Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Darkness

DarknessSbor: Ólam ram ram – Úlam ram ram – Ólam ram ram – Úlam ram ram…
Postava v kápi: Vy, věrní vyznavači temnoty, vaše prosby byly vyslyšeny! Přichází On, pán Temnoty a světlo bude poraženo.

Sborník liturgií Bratrstva temnoty, Darkness Press, 1997

Je spousta věcí, které normální člověk nedokáže pochopit – skvrny na Slunci, Bůh, politika, peklo, berňák, očistec, ženský… Když se budete jen chvilku snažit, najdete jich ještě mraky. Pochopit je sice nedokážete, ale poté, co si o ně poněkolikáté natlučete čenich, s jejich existencí se smíříte a uvědomíte si, že s tím prostě nic nenaděláte. Jsou, jsou mnohem déle než vy a budou tady ještě dávno potom, co vy budete čuchat ke kytkám zespodu.

Jackie Estacado těmhle věcem vlastně ani rozumět nechtěl. Jeho život mafiánského hitmana ho naprosto uspokojoval, ženských měl nepočítaně a s berňákem si rozhodně hlavu nedělal – na to si strejda Frankie platil lidi. Bůh, peklo a očistec pro něj existovaly jen v podobě nerudných mnichů ze Sirotčince svatého Geralda a skvrny na Slunci šly dokonale mimo něj. Tedy nějakou dobu.

Každý slušný rod, který své předky dokáže vystopovat do středověku, si je vědom toho, že něco jako rodinná kletba prostě patří k dobrému tónu. Někdo to vyřeší svítícím čoklem, někdo bílou paní, někdo bezhlavým rytířem – Estacadové si na zádech skrze věky táhnou požehnání a zároveň prokletí temnoty. Síla Temnoty tu byla už odpradávna. Když kdysi hledala svého nositele, spadlo to na Estacadovce. A to znamená jediné. Jakmile mužský potomek rodu dosáhne jedenadvaceti let, vyzvrací něco dost odporně vypadající břečky a může začít rodeo, protože od téhle chvíle si na něj (ovšem pouze v noci nebo aspoň ve stínu) hned tak někdo nepřijde. To je Darkness. A taky si už nikdy nevrzne, jestliže se mu zrovna nechce strkat hlavu na špalek. I to je Darkness.

DarknessS Jackiem mělo od jeho narození velké plány Bratrstvo temnoty. Jeho vůdce Sonatine se o něj rozumně postaral už od mala a ubohého sirotka šoupnul na vychování k perspektivnímu mafiánovi Frankie Franchettimu, aby si mohl být jist, že jeho budoucí eso v rukávě náhodou nepodlehne pokušení a nespadne do žumpy dobra. Tohle zafungovalo – ve svých jedenadvaceti byl Jackie strýčkovou pravou rukou a FBI na něj měla spis tlustší než newyorský telefonní seznam. S čím Sonatine tak trochu nepočítal byl fakt, že nejmladší výhonek Estacadovic rodiny se ani omylem nehodlá nechat zatáhnout do jeho světovládných plánů a Darkness je pro něj jen skvělým způsobem, jak zefektivnit celý proces zabíjení. Čili se rozhodl Jackieho ke spolupráci donutit – ještě dřív, než ho nositelka zcela opačné síly – Angelus – zvaná Angelie zvládne odkrouhnout a tak Temnotu definitivně vymazat z povrchu Země. A to je vlastně to hlavní, o co v booku s lakonickým názvem Darkness jde.

Tvrdit, že mi vody, v nichž loví Calibre Publishing své comicsy nejsou blízké, by bylo bohapustou lží. Takže fakt, že Darkness vychází česky jsem uvítal bouřlivou oslavou. Vezmeme to ale pěkně popořádku a nejdřív se podíváme na samotný comics.

Scénář: Garth Ennis. Co dodat. O tomhle týpkovi se v našich končinách mluví pořád a už bych jenom opakoval věci stokrát vyřčené (v případě přirovnání k jistému nejmenovanému režisérovi možná vyřčené i tisíckrát). Berme jako fakt, že tenhle chlapík prostě scénáře psát opravdu umí. I když je v jeho comicsografii Darkness tím nejmainstreamovějším počinem, dočkáte se mnoha libě brutálních scén, příběh si to sype vpřed a na krátkých flashbacích se nezadrhává, je našlapaný spoustou patřičně suchých hlášek a pokud nejste vysloveně zarytými odpůrci nekomplikovaných akčních story, musíte Ennisovu udici spolknout i s navijákem. Vzhledem k tomu, že jde o prvních šest sešitů série, nemá příběh žádný klasický konec (dobro poraženo, zlo triumfuje), ale nijak zvlášť to nevadí – vše je prostě otevřeno k dalším pokračováním.

Kresba: Marc Silvestri. I v tomhle případě je jakékoli zdlouhavé představování jen nošením fakanů do porodnice. Marc, zakladatel, majitel a velký šéf Top Cow je jedním z velmistrů téhle moderní comicsové kresby, jejímiž základními poznávacími znaky jsou rozmáchlé, často i dvoustránkové kompozice, ignorace klasických panelů, energické tahy a superlepé děvy. Někdo to miluje, někdo to nenávidí, ale tak je to se vším. Já osobně patřím do první skupiny… Pro pořádek dodejme (a v Calibre mají velké plus za to, že na rozdíl od Tomb Raidera už tiráž rozepsali), že inkering obstaral BATT a coloring Steve Firchow. Ten mě sice jako kreslíř More Then Mortal pro Liar Comics příliš nenadchl, barvičky k Darkness jsou ale na výbornou.

DarknessPřeklad: Pavel Dort. A jsme u věci, která českého čtenáře zajímá víc než hodně. Aby taky ne, Calibre si moc velké očko dosavadními překlady neudělali. Leonida Křížka, kterému se nijak zvlášť nepovedlo (dost mírně řečeno) Millerovo Big Fat Kill a ani X-Men a Tomb Raider to moc nevylepšili, ovšem (nejspíš i ta spousta záporných ohlasů čtenářů na tom měla svůj nezanedbatelný podíl) vystřídal Pavel Dort, do této chvíle známý především překlady Loba, které byly kolikrát zábavnější, než samotný originál. A to je skvělá zpráva, protože Darkness přeložil stejně dobře – s citem pro jazyk jak český tak anglický, s humorem a nadhledem. Zvlášť se mi líbilo, jak se vypořádal s výskytem slova Darkness - jednou ve významu temnota a jednou Temnota. Jeho český ekvivalent pro darklingy (což jsou miniaturní mrchy, které Jackie vytváří z Temnoty) se sice těm, kteří znají originál bude chvilku zdát nezvyklý, ale je naprosto trefný. V celém booku jsem našel jen jednu opravdu do očí bijící pravopisnou chybu, takže i z tohohle hlediska není nad čím lomit rukama.

Lettering: Calibre s.r.o. Je vidět, že Calibre je grafické studio a má lidi, kteří prostě umí svou práci a dělají ji dobře. Font, použitý pro české vydání, je od originálního skoro k nerozeznání. Což je, dle mého, veliké plus. V Darkness navíc bylo třeba přeložit i některé výkřiky mimo bubliny a je vidět, že i s tím si někdo pořádně vyhrál – jakkoli si myslím, že nebyl použit úplně nejšťastnější font a české citoslovce tak občas ne úplně zapadají mezi původní. To je ovšem jen nepatrná piha na kráse.

Pro pořádek ještě dodejme, že kromě samotného příběhu tu najdete malou galerií obálek k původním sešitům, že formát je stejný jako u Tomb Raidera (čili menší než původní, ale nijak to nevadí), vazba vypadá, že při slušném zacházení vydrží a papír je skoro totožný s tím, jaký se používá v zahraničí – čili lesklý, bílý a kvalitní.

Zatím samá plus… Skoro to vypadá, že tenhle book je bez chyby…

Ne docela. Cena nejenže není lidová, cena je skoro brutální… 499,- korun si bez mrknutí oka může dovolit jen málokdo a mám trochu obavu, aby se to negativně neodrazilo na prodeji. Na druhou stranu, na první pohled je zjevné, že Calibre to myslí vážně s tím, že hodlá vydávat ve světové kvalitě a to musí každého těšit.

Darkness je po technické stránce rozhodně nejlepším bookem, jaký u nás doposud vyšel. Obsahově se už názory můžou různit, ale Jackie Estacado se tomu bude stejně jenom smát – už nějaký ten pátek je klasikou a určitě ještě nějaký ten pátek jí bude.

Řečeno stručně a jasně: na trhu je další kvalitní kousek…

Autoři: Scénář: Garth Ennis - Kresba: Marc Silvestri
Vydal: Calibre Publishing v roce 2001

Autor: Radim Klimeš
Tento článek byl publikován 5.4.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36