Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Thorgal #3: Nad jezerem beze dna

Thorgal #3: Nad jezerem beze dnaPo zkušebních Lukostřelcích vyšel už druhý Thorgal z produkce vydavatelství Crew. Jedná se v pořadí o třetí díl mohutné thorgalovské ságy. Tedy nikoliv první, protože ten už u nás kdysi vyšel, ani druhý, jelikož není podle vydavatele výtvarně dost na úrovni. Po zkušenostech s Batman: Temný rytíř - Temné město to lze crwákům těžko zazlívat.

Thorgal se svojí družkou Aariciou putují neznámou krajinou, aby našli nový poklidný domov, kde by spolu spočinuli a po zbytek života se věnovali vyšívání deček a tvorbě potomstva. Karty osudu jsou ale namíchány značně proradně a o skryté trumfy v nich není nouze. Jeden takový kulový spodek seskočí před Thorgala se stromu v podobě ohyzdného nádorovitého trpaslíka Jadawina a zve pána a paní na slavnost do blízké osady. Jak se brzy ukáže, místní obyvatele tu kromě nedostatku jódu (všichni mají velké vyvalené oči) sužuje i jiný problém - tím jsou tajemní ochránci.

Rychlý sled událostí způsobí, že se Thorgal probouzí z mrákot s bolestí hlavy a bez Aaricie. Ta je uvězněna v tvrzi uprostřed jezera beze dna. Vychytralý plán rychle všechny co stojí v cestě zpacifikovat a v klidu odejít po boku milované partnerky ztroskotá na přítomnosti kouzla na aariciných bedrech. Jediná naděje na záchranu spočívá v absolvování rytířského klání, které vyhlásili ochránci. Ten, kdo projde třemi přichystanými úkoly živý, stane se nejenom manželem Aaricie, ale i vládcem Aranu i se všemi jeho po staletí nashromážděnými poklady.

První úkol je prostý - dostat se na vrcholek blízké hory a přinést odtud jeden ze tří zlatých mečů. Řady účastníků rychle prořídnou a zůstávají jediní tři přeživší vítězové: ten nejchytřejší, ten nejsilnější a ten nejpodlejší. Kdo z nich je hlavní hrdina není zas až tak těžká otázka. Druhý úkol spočívá v přinesení tří klíčů z ostrova na jezeře, i když se na první pohled zdá, že tu žádný není. Žádné vraždění se tentokrát nekoná, ba právě naopak návrat všech tří v životaschopném stavu je podmínkou. Tajuplný ostrov skvěle vymyšlený Van Hammem a výborně nakreslený Rosińskym patří k nejlepší části celého sešitu. Tajemná strážkyně a inverzní barvy se zdají být ideálním prostředím pro splnění těžkého požadavku. Opak je však pravdou. Snadné splnění úlohy tu dává prostor pro Thorgalův ryzí charakter. Zatímco jeho dva druhové řeší situaci po svém, tedy opět silou a podlostí, rozvážný a ohleduplný Thorgal na to jde s rozumem a pochopením, a to se vyplácí. Třetí úkol spočívá už jenom v prostém odemčení té správné brány. Kdo jediný přežije není třeba rozebírat. Setkáme se opět s tajemnou kněžkou a zacestujeme si časem a dimenzemi. Na závěr se dozvíme tajemství království Aranu i s jeho ochránci.

Báječný svět Van Hammeho fantasie je poutí do našich snů. V thorgalově světě nevítězí superhrdinové nad superpadouchy, ale platí tady odvaha, rozum, obezřetnost a dobromyslnost. Hlavní hrdina je čtenáři blízký a může se tak do příběhu více ponořit a prožívat ho. Nebo si někdo z vás představuje, jak poletuje v modrém trikotu nad velkoměstem a zachytává padající meteority? Sebelepší comicsový svět ale neožije, pokud není servírován přijatelnou kresbou. U Rosińského se bát nemusíme - odvádí skvělou práci. V porovnání s Lukostřelci je ještě lehce nevyzrálý a barevně nedoladěný, jinak ale v realistické comicsové kresbě jasně boduje.

Je dobře, že slabý plamínek thorgalovské slávy září už i v našich luzích a hájích, i když to vypadá, že se v nejbližší době jen tak nerozhoří. I pro to malé světélko stojí za to mít všechna dosud vydaná alba ve své knihovničce.

Autoři: Scénář: Jean Van Hamme - Kresba: Gregorz Rosiński
Vydal: Crew Comics v roce 1999

Autor: Martin Přibyl
Tento článek byl publikován 5.4.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36