Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Vlad #1: Můj bratr Igor

Vlad 1Nevím proč zrovna já. Proč právě já mám psát recenzi na comics Vlad. A to teprve několik dní poté, co nás Rusové opět vyřadili ve čtvrtfinále dalšího hokejového turnaje. Dobře, zkousnu hořkou piluli národní hrdosti a jdeme na to. Jak jste z mého úvodního lkaní mohli postřehnout, Vlad bude o Rusku. Sice o jeho fiktivní (na to jak příliš si odpovězte sami) budoucnosti, ale přeci jen o Rusku. Takže tam, kde to již dnes není růžové, to pohledem Y. Swolfse rozhodně o několik desítek kilometrů dál po proudu řeky času lepší nebude, ovšem začněme pěkně popořádku...

Vladimír Zolkov, Vlad, je bývalý důstojník ruské armády, kapitán propuštěný z ekonomických důvodů poté, co to s matičkou Rusí začalo jít z kopce. Války s islámskými zeměmi, politické machinace, hospodářství v troskách a mafie, tohle všechno přivedlo zemi do stavu, v jakém ji nacházíme na stránkách comicsu pojmenovaného právě po hlavním hrdinovi. Setkáme se s ním ve chvíli, kdy pátrá po svém nezvěstném bratrovi Igorovi. Jeho motivace je relativně jednoduchá, nejde ani o sourozeneckou lásku, natož že by mu bratr, za kterého v dětství odnášel většinu jeho malérů, vysloveně chyběl, ale o dědictví. A to nemalé. Jejich matka totiž nechala do své závěti vložit podmínku, že Vlad musí do roka nalézt brášku, jinak polovina jmění připadne jejímu osobnímu tajemníkovi. Putování začíná a cesta to nebude věru jednoduchá, ale plná lží, přestřelek a lidské bezohlednosti a bezcitnosti, přičemž sám Vlad zrovna příkladem ctností rozhodně není, takže se máme na co těšit.

S prací Yvese Swolfse jsme se mohli setkat již v sešitech z produkce Barlow Comics,  jmenovitě westernové Durango: Psi umírají v zimě a hororová trilogie Princ noci, čili nám není úplně neznámý. Vlad je co do scénáře akce s příměsí konspirace umístěná v budoucnosti, a ačkoli celkově není špatný, nijak zvlášť ani nevyniká. Prostě ucházející comics, kde se nešetří kulkami, ranami pěstí, sexem a mrtvolami. Je to zkrátka evropská záležitost a některé akční stránky jsou na můj vkus příliš staticky navržené, nicméně jsem se při čtení docela bavil a to už je argument, se kterým je třeba počítat.

Vlad 1Kresba je taková, jakou jste mohli vidět v comicsech od Barlow, snad jen o trochu méně kvalitní. Griffo jakožto její autor je pro mě jméno nicneříkající, a přestože místy se mi jeho výtvory líbily, nešlo přehlédnout občas divnou práci s perspektivou, někdy trochu nepovedené obličeje a naprosto šíleně nakreslená vozidla. Ale co, nechám se překvapit v pokračování, a jestli mě scénář zaujme víc, jsem ochoten leccos kresbě odpustit.

Málem bych zapomněl na překlad. Jelikož nevládnu jazykem země galského kohouta, nemohu srovnávat (jak semo-tamo rád dělám) a spolehnu se tedy na dojem z české verze. Tomáš Bicek, který se o ni postaral dokonce zachoval jedno z vtipných míst scénáře a Vladův palubní počítač v automobilu přeložil tak, jak by asi měl znít špatně nastavený překlad z korejštiny do ruštiny. Včetně nepřesností. Za povšimnutí také stojí (zvlášť pro nás starší, kteří jsme ještě vyrůstali s ruštinou jakožto povinným předmětem) několik výrazů a nadávek psaných azbukou. Překlad, tedy jedna z věcí, kde i prověřenou kvalitu lze poměrně jednoduše zkazit, je odveden dobře, a přestože jsem celou knihu četl již dvakrát, nenarazil jsem na nic, co by stálo za kritiku.

Celkově shrnuto se mi Vlad: Můj bratr Igor líbil, pokud pominu kresbu a jednoduchý nenáročný příběh, což je u akčního příběhu vlastně spíš plus, mohu jej s klidným srdcem doporučit. Vyhovuje-li vám zmíněný druh zábavy, je volba pouze na vás. Ovšem jak už jsem napsal o několik řádků výš, uvidíme, co přinese podzimní pokračování.

Scénář: Swolfs
Kresba: Griffo
Vydal: BB Art v roce 2002

Autor: Luboš Vlk
Tento článek byl publikován 16.5.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36