Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Garfield se užírá

Garfield se užírá

Během prázdnin se na trhu objevil nový sešit Garfieldových příběhů. Ty mapují Garfieldův život od osmého června 1981 do desátého června 1982. Je zajímavé pozorovat, že téměř každý sešit začíná tím, jak Garfield Odieho nějakým způsobem trápí. Neuvěřitelný je fakt, že v následujícím stripu má Odie opět důvěřivý výraz, který nám potvrdí to, že psi jsou narozdíl od kocourů a koček (a zejména Garfielda) bezelstní a důvěřiví. Je stejně zajímavé dál Odieho a Garfielda pozorovat a srovnávat. Co Garfieldovi Jim Davis ubral, to Odiemu přidal. Téměř až nezdravě štíhlá psí postava a dobrácký úsměv proti obéznímu a potměšile se tvářícímu se kocourovi. Neznám však nikoho, kdo by "nefandil Garfieldovi" při jeho lumpárnách a různých akcích ofenzívy "proti všem".

Na některých stripech je zde vidět, jak je Jim Davis rozvíjel. Podle nálady, podle potřeby vydavatelů a někdy i podle další zkušenosti. Důkazem toho je šest stripů, které tvoří příběh. Je o tom, jak je Garfield na stromě a po mnoha filozofických úvahách musí být sundán hasičem. I zde se projevuje kočičí charakter. Každá kočka vás musí nejdřív pořádně poškrábat, aby vám mohla vyznat lásku.

Neexistuje zde snad stránka, kde by nebyla narážka na obezitu. Je Garfield opravdu tak tlustý, nebo je Jim Davis obklopen tolika obézními lidmi? Všichni asi víme, že podle statistik je v USA ohromné procento lidí, kteří mají problémy s nadváhou. Kdo ví, nakolik je takové tažení proti nim úspěšné. Mimochodem víte někdo jak vypadá Jim Davis???

Velmi inspirativní jsou výlety se zvířetem. Nevěříte? Zkuste si s sebou na dovolenou vzít kocoura. Jon Arbuckle je samozřejmě racionální člověk a je mu jasné, že vzít si Garfielda k moři znamená další průšvih. Garfieldovi však nic nezabrání aby se schoval v kufru a svého pána následoval. Ačkoli vůči jídlu nezná bratra a je schopen svým řáděním Jona přivést na mizinu, drží basu se svojí "smečkou". A tak se nemůžeme divit, jak se Garfield zachová proti ženě, která Jona Arbuckla odmítne. Je chladnokrevně posypána pískem.

Celý pátý sešit je jedním velkým dobrodružství, který Garfield zažívá již třetím rokem. Jeho nejoblíbenější místa jsou: křeslo u televize, stůl, strom, sedadlo spolujezdce v autě a mnohá další. Garfieldovi je dobře všude tam, kde je jídlo a jeho přátelé. To, jak se k nim chová, vlastně vyjadřuje jeho lásku. Kočky už jsou takové.

Snad úplně nejlepší strip z celého tohoto dílu je šestiobrázkový zcela bez textu o tom, jak Garfield spí a jedna myš na něho vyplazuje jazyk. Garfield reaguje zcela po svém a značně rozespalým gestem myš odcvrnkne. Ostatní myši reagují odvetou a demonstrují "woo doo" kočky na šibenici. Garfield je vyděšen.

Cena tohoto dílu zůstává stejná a činí 89,- Kč. Můj hlad po dalším souborném vydání Garfielda a jeho příběhů se však zvětšuje. Už i v obchodě si mě pamatují a podle propočtů brýlatého prodavače se před Vánoci snad ještě dočkáme.

Autor: Marek Pokorný
Tento článek byl publikován 1.4.2000 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36