Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Pixy

PixyUrčitě vás stejně jako mně občas napadne, že je svět, ve kterém žijeme, naprosto abnormální. Reklamy na každém rohu, chlapi co se honí za kulatým nesmyslem a inkasují za hodinu a půl honění se (za kulatým nesmyslem) víc, než já za rok práce pro Comx (ale víc než já dostává snad každý :), no prostě úchylnost vedle úchylnosti. Myslíte si, že horší už to být nemůže? Pak si přečtěte Pixyho, protože abnormalita našeho světa je v porovnání s neskutečně úchylným a bizarním světem Maxe Anderssona na jepičí úrovni. Když vydavatelství MOT ohlásilo jako svůj další projekt tuto útlou 72-stránkovou „obrázkovou knížku“, tak jsem se na několik minut přestal zajímat o okolní svět a ponořil jsem se do úvah, jestli je vůbec možné, aby v zemi, kdy ještě před 2-3 roky neměl comics nějak velkou šanci na přežití, vyšel comix. Ano, ten s x na konci. Underground nejundergroundovatější. Okamžitě jsem si uvědomil, že tohle je (kromě Millerovy 300) nejdůležitější projekt u nás v tomto roce. Projekt, který může udělat dvě věci: a) přivřít dveře vydávání undergroundového comicsu u nás, stejně jako to udělal výtečný, bohužel však nepříliš dobře prodávaný Šinkl a jeho velká síla inteligentnímu evropskému comicsu, nebo za b)může tyto pomyslné dveře když už ne razantně vykopnut, tak přinejmenším pootevřít. Při vyslovení varianty a) mi přebíhal mráz po zádech, už jen proto, že mi za a) připadalo mnohem pravděpodobnější než sice krásné, ale nepříliš reálné za b).

Několik dnů poté vyšla na stránkách MOTu zpráva, která mě jen utvrdila v přesvědčení, že jsou lidé z MOTu skuteční optimisté, co se vydávání comicsů týče. MOT oznámil, že Pixy vyjde s dvěma různými obálkami za cenu pouhých 190 Kč. Můžete namítnout, že vám to nepřipadá jako malá částka, ale Tomb Raider od Calibre se prodával dobře, i když šlo o dílo s několikrát menší čtenářskou hodnotou za skoro dvojnásobnou cenu-tím nechci říct, že by byl TR špatný nebo předražený, ale to, že po přečtení Pixyho vám vůbec nebude vadit, že jste za něj dali 190 Kč. Předchozí větou jsem si prakticky odpověděl na otázku, zda se Pixy povedl, či nikoliv, takže můžu přejít přejít k bližšímu popisu tohoto úžasného booku.

 Už při první „ohmatávačke“ v jednom ostravském knihkupectví mi bylo jasné, že držím v rukou po třístovce nejlépe zpracovaný book u nás. Dvě obálky, jedna knižní (ta se mně osobně líbila více) a jedna typicky comicsová, kvalitní papír a vazba, grafická úprava na skutečně mezinárodní úrovni…po pravdě řečeno, byl jsem z Pixyho hodně nadšen. A jsem i teď, po měsíci od jeho koupě.

PixyPříběh Maxe Anderssona začíná stejně, jako začal život mého úchylného bratrance Honzíka-pokusem o „bezpečný“ sex. Bezpečný sex se ale někdy trochu zvrtne, a pak jsou kvůli té „mlhavé chvilce slasti“ jen potíže, beroucí na sebe v lepším případě podobu sladkého kojence, v horším případě vyšinutého Honzíka. V nejhorším případě se vám může stát, že porodíte Pixyho-hodilo by se ale spíš říci že Pixyho potratíte. To se vám pak může stát to samé, co se stalo Angíně Pektorisové a jejímu příteli, Alku Seltzerovi. Ti nejenže přišli po nepodařené souloži o byt a o iluze (v opačném pořadí), ale když se jim začínalo blýskat na lepší časy, tak přišel Alka domů sjetej budoucností a objevil plačící Angínu, sedící na zemi a předčítající Dostojevského do telefonního sluchátka. Hádejte, kdo byl na druhém konci. No přece Pixy, Angínin potracený plod. Trochu se napral, tak se rozhodl mámě brnknout z říše mrtvých. Každá normální máma by byla šťastná, kdyby jí občas zatelefonoval její synátor-ale Angína není normální máma. Alka není normální táta. Pixy není normální synátor-Pixy je mrtvý, měří 50 centimetrů, má hlavu jak meloun a miluje chlast, zbraně, fet a násilí. Angína je z něj na prášky. Alka ho jde zabít-ale musí se za ním dostat do říše mrtvých, a tam nepouštějí každého, jenom zdravé lidi. Alka je na začátku bizarní cesty-cesty za likvidací svého nikdy nenarozeného syna, cesty, na které se zfetuje bílou lepící pastou, na které potká domy nakažené graffiti a na které společně s Pixym zlikviduje hotdogový stánek na piramidě IKEA.

 Ano, máte pravdu. Je to pravda větší než kozy Loly Ferrari. Comics Pixy je nejdivnější comics, jaký u nás kdy vyšel-zároveň je ale také jedním z nejlepších. Max Andersson si dokonale vyhrál jak se scénářem, tak s kresbou-ta nepatří mezi ryze undergroundovou kresbu už tím, že je na rozdíl od většiny undergroundové tvorby docela přehledná, členěná (většinou) do pravoúhlých rámečků. Andersson prokazuje jednu pro comix typickou vlastnost-dokáže totiž kresbou vyjádřit emoce, ať už jde o smutek, štěstí či naprostou zfetovanost. Jeho svérázný svět se mu kresebně podařilo vyjádřit skutečně skvěle, zejména díky výborné práci se stíny-někdy uhlazené, někdy šíleně roztáhnuté přes třetinu stránky, ale vždy dokonale tvořící zvláštní atmosféru tohoto díla-ta je díky použití dvou barev (většinou je tou převažující barvou černá, ale najdou se i místa, kde hraje první housle bílá) skutečně parádní. Andersson chrlí nápady na každé stránce, Pixy má své tempo, je to comix, který vás chytí a nepustí dřív, než ho dočtete. Myslím, že o výborném překladu a letteringu se není třeba zmiňovat, od MOTu nic jiného ani nejde čekat. Lidé z MOTu si mohou třást rukama, tenhle tah se jim skutečně povedl-díky Pixyho úspěchu se možná dočkáme dalších comixů. Jestli budou aspoň z poloviny tak dobré, jako je Pixy, pak se na ně skutečně těším.

Autoři: Scénář a kresba Max Andersson
Vydal: MOT v roce 2001

Autor: Aleš Kot
Tento článek byl publikován 5.4.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36