Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Rodinné hodnoty

Sin City 5V Sin City většinou prší. Někdy i víc než dost. V patách vodních kapek rozpleskávajících se o ulice hříšného města kráčí obvykle ještě smrtící déšť kulek, které ani tak nerozpleskávají samy sebe, jako spíš všechno ostatní. Někdy také víc než dost. Takže na uřvanou oblohu jsme si zvykli, ovšem dnes to bude trochu jiné, podstatně chladnější...

Do mrazivého ticha se ozývá práskání a funění starého, dýchavičného Brouka, těžké sněhové vločky se pomalu snášejí k zemi a Dwight už ví co Gail myslela pořádnou károu. O auto tu sice nejde, i když Cadillac Eldorado z třiapadesátého v třešňové barvě také není k zahození, jenže jak praví klasik a spousta moudrých babiček, dočkej času jako husa klasu. Nám, městským typům, zůstává pointa přísloví pečlivě skryta díky dosud neobjeveným kouzlům venkova a raději se vrátíme k Dwightovi. Jeho úkolem je zjistit co nejvíce informací, pokud možno všechny, o přestřelce v Řecké restauraci, při níž předchozí noci hromadou zuřivě bzučících včeliček z UZI někdo nakrmil ex-zabijáka Bruna, teď již spořádaného občana a politika. Dwigth dokáže naslouchat velmi pečlivě, dokonce si nechá i rozmlátit ústa, jen aby se dostal k pravdě dřív, než bude nucen vypustit svou tajnou zbraň. Malou Miho.

Malá Miho je odstavec sám pro sebe (určitě i kapitola, na to jsem však příliš líný). Tahle nevelká japonská slečna je sama smrtící nástroj, a když začne používat veškeré ty ostré a vražedné vymyšlenosti, které ukrývá všemožně po svém těle a přilehlých prostorách (puberťáci si odskočí pod sprchu, chvilku na ně počkáme), je lepší se jí klidit z cesty. Jenže to už také bývá pozdě. A neustále jezdí na bruslích. Kolečkových. In-linech. I v zimě. Jestli jste to někdy zkoušeli, dáte mi za pravdu, Miller je magor a tohle je největší slabina jeho scénáře. Ale Miho je jednička, prostě holka do nepohody, která ze všeho elegantně vybruslí, odpustil bych jí kvůli tomu i ty vraždy, drahoušku (tak, teď si dám sprchu já).

Právě jsem vám předhodil na plac hlavní protagonisty nejnovějšího českého vydání Sin City a musím konstatovat, že po předchozích dvou poněkud slabších knihách je tahle jen o kousek horší než ta první. Ale jen o malinko. Zkrátka původní Sin City je těžko opakovatelný originál. Rodinné hodnoty jsou přesto velmi dobré, řečeno polopaticky i pro ty vzadu. Dwight nás celým příběhem provází jako nezaujatý pozorovatel, který jen občas jednu chytí po tlamě, ale žádnou větší akci od něj nečekejte. Na to má Miho a ta si vystačí, tedy má-li vhodnou obět na hraní. Nebojte se, tak od půlky knihy jich bude nepočítaně. Ne, není to tajné a klidně si je můžete spočítat, jednou jsem to zkoušel u Commanda, ani se neptejte, kolik jich bylo. Nepočítaně...

Kresba je prostě millerovina v duchu ostatních Sin City, tudíž o nic nepřijdete a budete-li bystří, možná vám neunikne rozdíl mezi tím, jak je nakreslen celý comics, a způsob, jímž Miller ztvárnil Miho. Na rozdíl od všeho ostatního je totiž pouze načrtnuta ostrými tahy a já osobně díky tomu mám z jejích pohybů pocit mnohem větší rychlosti (teď jsem málem napsal sucha a jistoty, vidíte jak je reklama škodlivá?) a nebezpečnosti. Zkrátka její ego díky jednoduché lince přímo křičí: „Moc na mě nešahejte, nebo vás pořežu!“. A to, nepletu-li se, nepronese za celou dobu ona sama ani slovo.

Když už jsme u těch slov, několik jich poznamenám já k překladu. Četl jsem původní anglickou verzi a fakt je, že jsem si ji vytáhl z poličky a znovu prolistoval. V té české jsem narazil na pár míst (tuším, že opravdu jen na dvě), kde jsem si nebyl jistý a po srovnání s originálem bych možná volil opisnější formu než doslovnou. Ovšem jestli to pan Miller napsal takhle, je to prostě tak. Překlad je přinejmenším dobrý, a pominu-li svá hnidopišská šťourání, jsem spokojen. A nemaje co pořádně vytknout, musím konstatovat vysledovatelné narůstající zlepšení s každou další knihou.

Dwight tedy tahá informace, Miho mu čistí cestu a teprve v samém závěru se dozvíme, co zpackal Vito, kdo bude pozván na velkolepé finále za zavřenými dveřmi a jak skvělé je po příšerné jízdě v rozhrkaném německém Broukovi řídit úžasný americký Cadillac. Patrioti mizerný... A co vy, máte už co číst?

Scénář a kresba: Frank Miller
Překlad: Alžběta Kábelová
Vydalo Calibre publishing v roce 2002

Autor: Luboš Vlk
Tento článek byl publikován 10.5.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36