Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Sin City - Město hříchu

SIN CITY - Město hříchu

Jmenovala se Goldie a dala Marvovi tolik, co nikdo jiný za celý jeho život. Když ji vedle sebe ráno našel mrtvou, docela ho to sundalo. Zvlášť když mu cosi říkalo, že neumřela sama od sebe. Navíc, grupa fízlů tu byla strašně rychle. Marv se naštval a rozhodl se, že Goldie pomstí. A tím to všechno začalo. Cesta ze hlavním viníkem Goldiiny smrti vede přes mrtvoly - přes spousty mrtvol - a přes selfdestrukci Marvovy už tak dost nehezké fyzické schránky. Ale Marvin si z toho nic nedělá. Marvin je psychopat. A když si zapomene vzít svý léky, je to blbý. V jeho stavu by člověk neměl zapomínat brát svý léky.

"Tohle prokleté město mi leze na mozek. Jestli odtud včas neuteču, přejde mi do krve jak domorodci. Co se tu událo? Od té chvíle, co jsem sem dorazil, došlo k půldruhému tuctu vražd." Dashiel Hammett: Rudá žeň

První dvě věty tohohle citátu, napsané jedním z klasiků drsné školy, vystihují naprosto přesně, co s vámi vstup do Sin City udělá. Dobře si rozmyslete, jestli vlezete dovnitř - jakmile desetkrát obrátíte stránku, nedostanete se ven. Město hříchu a smrti vás spolkne a vyplivne teprve poté, co vás protáhne neuvěřitelnou historií jedné obyčejné pomsty. Všechno, co jste o Sin City četli nebo slyšeli je naprostá pravda. Opravdu to JE geniální dílo. Frank Miller opravdu JE génius. A 21. červen 1999 se do historie comicsu v Čechách opravdu zapsal zvláštním písmem. Asi není tak úplně zlaté, spíš má barvu zaschlé krve a iniciálu ozdobí i trocha zvláštně našedlé mozkové hmoty, ale je to stejně nesmazatelné, jako byste to vytesali do žulového kvádru.

Kdo má za sebou CREWácké povídky z cyklu Sin City, je alespoň trochu v obraze. Není úplně šokován stylem, kterým Miller své město inkarnoval, je připraven na fakt, že noir rozhodně není mrtvým žánrem, jak se to o něm od padesátých let neustále tvrdí, ví alespoň přibližně, co ho čeká. Ale úplně se na to připravit nedá. Nic vás nepřipraví na dvouset stránkovou nonstop řežbu, na perfektně vystavěný příběh, který si z klasiků žánru vzal to nejlepší a přidal ještě hodně navíc.

Pro žánr typicky v ichformě vyprávěná story je prostě o notný kus drsnější, než romány ze třicátých let. Brutalita se Marvovi vůbec nehnusí, naopak, je pro něj smyslem života. Po několikerém opakování toho, jakým způsobem Goldiina vraha zabije, vám bude asi dělat trochu problém tomuhle člověku fandit. Jenže, jak už to v noiru bývá, i když hlavní hrdina není bez chyby - ve skutečnosti je pěkná svině - tak všichni ostatní jsou svině ještě větší. Ale ta klasická identifikace s hrdinou ve vás může vyvolat démony, které je lepší nechat spát. Po scénách z farmy se možná bude hůř spát vám. Tyhle chvilky jsou připomenuty i v povídce Dívka v červeném (CREW 8) a vůbec se nedivím, že si nikdo těch dvacet akrů nechce koupit.

Ke kresbě se dá říci jediné - je úžasná. Není to žádná americká klasika, Miller ve své hře světla a stínu, střídání negativu a pozitivu a změnách rakursu vytváří cosi, co člověka, který comicsy příliš nečte a když, tak kvůli hezkým obrázkům, může snadno odradit. Ale je to snad jediný možný styl, jímž se dá dosáhnout tak neuvěřitelného účinku; jediný styl, který převede do vizuální podoby story černější než obloha zatažená těžkými mračny kruté noční bouře. Díky složitosti některých kreseb nemáte šanci obrázky jen tak přelétnout očima - musíte se do nich dívat tak dlouho, dokud neodhalíte každý významný detail. Další kresba je naopak velice jednoduchá, okamžitě jasná, a vy letíte očima v tempu zběsile sestříhané akce. Scéna likvidace kněze v kostelní zpovědnici je toho asi nejlepším dokladem. Klasické citoslovce výstřelu BLAM! je totiž samo rámečkem obrázku. Třikrát po sobě a pak detail na Marvovu tvář. Kdyby bylo použito normálně, tj. vepsáno do obrázku, nemohlo by mít nikdy tak unikátní účinek - takhle máte pocit, jako by přímo vedle vás kdosi třikrát vystřelil. Desetistránková pasáž v dešti je pak vizuálně snad nejúžasnější částí celého Sin City a máte opravdu pocit, jako by vám ostrý studený déšť zatékal za límec.

"Tentokrát to nesmíš podělat, Marve. Tohle je moc důležitý. Využij toho, že jseš teď chvilku sám, otevři flašku svýho strachu a nech ji vybublat. Tak dělej. Klepeš se jak feťák. Nech svý srdce, ať vylítne až nahoru do krku.Nech svůj žaludek, ať se smrskne do velikosti golfovýho míčku, až bude jak malá černá díra, co vycucne všechno, co se k ní přiblíží. Mysli na smrt. A pořádně, neflákej to. Představ si ji. V barvách, s detailama. Představ si kulku, jak ti rozmašíruje mozek - ale to jenom, když budeš mít kliku a půjde to rychle." Frank Miller: Sin City

Marv je psychopat a vrhá se do akce se sebevražedným odhodláním - a něco podobného udělalo i Comicsové nakladatelství a vydavatelství CREW. Teprve teď se ukáže, je-li naše zemička schopna ustát tuhle střelu země - země. Doufejme, že je. Doufejme, že skutečně do konce roku vyjde druhé Sin City - A Dame to Kill For, které prý Štěpán Kopřiva už překládá. Apropos, překlad. Tak to je další zbraň, která míří přesně na svůj cíl. Je totiž naprosto bezchybný, přesně sedící a přesně vystihující atmosféru. Konečně comics v češtině ukázal, že nejde jen o několik obrázků nafrkaných na stránku, ale že literární složka má přinejmenším stejný význam jako kreslená. To, co bylo hlavní zbraní originálu, zůstává jí i v české verzi - dokonalá propojenost obou atributů žánru comics. Stejně je perfektně odvedená i redakční práce, takže se nestane, že byste lomili rukama nad hrubkami, vypadlými texty z bublin, přehozenými stránkami a podobnými běsy, u nás tak častými. Na Sin City někdo odvedl kus pořádné práce a zaslouží si odměnu. Zvedněte se na chvíli od počítače a jděte si to koupit. Stojí to za ty prachy. Jestliže si to zase každý jen půjčí a hrozně pochválí, nebude nejspíš žádný druhý díl a to bude zatracená škoda.

Autor: Radim Klimeš
Tento článek byl publikován 10.4.2000 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36