Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

The Mask: The Hunt for Green October

The MaskVšeobecně se považuje za věc jistou, že zelená je příjemná a uklidňující barva. Dokonce i Ilonka Czáková si původně místo popěvku :“…jen růžová to může být, tydydada tytyt….“ zpívala totéž o zelené. Navíc spousta báječných věcí je zelených, Rákosníček, tráva J, špenát (pokud není zaschlý na vousech naší domovnice), dobré jsou také zelené párky, po nichž chytnete i vy, tu správnou zdravě zelenou barvu, ovšem to nejlepší jsem si záměrně nechal až na konec. Pepermintka, čili zelená, je absolutně skvělá ( o tom by mohl vyprávět obří Roman Skamene – šotek), o jejíž lahodné chuti bych se mohl dlouze rozepisovat, jenže tohle není server o chlastu, ale o comicsech. No a v comicsech, pokud jde o zelenou, je jasnou jedničkou, kdo jiný než Maska. Takže než začnete číst Masku: Hon na zelený říjen, nalejte si panáka zelené, uvařte špenátek, přikusovat můžete třeba zelený chleba a pokud zelený Bůh dá, ocitnete se za chvíli …

… kdesi v amazonských pralesích, kde poklidný kmen domorodých indiánů provádí rituál uctívačů masky. Bohužel rituál je přerušen několika muži s automatickými zbraněmi. Tito muži mluví rachotivým jazykem a titulují se Karl, Erich apod. Pracovní název náckové. Jde jim jen o jedno, získat masku. Problém je, že podobné úmysly má i druhá skupina zlotřilých lotrů. Ti jsou pro změnu zakuklení od hlavy až k patě do pyžama, vůbec nemluví a jako zbraně používají přerostlé nožíky. Pracovní název ninjové.

The MaskZáhy se mají tyto dvě skupiny přesvědčit, že bojovat proti sobě o věc, které není tím za co ji všichni mají, se prostě nevyplácí. Přesto nakonec jeden z nácků přikládá masku na obličej a ….. letící oční bulvy a po okolí rozprsknutá mozkomíšní hmota dávají tušit, že i tato maska byla podvrh.

Mezitím ve Sky City v jednom zapadlým vetešnictví, vykupuje majitel Ray Tuttle, za 6 babek od jakési tulačky podivnou masku. Protože je za pár dní Halloween, mohl by tímto dárkem potěšit svou dcerku. Ray Tuttle je bývalý kreslíř, nyní životem zkoušený vetešník. Díky nehodě přišel o manželku a aby toho nebylo málo jejich dcerka Emily přestala z toho šoku mluvit. Ono totiž vidět svou matku umírat pod koly auta, to nikomu nepřidá. Viník nehody, zazobaný milionář, kterého pohltil poker a karetní hry, právě vyhlašuje otevření svého nového kasina s hlavním jackpotem 5.000.000 $. Není divu, že tato zprávička Raye skutečně “nadchne“, vždyť tentýž člověk ještě před nedávnem bankrotoval a nemohl zaplatit Rayovy soudní vyrovnání. V záchvatu zuřivosti si Ray nasadí masku……

To co pak následuje, lze vyjádřit dvěma slovy, šílenství ,demolice a brutalita. Hmm, no tak teda vlastně tři. No a protože maska odstraňuje zábrany a dělá jen to, co vy si představujete v těch nejdivočejších snech, vyráží Maska (Ray) dobít město. Ano dobít, ne dobýt. Maska vyhlašuje městu válku, smradlavému městu plnému supů, prasat, lidských hyen a parazitů. Co je nejlepší použít na zápach? Samozřejmě parfém, a když parfém tak Channel. Co je nejlepší použít na soubory v policejních počítačích? Samozřejmě magnet, a když magnet tak velkej, můžete totiž rovnou policii také odzbrojit. A tak to pokračuje dál, opera, básnické doupě, ulice….. všechno tohle ovládlo zelené šílenství.

Po noční euforii přichází ranní vystřízlivění, a jestli je něco horšího než kocovina po chlastu, je to kocovina po Masce. Byl to jen sen, noční můra nebo skutečnost? Nejistotu rozptylují média, v TV a rádiu barvitě popisují noční běsnění Masky. Sice žádný mrtvý, ale na 300 zraněných a škody v milionech dolarů. Zranění se pohybují od popálenin 3. stupně, přes vícenásobné zlomeniny, až po chlápka co měl v zadku narvanou trumpetu. (moc by mě zajímalo, jestli by se na trumpetu takto dalo, za určitých podmínek, hrát. Nemáte někdo zkušenosti? pozn. autora)

The MaskTohle řádění nemohlo ujít bdělému oku policie (bueehachachaaa, no jestli je taková jakou nás, tak nevím – šotek) a vyšetřování se ujímá, na vlastní pěst, por.Kellaway. Ten totiž jisté zkušenosti s Maskou má, sám ji kdysi (v předchozích dílech) nosil. Kolem Masky (Raye) se pomalinku začíná stahovat smyčka, Kellaway je mu v patách a pach Masky zachytili i naši staří známí náckové. Masce to ale moc nevadí a rozhodne se užít si na velkém otevření kasina. Tam, jako pravý Robin Hood, šlohne jackpot a po anglicku se ztratí (hmm tak ti nevím jestli po anglicku znamená, že z baráku zůstane jen hromada sutin... –šotek).

Tohle Rayovo probuzení nebude to nejlepší, na srdeční příhodu zemřel Nelson Hattaway (to je ten co způsobil tu nehodu, při které zemřela Rayova žena), což by zas až tak moc nevadilo, horší je, že zmizela Emily….. a s maskou. Jak to vypadá, užije si nemluvná a ušlápnutá Emily Halloween, na který nikdo nezapomene. Veselý, krvavý a hyperdestrukční Halloween může začít!!!

No a my si můžeme říct něco málo o tvůrcích tohoto zeleného šílenství.

Evan Dorkin – scénář – (Dork!, Hectic Planet) většina z vás ho však zná jako autora nihilistického dua Mlíko & Sejra, což jistě mluví za vše. Dorkin to rozjel ve velkým stylu, hlášky a úchylná prdel na vás vybafnou z každé stránky a vy se budete těšit co na vás na další čeká. (hele mluv za sebe jo? – šotek). Příběh je sice kapičku (celej kýbl kapiček –šotek) jednoduchý až prostý, ale o to zas až tak nejde, věřte mi. U Masky ne.

Peter Gross – kresba – (Lucifer, The Books of Magic) to má taky dost zmáknutý. Xichty a převleky Masky jsou dokonale povedené a dostatečně šílené a příběh se po stránkách míhá v ďábelském tempu. Všechno se to odehrává v šíleně barevném světě, kde žádná ponurost či tajemnost nemá šanci. Těžko vyprávět, to se musí vidět. Je samozřejmostí, že po pozorném pročtení zjistíte až neskutečné množství různých kravinek a ptákovinek, které se podařilo tvůrcům do jednotlivých panelů vecpat. Mě osobně dostaly placky s nápisy Volte pečený, volte svlečený. Jistě ale objevíte, i výše zmiňované velikány laktozního humoru.

Pokud máte zájem o comics se zcela netypickým hrdinou, nebo hrdinkou, chcete-li si užít něco srandy, nebo se jen unášet bizarním šílenstvím, není nic jednoduššího než naskočit do tohohle rozjetého zeleného vlaku. Ovšem pokud vám záleží na promakaném, mozekžeroucím příběhu, tady ho jistě nehledejte. (seš primitiv – šotek.). Ano, správně dá se říct určeno pro primitivy.

Scénář: Evan Dorkin
Kresba: Peter Gross
Vydalo nakladatelství Dark Horse léta Páně 1995

P.S. – v této recenzi se vyskytují slova šílenství či šílený, v množství větším než malém. Samozřejmě to nevyjadřuje duševní rozpoložení autora. (ale jo!) Ale ne! (ale jo!) Ale ne! (ale j…plesk!). ALE NE!

Autor: David Lottmann
Tento článek byl publikován 14.11.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36