Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Mort (Cori Celesti Special 2000)

MortVšichni známe Terryho Pratchetta, jeho kouzelné knihy o Zeměploše plné svérázného humoru a postaviček tak neuvěřitelně živých, že je potkáváte každý den na ulici. Zajisté, jeho příběhy nemusíme mít každý nutně rád, ale popularitu, počet prodaných výtisků, dotisky a fronty na autogramiádách mu nikdo neupře. Já sám mám podepsané knihy rovnou dvě. Teď se vám nejspíš vkrádá na mysl pocit, že jste cvakli na špatnou adresu, ovšem pozor, tohle bude o comicsu, tedy hned jak se mi podaří ukončit úvod.

Nemá smysl něco natahovat (na druhou stranu některé záležitosti se VYSLOVENĚ natahovat musí, ale o tom příště, možná), comicsové zpracování úžasných dobrodružství placatého světa není až tak velkou vzácností, přinejmenším jsem kdesi zahlédl Morta a tuhle jsem si málem koupil animované Soudné sestry na DVD (kupodivu region 1), ale pokud zaměříme pohled na domácí comicsovou produkci dostáváme se na pole rarit, senzací a někdy i pořádných malérů. Díky tomu považuji za nemalý zázrak sešit, který mi leží na stole a nese autorský rukopis Radka Sedláka, jednoho z úspěšnějších účastníků soutěže Zemřít znamená nežít. Jestli stále nechápete souvislost s Pratchettem, tak právě Radek Sedlák vystřihl scénář i kresbu u českého comicsového zpracování Morta a obohatil tím tištěnou produkci "Klubu přátel Terryho Pratchetta a jeho Zeměplochy". Dílko vyšlo jako speciál klubových listů Cori Celesti, určených pouze pro členy a cesty, kterými se ocitlo na mojí, naprosto nečlenské pracovní desce jsou poněkud spletité.

Odmítám vyprávět děj, Mort je notoricky známý a kdo ho nečetl, sežene jej skoro v každém knihkupectví, věnovat se budeme zpracování. Sedlák kreslit umí, dokonce řekl bych má styl, jeho práci poznáte, což je v zemích koruny České plné tradice mistra Saudka poněkud překvapivé a určitě pochválení hodné. Za povšimnutí stojí též lettering, vytvářený komplet v počítači, ruční bublinování má "něco" do sebe, otextovat comics digitálně však také není jednoduché a co si budeme nalhávat, z vlastní zkušenosti vím, ne vždy se povede. Při podrobnějším zkoumání se nemohu zbavit pocitu, že celý Mort byl upravován, jestli ne přímo vytvářen pomocí počítače. Nu což jdeme s dobou. Scénář ač není geniální (který je, že ano), dopadl s ohledem na původní předlohu velmi slušně, některé stránky jsou přímo skvělé, například Mort proskakující na hřbetě Truhlíka oknem do ložnice princezny Keli. Celkově, sice toto zpracování Morta nedosahuje hlavně vtipností úrovně originálu, avšak s klidem v duši mohu konstatovat, že je podařené a za tím si budu stát i po nějaké době a to také není nijak běžné. Jediná škoda je, značně omezený počet čtenářské obce…

Autoři: Scénář a Kresba: Radek Sedlák
Vydal: Klub přátel Terryho Pratchetta a jeho Zeměplochy v roce 2000

Autor: Luboš Vlk
Tento článek byl publikován 5.4.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36