Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Sin City: Velká Tučná Zabijačka

Sin City: Velká Tučná ZabijačkaThe Big Fat Kill (jak se toto dílko jmenuje v originálu) byl snad úplně první book od Franka Millera, který jsem právoplatně vlastnil. Mám k němu oprávněný citový vztah a vůbec mi nevadí, že mě již několik let několik lidí přesvědčuje o tom, že je to nejslabší, co Miller ve volné sérii Sin City vytvořil. Dokonce mi ani nevadí, že mají pravdu.

Dwight McCarthy je zpět, užívá si svůj nový obličej a neváží si svobody (to nemluvím o životě). Zase je v tom ženská (dělají to schválně nebo to mají v genech?), tentokrát dokonce těch ženských je hned několik. Ovšem ten největší průser se točí kolem jedné hlavy patřící hrdinnému policejnímu detektivu Jacku Raffertymu, který byl tak blbý, že se nechal rozkrájet i s kamošema malou Miho ve Starém městě. I tak málo stačí jako záminka k porušení křehkého příměří mezi policií a prostitutkama ze Starého města. A tomu se přece musí zabránit. Tolik ve stručnosti k příběhu, aniž bych vám prozradil víc než je nutné. Co si budeme namlouvat, ono toho k prozrazení moc není. Velká Tučná Zabijačka totiž vyniká až hanebnou linearností a na Millera nevídanou prostotou scénáře. Skoro to vypadá, že námět na osmi stránkovou povídku rozvedl Miller na 176ti stránkový book. A místy tak činil velmi násilně.

Kresba je moc pěkná, ale ti, kteří alespoň trošku znají Franka Millera a jeho styl, rozhodně ničím nepřekvapí. Rozdíl od prvního Sin City je přesto značný, protože Miller ubírá detailů, rozhodně se nezatěžuje s nějakým vykreslováním či šrafováním. Zato si více hraje se stíny, což mu, myslím, sluší mnohem víc. Některé kresby překvapí svou neskutečnou trojrozměrností, jiné vypadají jak kresbičky žáka základní školy (nepřeháním). Světlo a stín je tu vším. Ono při použití dvou barev se asi jinou cestou jít nedá. Já osobně tento styl mám velmi rád a sem tam si nějakou millerovku jen tak prolistuju a čučim na obrázky. Věřim však, že se najdou lidé, kterým tento styl zas tak úplně nesedne. Na posouzení vám však stačí jedno mrknutí do booku. Velkou Tučnou Zabijačku si kvůli příběhu raději nekupujte, ale rozhodně si ji kupte kvůli kresbě. K tomu si přidejte několika stránkovou galerii obrázků od více méně známých autorů na téma Sin City. Například takový noir kostlivec od Mikea Mignoly je opravdu povedený. Škoda že se do české verze nedostalo i několik Millerových barevných obrázků, které jsou v originálu hned na začáku booku a také rozhodně stojí za povšimnutí. Nakonec ještě dodám, že barvičky na obálce má na svědomí (jako ostatně vždy) Lynn Varley.

Česká verze je po technické stránce velice povedená. Formát je o něco menší než u originálu, ale rozhodně to není na škodu, protože obrázky se zmenšovaly opravdu jen nepatrně. Obálka zůstala nezměněná a díky lesklé folii je i o něco hezčí. Na druhou stranu folie má tendenci se loupat, takže pozor. A dostáváme se k překladu. Ouha. Pan Leonid Křížek očividně umí anglicky, bohužel už tak dobře neumí česky. Některé obraty jsou tak nešťastné, že se chytáte za hlavu, mlátíte s ní o stůl a říkáte si, jak na to ten člověk přišel. Díky této zdánlivě malicherné drobnosti máte místy pocit, že něco není v pořádku. Zas na druhou stranu je nutné přiznat, že je překlad o něco lepší než například u X-Menů. Já osobně jsem velkým odpůrcem doslovných překladů zvlášť u tak atmosferických booků jako je Sin City. A možná jsem jen zmlsaný překlady od lidí, kteří mají načteno jako nikdo u nás a comicsových překladů mají za sebou již několik. Dejme panu Křížkovi čas.

Co říci závěrem? Velká Tučná Zabíjačka není to nejlepší, co Miller kdy hodil na vydavatelův stůl, ale pořád je to velice povedený comics. Pro milovníky Sin City naprostá povinnost, stejně tak pro obdivovatele Millerovi kresby. Pokud nečekáte žádné hluboké myšlenky a nečekané dějové zvraty, je Velká Tučná Zabijačka přesně pro vás.

Autoři: Scénář a kresba: Frank Miller
Vydal: Calibre Publishing v roce 2000

Autor: David Zachoval
Tento článek byl publikován 5.4.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36