Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

XIII. - všechny slzy pekla

XIII. - všechny slzy pekla

Věznice se zvýšenou ostrahou v Plain Rocku je místem, kam se umísťují skutečně jen ty nejzdařilejší exempláře. Ať už je to špionážní paranoiou trpící Bronsky s krásnou pěnou u huby, neustále se hihňající a v podstatě jen citoslovci komunikující Jericho nebo Billy, který by určitě ani kuřeti neublížil, ale sedí za bezdůvodné zabití šesti lidí. V téhle vybrané společnosti má XIII. co dělat, aby si udržel špetku zdravého rozumu a nepřipojil se k předlouhému zástupu těch, kteří skončí doživotně v izolaci mezi vypolstrovanými stěnami a se slušivou svěrací kazajkou. Takže se snaží udržet v použitelné formě a čeká na příležitost...

Ve Washingtonu se zatím dějí zajímavé věci - i ta nejvyšší místa už vědí, že pod zámkem nemají Steva Rowlanda, ale mimořádně zdařilý exponát z muzea plastické chirurgie. Je jasné, že spiknutí, které se poprvé projevilo atentátem na prezidenta Sherridana stále běží a XIII. je jejich jediným záchytným bodem. Zdálo by se to jednoduché - fanatický psychiatr Johansson pomocí elektrošoků vrátí vězni paměť a ten začne zpívat... Jenže ve hře je ještě několik dalších stran, z nichž každá sleduje svůj cíl a - jaké to překvapení - ten se zásadním způsobem neshoduje s cílem stran zbývajících. Takže kruh kolem XIII. stahují plukovník Amos, Mangusta i generál Carrington a každý z nich je dostatečně mocný na to, aby tomu chudákovi s totální amnézií a zabijáckými reflexy bylo pořádně horko.

Třetí pokračování série XIII. se odehrává víceméně jen na dvou místech - v Plain Rocku a Washingtonu - rozhodně tím ovšem není nijak nudné. Přesně v mantinelech narýsovaných v předchozích dvou dílech se pohybují hrdinové i záporáci, stejně jako ti, u nichž není zařazení do těchhle škatulek tak úplně jasné (a těch je vlastně většina). Van Hamme nadále úspěšně mlží, uzavírá epizodu v okamžiku, kdy je otázek výrazně více než odpovědí a nechává natěšeného čtenáře si nadále okousávat nehty nervozitou, jak se to všechno rozmotá. Řeknu upřímně, že je mi líto těch chudáků frantíků, kteří na každý další díl čekali cirka rok - to je akorát tak ke zbláznění. Ačkoli tedy scénář nepřináší žádné superdramatické zvraty, udržuje si potřebnou dávku napětí a zvláště vězeňské scény jsou docela atmosférické.

Wance odvádí v kresbě přesně to, co by se dalo čekat po prvních dvou sešitech. Na nějakou pořádnou akci došlo tentokrát jen jednou, ale za zmínku stojí především exteriérové scény - průhled na budovu Capitolu přes rozkvetlé stromy je velice povedený. Snad jen obálka se oproti předchozím dvěma nevyvedla příliš. Ne snad z hlediska výtvarného, ale komerčního. Sice velmi přesně vystihuje atmosféru hlavní dějové linie tohoto pokračování, jen jsem na pochybách, zda přitáhne zájem náhodných nakupujících...

Celé to bohužel zprávou velmi nemilou ukončíme, pro každého kdo si comicsy kupuje (a nepůjčuje) to ovšem bude jeho první vjem ze třetí XIII. - zdá se, že doba finančního kouzelnictví Barlowa končí. Jestliže jste do nynějška patřili k těm, kteří nadávali CREWi do zlodějů a vydřiduchů, můžete si na seznam připsat dalšího kandidáta na urážení. Barlow zdražil na tu samou sumu, kterou teď stojí Červená CREW, čili za tuhle (a jakoukoli další - až do příštího zdražení) Třináctku vypláznete 129,- kaček dřív, než stihnete říct: "*****, ******* ** ** ** *****!!!"

Nicméně - asi jsme se dostali k reálné ceně takového comicsu v Čechách (a na Moravě, samozřejmě). A XIII. se moc pěkně čte (a prohlíží), takže nějaká přílišná lítost na místě není.

Autor: Radim Klimeš
Tento článek byl publikován 14.7.2000 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36