Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Zemřít smíchy

Titulní strana prvního dílu Zemřít Smíchy
Titulní strana druhého dílu Zemřít Smíchy

Batman je superstar, to je bez debat. Navíc, CREW ho do nás vtlouká vpodstatě od svého vzniku parním bucharem, což nás, staré fanoušky, může jenom těšit. A aby toho nebylo málo, činí tak většinou superkvalitními kousky, a za to jí patří dík. Především Kameňák (The Killing Joke) je záležitostí skutečně apartní (a to nám CREWáci zapřeli, že v originále je barevný, nicméně zrovna Kameňáku to zas až tak neublížilo). Kariéra superhrdinů je většinou velice pestrá a potkají ledaskoho. Fatální kočky (v Batmanově případě doslova), psychopatické humoristy a také bytosti, jež bychom mezi námi (na rozdíl od předešlých charakterů) neviděli zas až tak rádi. Možná budou někteří z vás jiného názoru, ale já osobně bych Temné Soudce chlebem a solí nevítal. Dovedu si už živě představit, jak bych dopadl.

Neměli bychom ovšem zapomenout ještě na jednoho týpka, na kterého občas Batman narazí. A jsme zase u toho. Policajty potkávám nerad a existujou takoví, s nimiž bych se nemusel vidět v životě vůbec. Jo, jedním z nich je i soudce Dredd. Prostě mám radši poldy, kteří na vysvětlování ve stylu: "Promiňte, důstojníku, ale já jsem opravdu tak spěchal, že jsem tu babičku neviděl." reagují vlídným úsměvem, pokývnutím a pokutou na dolní hranici sazby. Dredd by vám na to konto vystřílel dlužnou sumu do čela a nepohnul by brvou. Možná ani čivou. Nejspíš ani čivavou. No, pravděpodobně by nevykonal ani o pohyb víc, než kolik jich vyžaduje tasení Lawgivera. Prostě, soudce Dredd je tvrďák a Batmana už potkal. Nemá rád maskované mstitele... A přestaňte v tom už šťourat, protože i kdyby Dredd brvou udělal výmyk střemhlav, stejně byste to nezjistili. Takovejch už bylo, co to zkoušeli...

"Všude kolem Smrť... a čert ví, kterej je ten pravej!"

Batman žije v Gotham City a Joker taky. Soudce Dredd žije v Mega City One a Temní Soudci... no, tamtéž, ale tak úplně nežijí. Dovedete si představit, co může vzniknout ze spojení osoby duševně ne zcela stabilní a osob fyzicky ne zcela definovatelných? Jestli náhodou ne, máte štěstí - Alan Grant a John Wagner to zvládli za vás. V kostce jde asi o tohle. V Gothamu se čirou náhodou objevil interdimenzionální pás, taková roztomilá hračička, s jejíž pomocí se cestuje z Gothamu do Mega City a zpět. Problém je v tom, že se tahle vychytávka dostala do rukou Jokerovi, který (po kolikáté už?) utekl z Arkhamova ústavu pro duševně choré. A Joker má baldrikovsky vychytralý plán - v Mega City totiž právě probíhá transport Temných Soudců. Joker je přesvědčen, že by byla škoda nechat tak geniální vyvražďovače ve spárech zákona - takže jim pomůže na svobodu. Ale plány mají i Smrť & comp. V Mega City se totiž zanedlouho hermeticky uzavřou dveře Megakoule, obrovské budovy, v níž hodlá zmizet deset tisíc příslušníků hedonistické sekty před světem, soudci a spoluobčany a navěky věků si tam užívat nefalšovaných orgií . Je pochopitelné, že se Temným soudcům líbí myšlenka deseti tisíc bezbranných obětí v jedné velké, ke konzumaci zrovna přichystané konzervě. No, vlastně ani Joker není proti - ovšem výměnou za nesmrtelnost, jejíž tajemství Temní soudci znají. Děj nabírá na obrátkách, v Netopýří jeskyni přistane polonahá telepatka soudkyně Andersonová, po níž jdou její vlastní lidé, Joker je současně tu i tam, Batman vyráží do Mega City One a do uzavření vrat Megakoule zbývají už jen minuty... Buďte si jisti, že nepřijdete o nic - crossover Zemřít smíchy je totiž dvoudílný a vpodstatě celá druhá kniha pojednává o grandiózním masakru v hedonistickém ráji.

Jestliže se vám líbil Rozsudek nad Gothamem, nebudete zklamáni ani novou zkříženinou Batmana a Dredda. Opět skvělá kresba, příběh, který sice není nijakou psychologickou sondou, ale velice zábavně kombinuje do prímového koktejlu známé postavy, permanentní akci a drsné masakry, prostě Zemřít smíchy má všechno, co by mělo mít. Co se kresby týče, první díl vyšel z rukou Glenna Fabryho (Sláine)a je stylově dost podobný Bisleyho Rozsudku nad Gothamem, což ovšem v žádném případě není na škodu. Ve druhém díle je sice uveden jako malíř opět Fabry, ale jde o jednu ze dvou chyb v celé knize - part two totiž svořil (jak mi bylo prozrazeno přímo z redakce - díky, Petře) Jim Murray, kmenový autor 2000 AD, který má za sebou několik dreddovských kraťasů (v češtině otištěný Den závislosti - CREW č.7), takže alepoň jednoho z obou hlavních hrdinů důvěrně zná. Abych pravdu řekl, jeho styl se mi líbí o špetku víc - je takový světlejší, oblejší a lahodnější oku... ale to je věc názoru a rozhodně ho nikomu nenutím. Příběh si vzalo na starost duo John Wagner a Alan Grant. Wagner Dredda vymyslel, takže ho zná jako své škrpály a Grant - kromě toho, že je momentálně výhradním autorem Loba - je jedním z kmenových scénáristů Batmana, čímž je zaručeno, že oba vědí o čem píší. Není to ostatně poprvé, co se takhle sešli nad jedním papírem. Kromě Rozsudku nad Gothamem spolu vyplodili například i v CREW č. 2 otištěné dreddovské kraťasy Příběh (po)vánoční a Maestro Prdelini. Zkrátka a dobře - Zemřít smíchy není žádné umění, ale poctivě a zábavně odvedená komerce. A tak to mám rád a společně s flákajícím se Brodiem volám: "Zbožňuju pach komerce po ránu!"

Jestliže byla řeč o dvou chybách (ve druhém díle), musíme i tu druhou zmínit, abychom dostáli povinnosti ohlásit klady i zápory - nuže, na stranu 18 se dostaly bubliny ze strany 17. Úplně nejdřív mě napadlo, že jde o fikanou fintu autorů, jak naznačit, že oba děje probíhají současně, ale není tomu tak - škoda téhle drobné mušky.

"Rozzzsssudek zzzní sssmrt!"

Zkrátka a dobře, Soudce Dredd a Batman si zase odbušili své a jdou do hajan. Práci odvedli slušnou, svou mzdu si zaslouží a třeba je zase někdy (i když už nejspíš jen sólo) potkáme. Proč ne? Hlavně abych na Dredda nenarazil, až zase přejedu nějakou stařenku...

BTW: V případě CREWáků už jde stejně jen o zbytečnost, ale pro pořádek zmíním i to, že překlad Pavla Dorta je též bez chyby. Ale to jen tak pro klid duše - znáte to.

Autor: Radim Klimeš
Tento článek byl publikován 10.4.2000 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36