Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Pan Ovocňák #2

Pan Ovocňák #2Recenze na druhé a další díly se píší nesmírně těžce. Vetšinou máte obrovské nutkání srovnávat, prohlásit, že druhý díl už není tak dobrý jako první (pokud první byl dobrý) a maximálně vypíchnete pár změn. Pokud je nějaký comics úspěšný, povětšinou jeho druhý díl navazuje ve stejném stylu (co na tom pak chcete recenzovat?) nebo kopíruje sám sebe. Smrt všem druhým dílům, zhouba to všech recenzentů.

Recenzi na téma Pan Ovocňák díl druhý jsem původně neměl v plánu psát. Za prvé z důvodů popsaných výše, za druhé protože sem neměl v úmyslu psát vůbec nic. Blíží se vánoce, lidi šílí a „atmosféra“ na nás dýchá tak, že se chce zvracet. V takový čas člověk raději sáhne po nihilistickém Schyzu či Transmetropolitanu, kde mi jedna naprosto úžasná vánoční povídka zachránila „zdravý“ rozum v tento uboze nechutný čas. Ale vyšel i Pan Ovocňák. Přečetl jsem, odložil a řikal si... sakra, proč jsem se tak těšil?

Druhý díl začíná tam kde ten první skončil. Příběh o vzbouřené zelenině a ovoci, které hromadně migruje na zaslíbenou Ovocelu, je sice originální v porovnání s většinou comicsových scénářů z poslední doby, ale ve světle prvního dílu, to zas taková bomba není. Vidíte, řikal jsem to... už srovnávam. Ach jo. Příběh je příjemný, nijak dramatický, pozvolna se sune směrem, který vcelku tušíte. Nic kvůli čemu byste dýchali na poloviční výkon, ale hádam, že se nudit taky nebudete.

Autor je Nicolas de Crécy. Kreslíř, malíř, vcelku plodný člověk, který se krom comicsu otřel o ledacos. Obě knihy nakreslil naprosto unikátním způsobem a i když jeho kresba vypadá jak kreslená v autobuse epileptickým dítětem, je vám naprosto jasný, že to byl účel. Do druhého dílu ale de Crécy svojí techniku trošku upravil a začal doposud nestínované obrázky různě vyšrafovávat, aby jim dodal plastičnosti. Nevím, nějak mě to neupoutalo, mnohem více se mi líbila původní, nestínované varianta. Na tomto stylu kresby je právě nádherná ta jednoduchost a stínování dost zahušťuje obrázek, ubírá mu té původní úžasné čistoty a celkově celý book ztmavil. Není to záležitost nijak razantní, neruší, ničím neprovokuje, ale zmínit jsem se musel, vždyť to byla věc, která mi na tomto booku (krom toho, že to je druhý díl) vadila.

Doposavad to vypadá jako kritická recenze. Ona to také je. Možná to je mojí značnou zmlsaností, možná za to může čarovný čas vánoční, ale Pan Ovocňák díl druhý mě oproti dílu prvnímu nechal absolutně chladným. Nepřináší nic nového, je o něco utahanější, o píď filozofičtější a možná až příliš poetický. Kdybych měl nějak fádně a stručně zhodnotit, tak bych tomuto booku dal nálepku „lepší průměr“. Nic víc, nic míň. Pokud nyní řešíte otázku, jestli koupit či nekoupit, tak neřešte, za těch 200,- vám tento book urcitě stojí, zvlášť pokud máte již díl první (tady bych skoro viděl jistou nutnost koupit).

Zdá se vám tato recenze trošku rozporuplná? Možná to je tím, že nemám rád druhé díly.

Autoři: Scénář a kresba: Nicolas de Crécy
Vydal: Aude Brunel v roce 2001

Autor: David Zachoval
Tento článek byl publikován 5.4.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36