Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

XIII. - tam, kam jede indián

XIII. - tam, kam jede indián

Zasněžené Rocky Mountains jsou bezesporu velice působivou kulisou pro rozlehlou vojenskou základnu. A na rozlehlých vojenských základnách je také nejlepší se ptát po pohřešovaných vojácích (a jejich manželkách). Ukryt pod vynalézavým aliasem Alan Smith, přichází se na kapitána Rowlanda a vdovu po něm vyptat XIII. přímo do jámy lvové. Netuší, že to bude mít malý háček - kapitán Steve Rowland, nejlepší z příslušníků speciálních jednotek SPADS a momentálně položka ve vojenských spisech, ukrytá pod zkratkou K.I.A., totiž zčistajasna vstal z mrtvých. A XIII. má najednou totožnost, apartní manželku, ukrytou na neznámém místě a také vysvětlení pro neobyčejnou zručnost při inhumaci nepřátel. Chtělo by se zpívat a plesat - návrat do rodinného kruhu, mezi milující rodinu a sousedy, kteří se nemohou dočkat, až se všemi oplakávaný Steve opět ukáže - prostě náběh na happy end jako vyšitý. My poučenější ovšem víme, že tahle série má dílů poněkud víc, takže je nad slunce jasnější, že všechno bude trochu jinak, milující rodina bude z návratu ztraceného syna trošku nesvá, apartní manželku nebude jednoduché najít a jak to bude s tou totožností... no, to se teprve uvidí. Jen ta schopnost inhumace bude nezpochybnitelná.

Úvod druhé části série XIII. mě trochu zaskočil. Nelibuji si ve vojenském prostředí a začal jsem mít značnou obavu o to, že ona původní "thrillerovost" půjde brzo do kytek a na její místo naskočí výplach mozků zelenou kyselinou. Naštěstí byly mé obavy neopodstatněné.

Scénárista Jean Van Hamme je skutečně výsostný profesionál. Na konci druhého dílu víte ještě méně, než na poslední stránce toho prvního a třebaže se většina "Indiána" odehrává na hony daleko od hlavní dějové linie, není ani v nejmenším nudná a rozhodně na vás nedolehne pocit zbytečně natahované odbočky. Zápletka v rodině Rowlandových sice nepatří k nejoriginálnějším, ale je zpracována věrohodně a napínavě. Dočkáme se i dalších vysloveně detektivních pátraček, akčních scén a tentokrát i (velice decentních) milostných motivů.

Těžko dodávat něco dalšího - o Vanceově kresbě jsem toho napsal dost minule a vzhledem k tomu, že je z pochopitelných důvodů naprosto totožná, není co dalšího zásadního doplnit. Vzhledem k tomu, že jde o sérii, nezměnil se ani formát a grafická úprava, takže po zařazení do knihovničky (případně po pohození do kouta) nebudete mít problém s rozlišením XIII. od ostatních barlowáckých produktů, ale to je tak nějak samozřejmé... Snad tedy ještě zmíním, že malba na obálce je hodně vydařená.

Jak už se stalo u Barlow Comics zvykem, před samotným příběhem najdete i něco teoretických poznámek. Jestliže v prvním sešitě úvod shrnoval historii celé série XIII., v díle druhém najdete cosi jako encyklopedické heslo kreslíře celého cyklu Williama Vance - kdy, co, kde a pro koho. Jen za kolik trošku chybíJ. Myslím, že je to velice užitečný nápad.

Takže tak - první dvě Třináctky rozjíždějí velice slibný příběh a už 15. května se můžeme těšit na díl třetí - Všechny slzy pekla. O dva měsíce později přibude do sbírky čtyřka pod názvem Spads a z názvu a obálky bych soudil, že i fanoušci vojančení si přijdou na své. Mám takový pocit, že je na co se těšit.

Autor: Radim Klimeš
Tento článek byl publikován 25.4.2000 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36