Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Šinkl a jeho Velká Síla

Šinkl a jeho Velká SílaPo úspěšných Thorgalech přišel čas, aby se na pultech knihkupectví zjevil z pera autorské dvojice Rosińsky-Van Hamme titul poněkud jiného ražení, kde budou mít myšlenky své místo a kde si budou moci autoři zabořit svá comicsová vesla do poněkud větší hloubky. A proto se zjevil Šinkl, aby vstoupil do světa Van Hammeho polemiky s Novým zákonem.

Při každém překryvu sluncí se v zemi Daar vyhrnou ze všech tří světových stran tři mohutné armády. Pozemní rytíři na obrovských ještěrech, létající Adragogynové na okřídlených masožravých rostlinách a na svých ořích divoce se řítící jednooké Amazonky. Každé ze tří armád velí jeden nesmrtelný. Vedle toho se v divoké bitevní vřavě pohybují k boji vycvičení Tavalové a příslušníci zotročeného národa hlodavčího vzezření - Šinklové. Jednomu z nich, J´onovi, se podaří strašlivou bitvu jako zázrakem přežít, a aby to nestačilo, zjeví se před ním obrovský černý monolit, který se představí jako Stvořitel světů. Spousta lidí si myslí, že takoví Stvořitelé světů jsou chlapíci v pohodě a baví se sledováním svých fanatických uctívačů, ale kdepak. I takoví machři mají své problémy a starosti. Jeden takový problém se jmenuje Daar. Cožpak se tu mohou obyvatelé bez úcty k druhým pravidelně vyvražďovat? To se musí zastavit. “A jen tak mimochodem, drahý J´one, právě jsi se stal mým vyvoleným a jestli tu do pěti překryvů nebude vládnout mír a harmonie, tak to tady pěkně z gruntu zarmageddonuju. Basta.”

Blbá situace. Nebohý Šinkl zažije pět minut svobody a problémy se už hlásí jeden za druhým. Ještě že mu byla do vínku přidělena Velká síla, jenže co to vlastně je a k čemu to je? Zde odbočím od počátku J´onova dobrodružství, abych vás ujistil, že děj dál graduje. Z událostí se stává série šťastných náhod, či snad je to působení Velké síly, a z J´ona se stává nechtěný mesiáš. Svět Daar je zvláštní stejně jako Šinklova dobrodružství, do kterých je událostmi často proti své vůli strháván. Nevinnost jeho drobné dušičky, toužící spíše po lásce ke krásné G´wel než po konání nemožného, vykreslí výborné finále. Kola osudu jedou a nedají se zvrátit. Příběh je opravdu výborný a nemá cenu ho více rozpitvávat.

Jasné paralely s Novým zákonem vrcholí ve dvou koncích. Ten první, ve kterém J´on umírá, je výborný, ten druhý, co následuje, mi přijde už lehce křečovitý. Je to však jediná výtka, kterou k Šinklovi mám. Vážný příběh je nadlehčován příjemným humorem. Kresba Rosińského je výborná a zajímavé je, že i když si potrpím spíše na černobílé comicsy, chyběly mi tu thorgalovské přirozené barvy. Překladu se chopila Jana Kratochvílová známá už z Thorgalů, takže zase OK. Prostě radost sama.

Autoři: Scénář: Jean van Hamme - Kresba: Grzegorz Rosinski
Vydal: Calibre Publishing v roce 2001

Autor: Martin Přibyl
Tento článek byl publikován 5.4.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36