Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Nightwing : A Knight In Bludhaven

Ahoj Tome.
Ahoj Bobe.
Ahoj ahoj ahoj!
Tak co, Tome, co dnes představíme našim divákům?
Nevím, Bobe. Co třeba nějaký comics?
Jsem zděšen, Tome. Comics? A jaký?
Co třeba Nightwinga?
Koneckonců, proč vlastně ne. Vždyt změna je život!
Přesně tak, Bobe. O tom by mohl Dick Grayson vyprávět!

NightwingBýt sidekickem nejlepšího detektiva na světě může být docela prča. Může být, ale ne v případě, že za nejlepšího detektiva na světě považujete trhlého milionáře upjatého na netopýry, který se po nocích vydává potírat zločin navlečen do spandexového kostýmu, na kterém mu jdou navíc vidět bradavky… jo, pomáhat Batmanovi není vůbec sranda – člověk může skončit s pár kulkama v zádech, zapáleným dynamitem pod zadnicí nebo se na blbě placenou prácičku trapného pubertálního poskoka prostě vykašle. Dick Grayson se rozhodl pro poslední možnou variantu. Je pravdou, že toho už po Batmanově boku prožil hodně, od už dříve zmíněných několika kulek do páteře až po krátký záskok v netopýrově trikotu v sérii Prodigal, a možná právě proto už mu došla trpělivost. Proč bych měl být věčně ve stínu toho netopýřího obejdy, když mám šanci se konečně postavit na vlastní nohy? Mám svůj převlek, kvalitního scénáristu, skvělého kreslíře, dokonalou znalost bojových umění všeho druhu , mám culík jak pan šéfredaktor a pár typicky superhrdinských traumat ve stylu : Zabili mi rodiče, nezachránil jsem padající dítě a tak podobně – co mi chybí? Nic. Ale přece něco – chybí mi pořádné město. Batman má Gotham. Superman má Metropolis. Daredevil Hell´s Kitchen. A co mám já? Zablešenou díru kousek od Gothamu, kde je nepodmáznutý policajt stejnou vzácností jako je v Ostravě chlupatý bobr (žádný dvojsmysl v tom nehledejte). Bludhaven.

Dicka Graysona přivedl do Bludhavenu normální případ, jakých má netopýří muž několik denně - no posuďte sami : Co je na jednadvaceti mrtvolách s hlavami otočenými o 180 stupňů rajcovního? Máte pravdu, pro nekrofila je možná představa 21 mrtvol s hlavou nazad trochu rajcovní, ale co je pro nekrofily, to není pro Batmana, vzor všech ctností, jaké jen superhrdina může mít - a když to není pro mě, tak je to pro Dicka (jen tak mimochodem - Víte, co je jedním z významů slova Dick? Fajn, vzdávám se, končím se sexuálníma narážkama), řekl si Batman, a jak řekl, tak udělal. Nightwing jde do akce.

Tohle místo je utopený v korupci, nespravedlnosti a násilí.
Začíná se mi tu líbit.

Nově startující superhrdina si pro začátek své kariéry založené na bezstarostném poletování a bezduchém chytání zločinců nemůže vybrat horšího místa, než je Bludhaven. Leží jen několik mil od Gothamu, ale je ještě zkaženější. Jak říká na začátku booku hlavní hrdina čur - pardon, Dick - Bludhaven je v mnoha věcech ještě horší, než Gotham. Když je něco moc odporné, drsné nebo nechutné pro Gotham, dostane se to většinou sem.

Hned při prvním zkušebním průletu nad městem se Nightwing dostane do adrenalinem nabité akce, když se pokusí zachránit v ledničce uvězněné „děti“ bosse Bludhavenské mafie, Freddyho Minha – po krátké automobilové honičce a bitce na korbě náklaďáku si nedobrovolně zaplave, přivázán zrovna k oné ledničce, ale „děťátka“ zachrání. S pocitem štěstí z dobře vykonané „práce“ odnese kufřík s „dětmi“ (co jsou vlastně děti zač vám neprozradím, nemůžu přece všechno vykecat) na policii, kde se mu dostane opravdu vřelého přivítaní. Želízka a odstřelit.

Tak tohle je ve zkratce děj první části (z osmi), obsažené v tomto 192 - stránkovém booku, a věřte mi, že takhle kvalitní mainstreamový comics na každém rohu nenajdete – zábavnost Nightwingovy story z pera (ale no tak…) Chucka Dixona vystřikuje (no fuj:o) ze stránek, příběh uhání k napínavému vyvrcholení (Na co myslíš, čtenáři?:o) rychlostí Flashe Gordona nakaženého akutním průjmovým onemocněním a ta kresba taky není špatná…ale začněme od začátku. Tedy od scénáristy.

 
WHAT THE HELL IS CHUCK DIXON?

Chuck Dixon není co, ale kdo. Je to jeden z těch ultrapilných maniaků, jejichž pracovní rychlost a morálka se dají srovnat snad jen s tou minifirmičkou nedaleko našeho baráku plnou vietnamčíků, kteří za den vyrobí tak 200 rákosových imitací džín Kenvelo. The Punisher, Birds Of Prey, Marvel Knights, Batman, Robin, Superman, Joker : Last Laugh, NAM, Predator. To je jen několik comicsů, které se mi vybaví při vyřčení jeho jména. No co, napsat tolik comicsů, to třeba ještě jde, ale je opravdu málo scénáristů, kteří by si při tak vysokém pracovním tempu (cca 3-5 comicsů za měsíc) dokázali udržet vysokou kvalitativní laťku – věřte nebo ne, Chuck Dixon mezi ně (až na občasné výpadky tvořivosti, které pak nahrazuje vykrádáním sebe sama). V Nightwingovi, konkrétně v tomto prvním booku, se překonává v promakaných soubojích, které by spíš než do comicsu pasovaly do filmů Jerryho Bruckheimera, Michaela Baye nebo Johna Woo – souboj na korbě náklaďáku tady sice už byl nesčetněkrát, ale souboj na korbě náklaďáku za zoufalého snažení udržet na korbě řítícího se samochodu ledničku, o které je hlavní hrdina přesvědčen, že jsou v ní živé děti? Nebo likvidace ozbrojených padouchů na střeše nákladního vlaku? A co takhle bitka v obytné buňce vytažené do vzduchu helikoptérou? Rvačka s nájemnou vražedkyní na jachtě, řítící se přímo proti betonové bariéře? Chucku, ty ďáble.

A po vzoru dvojice Tom a Bob mohu dodat ono známé – a to není zdaleka všechno, přátelé! Chuck Dixon totiž dokázal příběhu nejen vtisknout svůj charakteristický rytmus vyprávění, který jsem pracovně nazval „tempo pádícího koně“, ale zároveň ho ještě obdařil kvalitními dialogy (po tom, co jsem načetl B. M. Bendise, který mě co se rozhovorů týče rozmazlil, hned tak něco za skvělé dialogy neoznačím:o). Kromě toho ale za zmínku také stojí zvláštní, pro mainstreamový comics nepříliš častý noirový ráz celého dílka – i když je atmosféra rozhodně slabší než u takového Sin City (které je ale svým zaměřením poněkud jinde), pořád je v ní hmatatelný pocit nejistoty a lehké beznaděje, když se Nightwing snaží zjistit, ke komu vlastně patří inspektor Ray „Deadly“ Soames, který ho sice zachránil před jistou smrtí a dává mu tipy na loupeže a ostatní nekalosti, ke kterým se chystá Bludhavenská sebranka, ale na druhou stranu mu odstřelil informátora, a to se nedělá. Navíc začínají nejdůležitější zločinci „Havenu“ trpět podivnou nemocí, která se kromě otočení hlavy o sto osmdesát projevuje smrtí. Kdo je tajemný vrah? A kdo chce ovládnout podsvětí Bludhavenu?

                                   
AND THE WINNER IS….SCOTT McDANIEL!

Scott McDaniel. Ač v době tvorby těchto dílů Nightwinga nijak známý a vykreslený, musím přiznat, že na akčnější a adrenalinem nabitější kresbu člověk narazí málokdy. On vůbec celkový kresebný McDanielův projev dodává ve spojení s Dixonovým scénářem spíš dojem akčního filmu, ať už ho připomíná zběsilou „kamerou“, nebo, chcete-li, neustálým střídáním pohledů, rychlým „střihem“, který jen dokládá McDanielův smysl pro pohyb a akci. Jeho (pro začínajícího comicsáře možná lehce nepřehledné) ztvárnění soubojů, zvláště pak posledních dvou, (likvidace gangu motorkářů a souboj s hlavním padouchem) je jednoduše famózní, rázné tahy tužkou a jakoby zkreslené vidění „ala rybí oko“ dodávají všem stránkám bez rozdílu zvláštní, pro jeho kresbu typickou dynamiku, která ve spojení s Dixonovým scénářem vyvolává právě onen dříve zmíněný efekt „tempa pádícího koně“.

Co na závěr? Nightwing : A Knight In Bludhaven je kvalitní book, který se od ostatních mainstreamových comicsů odlišuje především skvělou kresbou a lehce noirovým scénářem, a takových moc není.

T: Navíc za neskutečných 192 stránek neutuchající akce zaplatíte jen neuvěřitelných patnáct dolarů!
B: Ano, a to ještě pořád není všechno. Když si totiž tento book objednáte do hodiny od přečtení této recenze, dostanete navíc zdarma podpis autora této recenze!
(oba sborově) A to se vyplatí!

Scénář: Chuck Dixon
Kresba: Scott McDaniel
Vydalo DC Comics v roce 1998

Autor: Aleš Kot
Tento článek byl publikován 1.7.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36