze Sin City nemohou dočkat. Jak jsem řekl na začátku - ve výhledu jen samé pozitivní zprávy.

P.S.: Ou, sorry, tak úplně to pravda není - jedna špatná by na skladě byla... CREW, stejně jako Barlow, zdražila, takže dneska ji pořídíte za 129,- korunek. No, pořád lepší, než kladivem do hlavy... Jen aby za to taky nemoh George Lucas.

Autor: Radim Klimeš
Tento článek byl publikován 12.7.2000 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36