Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Garfield slízne smetanu

Garfield slízne smetanu

Je velmi obtížné pohlížet na sklonku roku 1999 na stripy staré bezmála dvacet let a pokoušet se tu o objektivní kritiku. Pokusím se zde napsat pár řádek o čtvrtém seriálu Garfieldových příběhů, které vyšly pod názvem: "Garfield slízne smetanu".

Nakladatel se uchýlil k osvědčenému comicsovému formátu A4, čímž rozdělil čtenářskou obec na dva tábory. První, konzervativní si láme hlavu s tím, jak bude vypadat jejich knihovna, když jejich oblíbený comics změnil formát a druhý, liberální bere tuto věc jako fakt a dále ji neřeší. Ať už je to jak chce, myslím si, že formát A4 je opravdu univerzální, neboť delší stripy mají lepší návaznost, obrázek na obálce může být větší a v tiskárně s tím mají také méně práce. Ono je přeci jenom jednodušší šít skobičkami, než lepit skoro centimetr tlustou knížku.

Garfield zde řeší své každodenní situace příznačným způsobem. Opět se setkáváme s Garfieldovým favoritem medvídkem Pookym, psem Odiem nebo neuvěřitelně klidným Jonem Arbucklem. Vystupuje zde také značně omšelý Garfieldův dědeček, úžasná kočka Arlena, doktorka Líza, Jonovi rodiče, kotě Nermal a několik dalších postav a postaviček.

Celá plejáda příběhů začíná snad až příliš drsným zašlapáním Odieho do země zřejmě proto, aby byl Garfield ihned potrestán tím, že se mu Pooky po umytí srazí. Co se týče dědečka, dá se pouze poznamenat, že i staré kočky si udržují notnou dávku humoru. Ačkoliv Jim Davis staví skoro do každého stripu na odiv kocouří vychytralost, stejně jako Garfieldovo prospěchářství a vypočítavost, skoro nikdy mu nezapomene srazit hřebínek. Stačí se zasmát několika stripům, ve kterých se Garfield drží zubama stolu. Kapitolou sama pro sebe je i kočka Arlena. Rovněž ve stripu, kde je Jon Arbuckle zle Garfieldem poškrábán, zřejmě Jim Davis demonstroval svou lásku ke kočkám a určitě vycházel z vlastních zkušeností. Sám jsem majitel kočky a mohu správně pochopit strip, ve kterém se Garfield probudí jen proto, aby mohl přeběhnout spát někam jinam. Šestiobrázkový strip o tom, jak si Garfield hraje na vojáky mezi jídlem, je známý také z televizní obrazovky, kde to v animovaném a hlavně barevném provedení působí velmi impozantně a divák pochopí, že jde o noční hrátky kocoura Garfielda, kdy už všichni dávno spí. Rovněž přecitlivělost některých slečen nezná mezí, ale všichni musíte uznat, že potápěčské brýle Garfieldovi sluší, ne?

Nechci se zabývat dalšími stripy, ale na ukázku jsem jich zde několik uvedl hlavně proto, aby si čtenář uvědomil, že za mnohými se neskrývá jen několik tahů tuší, ale také filosofický podtext, který dokáže člověku vnuknout snad jen zvíře.

Na závěr připomenu strip, kterému jsem se smál opravdu dlouho. Garfield a Jon. Jon má vytřeštěné oči. Garfield: "Co je s tebou?". Jon: "Někdo mi vyměnil oční kapky za lepidlo na letadýlka". Garfield: "No to je hrůza!". Garfield: "Není divu, že mi letadýlko nedrží pohromadě..."

Cena osmdesát devět korun mnohého překvapí, sběratelé (a hlavně vystřihovači z Metra/Práva) a příznivci Garfielda si oddychnou, že nestojí ještě více.

Autor: Marek Pokorný
Tento článek byl publikován 1.4.2000 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36