Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Lobo: Kostěj Nesmrtelný

Kostěj NesmrtelnýLobo. Jméno, jímž se honosí ten nejtvrdší z nejtvrdších, zběsilý nájemný zabiják, který pro ránu hákem (někdy levým, někdy z ryzí oceli) nejde nikdy daleko a jeho denní spotřeba piva má velmi blízko k měsíční spotřebě pohonných látek strýčkova kabrioletu. Představte si skutečně nabušeného fanouška skupiny KISS, který je permanentně nasraný, má glejt na nesmrtelnost, levou ruku mu zdobí ocelový řetěz, na jehož konci dlí často využívaný hák, a k tomu všemu se živí jako lovec lidí. Blbá kombinace. Zvlášť pro zločince. Neplatiči alimentů, podvodníci, vrazi nebo únosci - Lobo nedělá rozdíly. Velkej Šéf vždycky dostane svého muže.

Canis Galoopus je ale hodně tvrdej oříšek. Žádná stopa, není udavače, který věděl něco o místě, kde se skrývá… snad jeho bratr Lupus by mohl něco prozradit, ale to by ho nesměl Velkej Šéf hned na začátku umlčet navěky dobře mířenou trefou do panděra. Co teď? Jak se říká, zoufalá situace vyžaduje zoufalé metody. Lobo se rozhodne navštívit cikánku, díky které snad zahájí kontakt s vytuhlým Lupusem - po nezdařeném prvním pokusu, přerušeném Lobákovým „vtípkem“, naváže cikánka spojení s Lupusem (ale ne tak jak si myslíte, vy hovada). Ten se Czarnianovým vyhrůžkám vysměje, ono ducha zabít nejde a ublížit mu taky nemůžeš… jedině že bys byl taky duch. Lobo si vystřelí mozek z hlavy, ale to mu do záhrobí nepomůže - přichází na řadu samochody Mutr Tereza a Mutr Představená, mezi které se dá Lobo přivázat a dá povel k startu. Každé auto na jinou stranu. Au.

Tak zhruba tohle je v kostce zápletka Modré Crwe číslo jedna s názvem Lobo: Kostěj Nesmrtelný. Krev, sranda, krev, sem tam mozek, zase sranda a tak pořád dokola. Dvorní scénárista Velkého Šéfa, Alan Grant, se sice nijak nepřekonává, ale přesto je Kostěj nabit zábavnými hláškami (většinou made by Lobo), zápletka se taky rozvíjí (s ohledem na délku příběhu, tj. 44 stran) poměrně zajímavě a to brutální násilí… když je tak přehnané a zábavné jako v Lobovi, proč ne? :o)

Zajímavým nápadem je strip, který je na několika místech vložen pod stranou - názvy jako Casbo - agresivní duch nebo Sammy - Do masa udělanej šnek mluví za vše. Typicky Lobovský agresivní humor a hlášky, které na chvilku pobaví. Grantovi se také docela vydařil tah s místem děje - Kostnerův svět, neustále zavlažovaný mohutnými přívaly deště, které způsobují rapidní nárůst (většinou ozubené a nebezpečné) fauny, je jednoduše kouzelné místečko- a bude to zrovna fauna Kostnerova světa (konkrétně masožraví šneci), která Loba nejdřív téměř zlikviduje a nakonec nechtěně zachrání.

Kresba Carla Critchlowa (Batman/Judge Dredd: Ultimate Riddle) není nijak bombastická, ale rozhodně patří mezi to lepší, s čím se u Loba po kresební stránce můžete setkat. Critchlow velmi dobře ilustruje děj a dokazuje, že mu nedělá problém vypořádat se i s poměrně na ztvárnění náročnou scénou, jakou je v Kostějovi Lobova (poměrně bolestivá) sebevražda za pomoci dvou aut a řetězu. Velkej Šéf (v druhé polovině spíš jeho kostra) v jeho podání se mi docela líbí, i když ho ten Bisley umí přece jenom líp:o)

V comicsech, jako je Lobo, je taky velmi důležitý kreslířův cit pro akci, které v tomto booku není zrovna málo - Critchlow se mi v tomto ohledu jeví velmi dobře, scéna dříve zmíněné sebevraždy nebo závěrečná rvačka s Canisem Galoopusem vypadají (a čtou se) velmi dobře.

Co říci k překladu Šimona Španihela? Je vidět, že je to první Modrá Crew a tuším teprve  třetí Lobo, kterého pan Španihel překládal. Ne že by ho přeložil špatně, to ne, ale trochu mi chybí více přeložených nápisů na zdech a podobné „blbinky“, které Crew do Loba později zakomponovala.  Najde se i pár překladatelských mušek, ale není to nic tak hrozného, spíš se mi nechce věřit, že by Lobo říkal alespoň… ale to jsou jen malé mušky na kvalitním comicsu, jakým Lobo: Kostěj Nesmrtelný bezesporu je.

Nedáte dopustit na brutální černý humor? Máte rádi kvalitní akční podívanou? Taky si občas přejete být tím brutálním machem, jako je Velkej Šéf? Pokud alespoň na jednu z těchto otázek odpovíte kladně, je Lobo: Kostěj Nesmrtelný comics přesně pro vás.

Scénář: Alan Grant
Kresba: Carl Critchlow
Vydala Crew s.r.o.

Autor: Aleš Kot
Tento článek byl publikován 24.5.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36