Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Hitman

HitmanHitman je termín, který zná pravděpodobně každý, ve světě comicsů je nerozlučně spjatý se jmény Garth Ennis a John McCrea. Pokud si dobře vzpomínám, psal jsem o těchto dvou irských prevítech několikrát a jestli si ještě pamatujete i vy, vždycky v tom nejlepším světle. Zrovinka tahle série vydavatelství DC Comics mě k žánru přitáhla a předpokládám, že patřím k těm několika málo šťastlivcům, kteří v České republice vlastní téměř kompletní řadu a tudíž snad mohu s klidem v duši hodnotit a pokud ne přímo objektivně, tak rozhodně "zasvěceně". Alespoň doufám...

Hitman odstartoval svou "hvězdnou dráhu" v Demon Annual roku 1993, z počátku šlo pouze druhé housle a vznik vedlejší postavy, kdy mimozemský parchant propral jednomu odstřelovači mozek a přestože to ten chlapík přežil, získal pár "superschopností“ a vypadalo to s ním nadějně, vyšuměl do ztracena. O tři roky později se vrátil, aby si jako Hitman zahostoval v Batmanovi (Batman Chronicles 4, vy jste si mohli tento Hitmanovský úvod přečíst v Crew #12) a chvíli na to vyletěl s vlastní řadou v minisérii nazvané A Rage in Arkham, kde si to rozdal s démonem Mawzirem, Batmanem, Jokerem a hromadou dalších padouchů. Tím to díkybohu neskončilo a tak se celá následující série mohla zařadit k tomu lepšímu co na svět Ennisů mozek vypustil (dle mého, jak již jsem předeslal, nezaujatého úsudku).

HitmanKdyž to shrneme, za celých pět let co Hitmana každý měsíc hltala hromada natěšených fanoušků velmi široké věkové kategorie, spatřilo světlo světa 60 sešitů a krom spousty hlavních postav jste mohli najít i několik epizodních a pár vracejících se pachatelů. Hitman je neuvěřitelně pestrý mix oscilující mezi gangstersko-mafiánským krvákem, sci-fi, fantasy,  horrorem, černou komedií s vybranými hláškami a odkazy na kultovní filmy, občas najdete i nějakého toho superhrdinu, deformovaného McCreovou kresbou a zvráceným Ennisovým smyslem pro humor.

Jelikož určitě víte, kde se většina děje odehrává, tak jen stručně, Gotham je v podání pana Ennise ještě větší bahno než bychom čekali a celkově působí trochu jako karikatura Temného města, jak ho známe z batmanovských sérií. Zkorumpovanost policie je tak běžná, že se až blíží realitě a uprostřed toho všeho najdete pár dobrejch chlapů na místech, kde by je čekal málokdo. Trochu víc se teď zdržíme u hlavních protagonistů.

HitmanV hospodě "Noonan's" se večer co večer schází parta nájemných zabijáků na karty, pokec, pár piv a hlavně pro trochu klidu do jinak zběsile rychlého životního tempa. Majitel a "táta pro všechny" v jedné osobě, Sean Noonan, patří ještě ke staré gardě, dokáže se postarat o vše co je potřeba, sám prošel jako malý druhou světovou válkou a je málo problémů, které by se svým mariňáckým výcvikem nezvládl. Jeho syn Pat (Monaghanův kamarád již od útlého dětství a prvních klukovin), sice není žádný ranař ani pistolník, ale zase má smysl pro humor, srdce na pravém místě a i přes jeho vtipkování na vrub ostatních je na něj spolehnutí. Jediný kdo vše možná nese hůř je Hacken, velký nemotora, kouzelný svou přímočarou jednoduchostí a ochotou pomáhat za každých okolností. Další do party je Ringo Chen, asijský elegán, který nejvíce připomíná postavy z klasických filmů Johna Woo, podle Hackena jsou tihle dva parťáci, ale Ringo to bere s rezervou. Dále tu je zavalitý (nebál bych se říci, tak oplácaný až tlustý) černoch Natt "The Hat", nosící stále jednu barevnou čepici, spolu s Tommym sloužili ve válce v Perském zálivu, kdy se jim podařil jeden nepříjemný omyl a posléze byli nuceni čelit odvetě v podání britských S.A.S. A jako třešnička na dortu, Tommy Monaghan, Hitman, týpek s rentgenovým pohledem, zeleným kabátem, obdařený mírnou formou telepatie (jeden z pozůstatků srážky s ufonem). Je sice nájemný zabiják, ale střílí jen zlé hochy a je snad jediným specialistou na likvidaci superhrdinů, kterým přeskočilo a začali si dávat spořádané občany k snídani místo hamburgerů. prostě klaďas jak má být.

Mezi další známé postavy patří detektiv Tiegelová, Tommyho přítelkyně, Sixpack a jeho tlupa "hrdinů" Section Eight, démonický barman Baytor, veršující démon Etrigan a spousta dalších, včetně nespočetných zástupů záporáků, protivníků a všemožných monster, od zombií až po šmejd z vesmíru.

Co vás na téhle sérii zaujme a proč stojí za povšimnutí? Za celých šedesát dílů se snad ani jednou nebudete nudit. Ennis střílí nápady s kadencí dost podobnou "bezbolestné" z jednoho "loveckého" filmu a ať už se s Tommym nebo jeho parťáky podíváte kamkoliv, všude narazíte na hromadu akce a neobvyklých postaviček. Vymýšlení originálních hrdinů a postav ostatně patří mezi Ennisovy přirozené schopnosti a nejen to, troufám si říct, že ačkoli se to na první pohled nezdá, narazíte při čtení na nejednu hlubší a závažnější myšlenku a díky tomu je pro mě Hitman svým způsobem mnohem zajímavější než mnohé jiné Ennisovy příběhy. Zjistíte společně s Monaghanem, že přátelství je jedna z nejcennějších věcí, kterou můžete na světě nalézt a když v průběhu těch "několika" stránek začne ztrácet své blízké, budou vám nejspíš chybět také. Zatlačte však slzu dojetí, protože na ní ve víru událostí prostě nebude čas.

HitmanV dubnu roku 2001 se s posledním obrázkem historie parťáků v dobrém i zlém, bandy do nepohody, zkrátka všech kluků z "cauldronu" uzavřela. Definitivně. Příběh je dokončen, židle jsou na stolech a s ohledem na neoddiskutovatelného spolupracovníka všech zabijáků - smrt, která je stále přítomná v každém sešitě a provází Tommyho i jeho přátele celým dějem, nemůže mít jiný závěr, než ten, který se očekával od samého začátku. Velkolepá přestřelka a závěrečná scéna kdy dva hlavní protagonisté umírají. Jak také jinak má skončit zabiják?

Garth Ennis a John McCrea společně vytvořili dílo od kterého se bude každému, komu se Hitman alespoň nepatrně dostal pod kůži jen velmi těžko odcházet. Spíš si myslím, že se k některým částem budete velmi rádi vracet a i když série nedosáhla obrovské popularity ani kdoví jakého komerčního úspěchu, své místo na slunci si zaslouží plným právem a jestli o tom pochybujete, zkuste si pár stránek přečíst. Chvály na Ennise bylo dost, McCrea a jeho kresba je profesionální a nedovedu si bez ní Hitmana představit, možná se mnou někteří z vás nebudou souhlasit, ale to je to jediné co s tím naděláte. Na úplný závěr si dovolím pouze ocitovat Seana z Monaghanova snu: "Pití je na účet podniku pánové. Zavíračku tu nevedem, jenom zbraně musíte nechat u dveří."

Scénář: Garth Ennis
Kresba: John McCrea
Vydalo nakladatelství DC Comics v letech 1996 - 2001

Autor: Luboš Vlk
Tento článek byl publikován 12.6.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36