Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Thorgal #7: Dítě z hvězd

Thorgal #7: Dítě z hvězdUž je tomu deset let co vyšel první příběh nebojácného Thorgala Aegirssona i u nás. Jednalo se o vůbec první zahraniční comicsové album na našem trhu. Již dávno neexistující nakladatelství S-press vydalo sešit neohroženého dobrodruha v neuvěřitelném nákladu 100 000 kusů! Nemá cenu si stěžovat, že dnes jsou náklady skoro 100x nižší a ceny o 100 Kč vyšší. Důvodem k sepsání těchto řádků je, že ne každý tento sešit vlastní (je vás 9 900 000) a přitom je v něm vepsáno celé tajemství Thorgalovy existence. První album obsahuje celkem tři povídky, z nichž v každé se dozvíte něco o původu oblíbeného hrdiny.

Ztracený drakar
Na 120 udatných Vikingů se vydalo na svoji pouť za dobrodružstvím, jen 15 jich zůstává naživu v lodi zmítané silnou bouří a stává se tak hříčkou osudu. Situace se snaží využít odvěký protivník náčelníka Leifa Haraldsona Gandalf Šílený a navrhuje, aby byl jejich udatný vůdce obětován bohu moří Aegirovi na usmířenou. Zoufalá posádka k nevelké Leifově radosti nabídku přijímá. Na poslední chvíli spatří jeden z námořníků v dálce světlo a považuje ho za boží znamení. Bouře utichá a vikingský drakar tiše vplouvá do fjordu, kde na břehu leží vyplavený kuželovitý záchranný člun, který byl i zdrojem spásného světla. V něm se nalézá malý chlapec, který od Leifa dostává svoje jméno: "Ať už je to thorův syn, nebo aegirův vyslanec... Bude nosit jméno těch, kteří jej na naší cestě k záchraně zanechali. Vítej mezi nás Thorgale Aegirssone!"

Kov, který neexistoval
Ivaldir, otec všech trpaslíků, prohraje v partii vrchcábů s hadem Nidhoggem své jméno, bez kterého nemůže žít ani zemřít. V zoufalství nabídne Nidhoggovi, že mu daruje cokoliv si bude přát. Proradný plaz souhlasí a žádá si věc z kovu, který neexistuje a dává Ivaldirovi tisíc let, aby mu ji přinesl. V království trpaslíků zavládne smutek a ke splnění přetěžkého úkolu je vyslán nejmladší Tjahzi. 999 let marně bloudí světem a odváží se až do zakázané země lidí. Zde už zcela vyčerpán uvidí na břehu fjordu odpočívat malého chlapce, který má na krku přívěsek z neznámého kovu! Po krátké rozmluvě s Thorgalem, tak se ten chlapec jmenuje, se spolu vydávají do království trpaslíků.

I přes všechny nesnáze se jim podaří dostat se ke vchodu do jeskyně vedoucí do trpasličího království. Zde nasedají na mrazíkovské sáně, tzv. "samochodky", ale ouha, těsně před cílem výraží ze země tucet ozbrojených chapadel proradného Nidhogga. Malý Thorgal sbírá odvahu a chopí se blízkého meče, ve kterém se skrývá síla umožňující mu vyrůst a vzdorovat dvanáctichapadlové přesile. Boje využívá Tjahzi, kterému se podaří přinést drahocenný kousek kovu ke králi doslova za minutu dvanáct. Poražený had ve svém neštěstí probodává thorgalovu hruď a mladého hrdinu opouští život. Mezi trpaslíky propuká bujaré veselí a jediný Tjahzi utíká za svým lidským přítelem. Přes smutek nad ztrátou kamaráda spatří bohyni Friggii, která mu děkuje za slzy lásky nad zabitým chlapcem a ujišťuje trpaslíka, že thorgalův osud ještě není zdaleka naplněn a bude žít. Thorgal se probouzí zpátky na pobřeží a rozjásaný dav kamarádů mu běží oznámit, že Gandalfovi Šílenému se narodila dcera Aaricia.

Talisman
Thorgal putuje na radu kněze do míst, kde prý sídlí bůh, jež by mu objasnil jeho původ. Zde uprostřed spáleného lesa pod velkými kamennými schody narazí na bělovousého starce. Ten si od něj vezme talisman, který měl Thorgal vedle sebe v záchranném člunu, kde ho našli Vikingové. Stařec vloží talisman do kouzelné skříňky (rozuměj telepatický videorekordér) a vyjeví chlapci celou jeho minulost, ve které se lidé vracejí v kosmickém korábu po velmi dlouhé době na Zemi. Vzniká mezi nimi spor, jak se k novým obyvatelům zachovat - zda se jim vyhýbat, či se pasovat do role bohů. Řešení vyústí v souboj kapitána Xargose se svým zetěm Varthem. Ten vyhrává a Xargos svoji posádku opouští v únikovém člunu. Díky chybě v řízení přistávají lidé daleko na severu, kde pomalu začínají umírat na neznámou chorobu. Varth vysílá svého právě narozeného syna v záchranném člunu vstříc osudu v naději, že jemu jedinému se podaří zachránit. Vikingy nalezené dítě je právě Thorgal a stařec je Xargos je Thorgalův děd! Jeho posledním úkolem je vymazat z chlapcovy hlavy všechny stopy po jeho původu, aby mohl žít ničím nerušený život.

V poslední povídce se scénárista Van Hamme vymaňuje žánru sci-fi, aby tak po odhalení thorgalova dětství, mohl nasadit notu čisté fantasy. Sešit je základním kamenem celé rozsáhlé série a zatímco první a poslední povídka objasňují thorgalův původ, druhá dává tušit budoucí pole hrdinovy působnosti. Kresebně není album zcela na výši, ale všichni dnes už víme, kam až se Rosińsky vykreslil.

Autoři: Scénář: Jean Van Hamme - Kresba: Gregorz Rosiński
Vydal: S. Press v roce 1990

Autor: Martin Přibyl
Tento článek byl publikován 5.4.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36