Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Crew #17

Crew 17U comicsového magazínu CREW už to tak bývá…

Prostě, skoro každou recenzi byste mohli začít slovy: „Tak jsme se konečně dočkali“. Připouštím, že to nepatří mezi pět nejlepších úvodů loňského ročníku Soutěže o nejlepší úvod, ale je to na druhou stranu mimořádně trefné. Navíc tak člověk zlehka přibrousí břit své ironie na faktu, s nímž se dá těžko polemizovat a většinu comicsových fandů v Čechách štve přibližně stejně, takže jste pak za zasvěcence a vůbec těžkého machýrka – kolohnáta… Šmarjá, já už jsem zase mimo.

Dobře. Vezměme to jasně, stručně, objektivně a kostruktivně. Magazín CREW se pravděpodobně probral z nejkrutější agónie, jaká ho od jeho vzniku potkala. Ačkoli byl ranami osudu a nepřízně davu k bublinoidním uměleckým útvarům stíhán od samého počátku, tak blízko skutečnému a definitivnímu zániku nejspíš ještě nebyl. Dnes (SNAD!!!) můžeme říci, že to nejhorší si už CREW protrpěla. Aspoň si nedovedu představit, kolikrát by se jí ještě mohlo podařit utéct hrobníkovi přímo z lopaty a vybelhat do světa. Sice ji už nevydává nakladatelství CREW, které se rozdělilo na dva samostatné objekty (CREW a Calibre Publishing), ale ujaly se jí ruce více než povolané – Vladimír Veverka aka Mighty Squirrel stál u jejího zrodu a po delší pauze se vlastně jenom vrátil. Jeho společnost Comics Art Publishers slíbila, že CREW bude vycházet dál a tomuto slibu dostála.

Jestliže jste u poslední stránky šestnáctého čísla natěšeně rozklepali jako já, nutně vás potěší i fakt, že nová redakce navázala na tu starou a dočkali jsme se tak naslibovaných pecek.

Na prvním místě samozřejmě stojí Jenom další sobotní noc, kraťas Mistra Franka Millera, který nejenže patří do série Sin City, ale přivádí zpátky na scénu oblíbeného masakrátora Marva. Sedmnáctistránkový příběh samozřejmě není žádnou komplikovanou záležitostí – trochu připomíná Big Fat Kill, jenže to není roztažené na desetinásobek stran, takže Sobotní noc si udržuje spád a razantní tempo. Ke kresbě, kterou Miller v Sin City používá, není nejspíš vůbec třeba cokoli říkat – je prostě fantastická. Poté, co překlad Velké tučné zabíjačky nedopadl úplně skvěle, potěší i překlad Štěpána Kopřivy.

Druhou peckou je předlouho avizovaný crossover Batman / Darkness. Nedá se svítit, byl bych mnohem radši, kdybych si ho mohl přečíst najednou a v podobě booku, jak byl slibován poprvé, ale i takhle je to pohoda. Scénář si vzali na starost Scott Lobdel a Jeph Loeb (krásně rozdělené – Scott píše Darkness a Jeph je autorem Batman: Long Halloween) a zatím bych ho příliš nerozpitvával, protože z jedenácti stran (příběh vyjde natřikrát) se toho moc usoudit nedá – dostali jsme se vlastně jen těsně za expozici. Na kreslířském pultíku musel probíhat solidní grupáč, což není v Top Cow nic vyjímečného, ale tentokrát je těch jmen, podílejících se na výtvarné stránce opravdu nějak hodně. Sám velký guru Špičkové krávy Marc Silvestri, Dave Finch a Clarence Lansang jsou ti, kteří kreslili tužkou. Joe Weems a Danny Miki to celé obtáhli tuší a Liquid! (ať už se tím skrývá jeden nebo čtyři z tanku i se psem) měl na starosti barvy. Kresba je přesně taková, jakou si představíte při vyslovení výše zmíněných jmen – promakaná, energická, nadupaná a nijak jí neuškodilo ani zvětšení na evropský formát. Tenhle cross se teprve rozjede, takže zatím to berme tak, že se postaral o nejhezčí obálku, jakou CREW zatím měla (tuhle kresbu dělal Silvestri) a těšme se, co bude příště. Abych nezapomněl, překládal Jiří Pavlovský, který do čísla napsal i profil Darkness. Obé dopadlo výborně.

Crew 17Takže dál. Devlin Waugh: Krvavá lázeň zabírá v CREWi místo už potřetí (a pořád ne naposled) a musím upřímně zkonstatovat, že mě nijak zvlášť nebaví. Scénář Johna Smithe rozhodně přecenil možnosti zápletky a leckde je natahovaný dost zbytečně, to je asi hlavní výhrada. Kresba Seana Phillipse je naprosto typická pro 2000 AD, má některé skvělé momenty, ale taky pár slabších a celkově … celkově se už docela těším, až Devlin skončí. Možná je to skvělá postava, možná má úžasné příběhy, ale tenhle mě nijak nepřesvědčil. Překlad má na svědomí Petr Litoš a opět bez výhrad.

Posledním comicsem v sedmnáctém čísle je Stratos 04. M. Prado si ho napsal i nakreslil a hlavně to druhé se mu opravdu povedlo. Děj není zrovna hvězdný, jde o vcelku odhadnutelnou hříčku, ale nikde neskřípe a pointa, byť docela průhledná, mu sedí. Kresba sice na první pohled působí tak nějak „dětsky“, hned ten druhý ale prozradí, že máme co do činění s opravdu propracovaným a neotřelým viděním. Chvilku mi trvalo, než jsem přehodil výhybku z Millera a Silvestriho. Pak jsem zjistil, že kresebně se mi Stratos opravdu líbí. Stejně jako Vladimíru Veverkovi, který ho přeložil.

Čímž bychom kreslené příběhy měli z krku a ostatní už vezmeme jen telegraficky. V sedmnáctce najdete Oficiální blábol CREW s.r.o. k vzniklé situaci, který je určen především pro nepřipojené, obsáhlý článek, v němž své pohnutky osvětluje nový šéfredaktor, Caineovu reportáž o ComiCZ Conu 2000 a dvě stránky aktualit, zaměřené skoro výhradně na českou scénu, které si z několik zpráviček vypůjčily z COMXu. A pak samozřejmě darknessovský profil, ale o tom jsem se už zmiňoval.

CREW #17 je na světě a to je hodně dobře. Mě osobně z těchhle ingrediencí namixované číslo mimořádně chutná, takže jsem ochoten překousnout i jediný mírný nedostatek – fonty, použité k letterování. Ten k Devlinovi je v pohodě, líbí se mi dokonce víc než předešlý. Font, použitý v Sin City by také nebyl špatný, kdyby vypadal o chlup víc rukopisně. A ten, který se podělil o Stratose a Batman / Darkness… U Stratose mi nevadil. Ale lettering, který se používá v Top Cow mám docela v oku, takže tady mě to trochu zatahalo za víko. Jasně, pořád lepší než drátem do oka a zvyknout se dá i na šibenici, přesto radši věřím, že do příště s tím Mocná Veverka zkusí něco udělat a za pár čísel se i tahle malá muška ztratí.

Autoři: různí
Vydal: Comics Art Publishers v roce 2001

Autor: Radim Klimeš
Tento článek byl publikován 5.4.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36