Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Just a Pilgrim

Just A PilgrimGarth Ennis. Původně jsem chtěl na celém prvním odstavci nechat pouze jméno - Garth Ennis. Nepochybuji, že i u nás má tahle novodobá ikona světového comicsu, bezmála žijící legenda obrázkové scénáristiky, tolik fanoušků, že napsat jen dvě slova by stačilo, aby znalým vydala nejméně na celý úvod. Ale jelikož potřebuji zaplácnout nějaké to místo, nezbývá mi než psát. Budu-li se opakovat, jako již tolikrát, zmíním, že Ennis je Ir, ovšem to už všichni víte. Nebudu-li se opakovat a přesto budu chtít přijít s něčím novým, omlátím vám o bulvy několik řádek o jeho loňském (tedy ještě poměrně čerstvém) dílku nazvaném Just a Pilgrim. Takže jestli se vám nepříčí krapet násilí, trocha krve, hromada cynismu a ustojíte i několik nechutností, vítejte ve světě, kde je všeho, o čem jsem mluvil, dostatek. Vítejte na Zemi budoucnosti, kdy Slunce řeklo dost, hlasitě si odfouklo a ve své poslední křeči blaflo, vzalo s sebou nejbližší planety a lidem vypálilo rybník. Doslova i s přilehlými oceány. Pozemky nevyjímaje. Jdeme na to, zbraně a střelivo jsou v ceně, neb každý potřebuje rozhřešení a kdo jiný než Poutník vám je doručí až pod nos? Pokud možno v co největší ráži i s posvěceným olovem...

Země je holá a nehostinná poušť, po níž se potulují poslední přeživší pozůstatky lidstva. Jejich bloudění pustinou komplikují bandy pirátů a desperádů, které na ně ze svých základen podnikají krvavé nájezdy. Právě do jedné z takových přestřelek nás Ennisův scénář hned na začátku zavede. Skupinka několika rodin je cestou za lepší budoucností napadena tlupou, která si říká Bloody Buckers, a jako zázrakem se objeví vpravdě spasitel. Muž s jizvou ve tvaru kříže přes levé oko a chováním vojáka, který bukanýrům přistřihne křidýlka. Je dle vlastních slov pouhým poutníkem beze jména a svými zbraněmi přináší záchranu před hordami pekelnými, někdy pro tělo, většinou však už jen pro duši. Jemu vděčí za život desetiletý Billy Shepherd a tomu my zase za poznámky a zápisky z jeho osobního deníku, jež nás comicsem budou provázet.

Celý příběh je vlastně jednou krátkou epizodou, kterou z pohledu zlých hochů nejvýstižněji popisuje situace: "Chtěli jsme jim sebrat i to, co neměli, ale pak se tam objevil ten zkurvenej sráč a nakopal nám prdel, takže na ně vlýtnem znova a sejmem je všechny a toho s jizvou ještě vykucháme." Jenže chyba lávky, ten s tou jizvou se umí taky nasrat a krom toho mu je úplně lhostejné, kdo z vlastních lidí zařve, protože nejspíš stejně hřešil a nakonec by na něj musel obětovat kulku z vlastních zásob. Při zahánění ďábla. A to dělá poměrně často.

Vždy, když čtu něco nového od Ennise, říkám si, kam až ten chlap mizernej zajde, kde je hranice jeho humoru a cynismu? Pokaždé, když mám pocit, že už to horší být nemůže, otočím na další stránku, a jak už jsem jednou psal, můj morální profil projede mlýnkem na maso (několik let nečištěným), hranice se nekoná a pokračujeme zvesela dál. Tady to už byla celkem síla i na mě. Pokud pominu pár fyzikálních nesrovnalostí ohledně celého průběhu vyhasínání slunce (ta voda ze všech oceánů prostě nemůže jen tak zmizet nebo jsem ve škole nedával pozor, což je klidně možné) a hromadu nechutností, na které si Ennisovi čtenáři jistě zvykli, má scénář nevýraznou zápletku a nikterak originální nápad. Jednou věcí však vyniká, nebyl by to totiž Ennis. Veškerá původní invence je vražena do hlavního hrdiny, a to s účinností celého kmene kanibalů vypuštěného do nehlídané mateřské školky. Tím pro mě ovšem veškerá plus končí. Vlastně ne, ještě kresba je výborná, Carlos Ezquerra kreslí opravdu dobře, i když si nemohu pomoct, ale místy mi to připomíná Dillonova Preachera. Možná je to jen tím Ennisem, protože Ezquerra není Dillon ani omylem. Pokud vám něco říká Judge Dredd (což asi říká), tak právě tenhle Španěl stál za jeho zjevem.

Celkově mě Just a Pilgrim mnoho neoslovil, možná stárnu, měknu nebo jsem jen nečekal tak divokou jízdu, ale za přečtení stojí. Pro mě se mezi nejlepší dílka rozhodně nezařadí, ale propadák to určitě není.

Scénář: Garth Ennis
Kresba: Carlos Ezquerra
Vydalo Black Bull Entertainment v roce 2001

Autor: Luboš Vlk
Tento článek byl publikován 30.5.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36