Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Elektra: Scorpions Key

ElektraMilý čtenáři, tuto recenzi píši na dovolené v Řecku, v přestávkách mezi odběháváním na záchod (průjmové onemocnění v pokročilém stádiu, způsobené patrně kombinací několika pokrmů roztodivných názvů a tvarů, prokládaných vinnou pálenkou a pomerančovým džusem - tohle doma nezkoušejte, děti) a poléváním se studenou vodou. Ano, na Řecko nebudu mít zřejmě nikdy ty nejlepší vzpomínky. Co také dalo světu, aby se na něj nezapomnělo, krom produktů všelijakých olivových a pálenky vinné veskrze nechutné? Ano, pán vpravo říká sýr - lahodný, na jazyku se rozplývající, avšak v žaludku měnící se rychlostí blesku na balvan. Ano, i sýr dalo Řecko světu. Ale co ještě, ptám se? Je snad několik potravin dostatečným důvodem k tomu, aby si lidé Řecko pamatovali až nadosmrti? Ne, není. Ale Řecko dalo světu také Elektru Natchiosovou - není to sice další potravina, ale je ještě nebezpečnější než ten sýr. Elektra je smrtelně nebezpečná nájemná vražedkyně odchovaná tajnou organizací Ninjů jménem Hand, která byla před nedobrovolným koncem své kariéry milenkou Matta Murdocka (alias Daredevila) a poté zemřela, nabodnuta na svou vlastní zbraň, v jeho náručí (zabila ji Daredevilova nemesis, nájemný killer jménem Bullseye). V září roku 2001 oživla - protože jak sama říká na začátku příběhu, život a smrt není nic než přidávání a odebírání energie, a ona se s touto energií naučila zacházet.

Agenta protiteroristické organizace S.H.I.E.L.D. Stanleyho Dreyfusse ale tyhle „ninjovský kecy“, jak sám říká, příliš neberou. Má totiž důležitý (a jak je samozřejmostí, přísně tajný) úkol, který mu dal samotný Nick Fury, šéf S.H.I.E.L.D.u - kontaktovat v Paříži Elektru a přimět ji ke splnění úkolu, na jehož zdárném dokončení má zájem téměř celý svět. Elektra má odletět do Bagdádu, kde leží sídlo Saddama Abeda Dassama, samozvaného vůdce íránského lidu. Ten by sám o sobě nebyl příliš nebezpečný, ale v kombinaci s tajemným (a velice, velice nebezpečným) artefaktem jménem „Klíč Škorpiona“ se stává fanatický Saddam takřka přes noc nepřítelem USA číslo jedna. Po příletu do Bagdádu má Elektra infiltrovat Saddamovo sídlo, ukrást Klíč Škorpiona a při té příležitosti ještě podříznout krk Saddamovi. Odměna - jeden milion dolarů a zničení všech důkazů o její kriminální činnosti.
Zní to jako lehká prácička, ale hned při prvním kontaktu s Dreyfussem v Bagdádu je Elektra přepadena žoldáky z teroristické organizace HYDRA, které sice poměrně snadno zlikviduje, ale zároveň jí jejich přítomnost ukáže, že byli o jejím příjezdu informováni někým zevnitř, někým ze S.H.I.E.L.D.U. Ale kdo je dvojitý agent? Dreyfuss? Jeho kolegyně Stilesová? Nebo snad samotný Nick Fury? Proč ji chce velitelství HYDRY najmout na vraždu Saddama, když pro něj HYDRA pracuje? A proč vypadá agent Dreyfuss jako Elektřina bývalá láska Matt Murdock? Na všechny otázky najde Elektra odpověď, ale ne vždy takovou, jakou byste čekali.

V rámci projektu Marvel Knights, o něco tvrdší odnože Marvelu (tou nejtvrdší je MAX Comics), se už podařilo postavit na nohy ne jednoho hrdinu upadajícího hlouběji a hlouběji do bažin zapomnění - za všechny jmenujme jen Punishera nebo Ghost Ridera. Elektra se stala dalším padlým hrdinou, který měl tu čest znovu povstat, a dostala ke svému znovuzrození skutečného mistra - Briana Michaela Bendise. Co o něm říct a neopakovat se? Že je to jeden z nejlepších scénáristů, chrlící comicsové scénáře neustávajícím tempem čtyři za měsíc - comicsy, které Bendis momentálně svými neutuchajícími nápady, jsou momentálně Ultimate Spider-Man (s Markem Bagleym pro Marvel Comics), do noir detektivky se záblesky klasického superhrdinského žánru laděný Powers (pro Image společne s Michaelem A. Oemingem), jeho temnější sestřička Alias (s Michaelem Gaydosem pro MAX) a také Daredevil (s výtečným kreslířem Alexem Maleevem pro Marvel). Že obdržel několik významných ocenění, jako jsou Will Eisner Award nebo Harvey Award? Že jeho stěžejní book jménem Torso, sledující řádění brutálního vraha v Clevelandu roku 1930, je napsaný podle skutečných událostí a bývá často srovnáván se slavným bookem Alana Moorea o Jacku Rozparovači, nazvaným From Hell? Že má plešku a nosí brýle? Ne, tohle všechno o Brianu M. Bendisovi určitě víte. Tak si alespoň řekněme, jak dopadla jeho práce na Elektře, přesněji řečeno na její první, pětidílné minisérii.

Nebudu vás napínat, Bendis nezklamal. Díky jeho citu pro dialogy a filmovému vidění má čtenář spíš pocit, že se dívá na film, než že čte comics. Postava Elektry je v jeho podání téměř nepolapitelnou, elegantní, ale zároveň smrtelně nebezpečnou dámou, která nemá problém nahrát svou smrt, zmizet malému komandu plnému elitních žoldáků a poté je během několika sekund všechny povraždit. Bendis si také perfektně vyhrál s dějovou linií, kdy čtenář jen pomalu odhaluje jednotlivá fakta o Elektře, HYDŘE nebo Dreyfussovi, a stejně tak mu nedělá problém rozfázovat bitvu Elektry a jednoho nájemného samuraje na nějakých dvaadvacet stránek.

A co kresba? Tu měl na starost Chuck Austen a je to něco tak trochu jiného, než je obvyklé. Precizní, lehkou rukou dělaná linka, jednoduše nakreslené obličeje a především do jakoby „zaprášených“  barev laděný coloring Nathana Eyringa, který dokonale vystihuje atmosféru Bagdádu. Nejsou to žádné kresební hody (i když například Elektřiny souboje, ať už s žoldáky nebo se nájemným samurajem jsou ztvárněny na výbornou), ale svůj účel, tedy ilustraci příběhu, splňuje Austenova kresba do puntíku. Obálky dělal malíř jménem Greg Horn, na všech pěti bez výjimky je hlavním motivem Elektra a její zahalené půvaby, což mělo zřejmě přilákat více nadržených koupěchtivých pubertálních výrostků, jako jsem já (a také přilákalo, celá minisérie také nedávno vyšla ve stejnojmenném booku). Ale nebojte se, pokud už máte pubertu za sebou a máte rád temné špionážně - akční příběhy, ve kterých se souboji a střelbou nešetří stejně jako výbornými dialogy, pak je Elektra právě pro vás.

Scénář: Brian Michael Bendis
Kresba: Chuck Austen
Vydal Marvel Comics v roce 2002 (jako TPB)

Autor: Aleš Kot
Tento článek byl publikován 14.8.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36