Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Princ Noci

Já rád horror, ty rád horror a kdo nemá rád horror ať zchromne. Uf, on to sice Cartman zpíval malinko jinak (o sýrových křupínkách), ale to už bych se do souvislostí s horrorovou sérií vydavatelství Barlow comics Princ noci nedostal vůbec. Teď sice také nic moc, hlavně že mám úvod za sebou.

Barlow comics se specializuje na evropský comics a nevede si nijak špatně (až na Polární hvězdu, ovšem o té jindy), jediná škoda je že tempem jeden comics za dva měsíce se budeme jednotlivými sériemi prokousávat dlouho. Možná příliš dlouho, ale třeba se s tím dá něco dělat.

Ehm, Evropa.
Áááá, díky pane klobouku.
Evropa?
Ach ano, evropský comics, tak tedy Barlow se specializuje na evrop... To už tady bylo...
Ehm, Princ noci.
Áááá, díky pane klobouku.

Princ noci je horror (já rád horror, ty rád... a dost Cartmane, seš tlustej.), moc comicsových horrorů jsem narozdíl od knih nečetl, když nepočítám kdysi dávno ještě za dob totalitních dovolených v ex-Jugoslávii pár booků Dylan Doga (jako malý jsem ho hltal neskutečně a ani srbochorvatština nebyla na překážku). Podle mého skromného názoru patří upíří série k těm lepším, vhledem k ostatní produkci Barlow, kde jsme zatím mohli chňapnout do tlapek zmatenou a nijak nevýraznou Polární hvězdu a klasicky westernový počin Durango, s nemluvným, ale přesně střílejícím pistolníkem v hlavní roli. Jak pod kresbou, tak i pod scénářem Duranga i Prince noci je podepsaný belgičan Yves Swolfs a musím konstatovat, že dost ani v jednom případě se nemá za co stydět. V sérii Prince noci se pustil do vyprávění příběhu o prokletí šlechtického rodu de Rougementů, který v daleké minulosti narazil na silného protivníka, vampýra nechávajícího si říkat Kergan.

Vincenta de Rougementa trápí noční můry, stále se mu vrací útržky rodové paměti na boj s nemrtvou stvůrou, až konečně mu jeho dědeček prozradí tajemství jejich rodinného neštěstí. Na zahradě domu vykopou ukrytou truhličku obsahující prastaré dokumenty s důkazy o krvavé stopě vedoucí skrze staletí až k Jehanu de Rougement, jehož žena byla první obětí upíra Kergana a který přísahal pomstu dokud jeho rod bude mít potomky.

Yves Swolfs bravurně zvládá časové skoky a naprosto neztrácí linii příběhu, jeho kresba je také bezchybná, možná až příliš evropsky realistická (což by David ohodnotil asi ne tak kladně). Překlad se Zdeňku Dlouhému (ačkoliv ho nemohu porovnat s originálem, protože francouzsky neumím) povedl a jednotlivé dialogy jsou bez problémů uvěřitelné. V sérii zatím vyšly dva díly a co do kvality jsou si rovnocené, na třetí pokračování si musíme počkat až do 15. ledna 2000 a věřte mi že to bude čekání dlouhé a netrpělivé.

Abych nezapomněl, Barlow si mě získal ještě jednou věcí, vtipným skoro-úvodníkem u každého dílu: Barlow Info. Díky tomu zjistíte kde všude můžete nalézt upíry dnes, kým byl ve skutečnosti Svatý Václav a o co šlo při popravě 27 českých pánů. Prostě zábavné okénko do historie.

Autoři: Scénář a kresba: Yves Swolfs
Vydal: Barlow Comics v roce 1999/2000

Autor: Luboš Vlk
Tento článek byl publikován 5.4.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36