Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Padoucnice #2

Padoucnice 2První epilepický záchvat z vydavatelského Motu mi před jistým časem „ukradl“ Keporkak. Budiž mu země lehká, tentokrát se okrást nenechám, protože Padoucnice je něco, o čem budu psát strašně rád. Takže si, vážení přátelé, sedněte, no i boty si můžete sundat, a alespoň zlehka poslouchejte, co vám chci říct.

David B. to opravdu neměl v dětství lehké, ale na druhou stranu má aspoň o čem psát a kreslit. Padoucnice se dá celkem úspěšně zařadit do kategorie „autobiografický comix“. A lépe tuto celkem šestidílnou sérii prostě nepopíšete. Autor se vrací k době svého dospívání, kdy po boku svého epilepsií zkoušeného bratra zkoumá lidi kolem sebe. Onen pohled ještě nechápajícího dítěte je velmi zřetelný i v druhém díle. Nerozumí počínání rodičů, lidí kolem sebe a nejšťastnější je v noci mezi svými přízraky v temném lese nedaleko jejich rodinného domu.

 Může se vám stát, že budete v případě Padoucnice váhat, jestli se ještě pořád jedná o comics. Představte si velmi volné, jakoby těkající od jedné věci k druhé, vyprávění, vedené strohými, ale přesto rafinovanými větami, které jsou doplněné obrázky. Ty samotné vlastně slouží pouze jako ilustrační doprovod textu, ale přesto (nebo možná právě proto?) jsou plné symboliky. A i kdyby text byl sebevážnější, nad každou jedinou kresbičkou se budete usmívat. Zvláštní. Jak kdyby to celé kreslilo dítě, ale s velmi pevnou linkou, kde každá čárka má své místo a svůj význam. To je vůbec vlastnost comixové kresby. Na první pohled vám to příjde jako matlanina žáka první třídy, ale většinou již na pohled druhý nalézáte neskutečné detaily a hlavně je jasné, že autor má každý obrázek do poslední tečky přesně promyšlený.

 Proč vám něco nepovím o příběhu? On tu vlastně žádný není. Je to životopis v obrazech, prosté plynutí času a událostí. Sice se celou sérií táhne jako vodící čára téma boje s nemocí a smrtí, ale nějaký souvislejší příběh byste hledali marně. Přesto se Padoucnice velmi dobře čte. Ono je to hlavně proto, že i když autor popisu víceméně neradostné události života své rodiny, dokáže to dělat s neskutčným nadhledem a vtipem. Určitě se nemusíte bát natržených bránic, ale usmívat se (možná i nevědomky) budete. Tento díl je teprve druhý ze šesti a sám jsem moc zvědavý, jak se celý Davidův život bude časem vyvíjet.

Prostě a jednoduše. Pokud se vám líbil první book Padoucnice, dvojka je samozřejmost. Pokud vám první díl unikl, doporučuji rozhodně koupit oba. Komu bych ani jeden nedoporučil? No asi hardcore fanouškům akčních comicsů. Akce si tu opravdu moc neužijete.

Autoři: Scénář a kresba: David B.
Vydal: MOT v roce 2001

Autor: David Zachoval
Tento článek byl publikován 5.4.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36