Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

ZOMBIEWORLD: Champion of the Worms

ZombieworldÚčelem úvodu je, tak trochu nalákat oběti na přečtení samotné recenze. Přemýšlím, na co bych vás mohl nalákat. Tak třeba, mohli by jste zjistit něco o nejobávanějším člověku dávného světa. O časech tak dávných, že už i samotní Bohové neví, kdy přesně to bylo. Mohl bych vás také nalákat na hromady zombií a jejich vůdce, temného nekromanta. No a pokud ani tohle nepomůže, pak vězte, že se aspoň můžete dozvědět něco nových slovíček k zaklínání, a to už se vyplatí, že Bobe.
    
Sancti Annum Hyperberum. Sancti Annu. Sancti Abbram Gazdish Nam-um Rama. Rama Sancti. Suth Un Gotha! AZZUL GOTHA NATHOOM. AZZUL GOTHA ABBRAM! Sancti.
Tak těmito slovy začíná náš příběh, těch slov je samozřejmě trochu víc. Pokud totiž hodláte magicky uvěznit a za živa pohřbít nejzkaženějšího a nejobávanějšího hyperboreanského nekromancera, slovy se nemá šetřit. Jak jsem už naznačil Azzul Gotha je nekromancer ze staré Hyperboreii. To není ostrov, ale časové období Země tak asi 42.000 let před dnešními časy. Azzul Gotha byl ve své době nejobávanější ne proto, že uměl rozprávět s mrtvými, ne proto že byl zloděj a travič (to není od toho, že by hulil...), ale protože byl tajným vyznavačem a uctívačem podzemního Červího boha. Legenda praví, že Azzul Gothovi protivníci ho zavřeli do sarkofágu a zaživa pohřbili. Dávní čarodějové pak stvořili amulet, který jej měl udržovat při životě, ale navíc ho taky navždy držet uvnitř. Tak tomu skutečně bylo po 42.000 let...

Whistler, Massachusetts po 42.000 letech. Do místního muzea je přivezen nově objevený starobylý sarkofág. Šéf muzea pan Zorsky, chce sarkofág umístit do nově zřízeného hyperboreanského křídla za které zodpovídá slečna Rebecca Deanová, dcera chlápka co ten sarkofág vykopal. Jenže právě tady se objevuje podivná čtveřice individuí z výboru na zjišťování pravosti relikvií.

ZombieworldJsou to major Damson, plešatý fousatý podivín, ne nepodobný Sherlocku Holmesovi, a to nejen tím, že kouří dýmku. Další pán na holení je Roman, a to je právě takový ten typický bourací typ, než by dveře otevřel, radši je rozmlátí kladivem. Třetím lístkem v tomto čtyřlístku je Eustace St.John, slepec. No asi by jste čekali, že bude asi k ničemu, ale omyl. Nejen, že se dovede báječně ohánět slepeckou holí (hodně divný, nikdy jsem nečekal, že něco takovýho napíšu), ale Eustace se o své tělo dělí s jinou bytostí, ektoplasmickou bytostí, nebo chcete-li astrální bytostí. Posledním článkem řetězu je, jak jinak zjemňující ženský prvek Malka Ravenstein. Ta přesně zapadá do prototypu hrdinek z akčních filmů, které se chtějí vyrovnat svým mužským kolegům. Drsná jak šmirgl papír a ohání se dvěma pistolemi.

Popolezme dál v naší story. Tihle čtyři zjistí, že sarkofág je porušený, něco na něm chybí. Talisman, který má držet Azzul Gothu uvnitř. Po odkrytí víka je všechno jasný, starý nekromancer zmizel. A pak to začíná, rozjíždí se pátrací akce, kam tak si mohl nekromant v muzeu jít? Tam, kde jsou mrtvoly. No a kde jsou mrtvoly? V Egyptské sekci je hromada mrtvol – mumií.

Hordy nemrtvých se začíná rojit, fáče šustí,  kosti praskají a Azzul Gotha se zmocní sl.Deanové a šéfa muzea. Pan Zorsky má být obětován aby nekromant obnovil svou sílu a moc a Deanová se má stát jeho nevěstou. Naši hrdinové se po prvním drcení lebek nezastavili a šlapou Azzul Gothovi na jeho kostnatý paty. Ten vymyslí ďábelský plán, Zorsky nebude obětován, ale použije ho jako květináč (dost šílený, co?). Přinutí ho spolknout semínko ze stromu Zung. Zung byl kdysi čaroděj, který často nahlížel do míst skrytých mimo náš svět, pak ztratil svou duši a stal  se tekutinou. Z něho pak vyrostl strom a z něj pocházejí tyto semínka. To jen na vysvětlenou.

ZombieworldPan Zorsky mezitím pohodlně mutuje do podoby jakéhosi Cthulhu monstra, které má čtyřlístek klaďasů co nejvíce zdržet. Ti se rozdělují do dvou skupin, první major Damson a Roman si berou na starost tohle monstrum, zatímco zbytek týmu tzn. Eustace a Malka jdou po Azzul Gothovi. Cesta k němu je samozřejmě bráněna hordami mumií, které jsou tentokrát silnější. Azzul Gotha sílí. Damson a Roman zneškodní monstrum, kde nepomůže magie pomůžou granáty. Eustace a Malka vytrhnou sl. Deanovou z Azzul Gothových kostnatých pařátů. Sám velký nekromant Azzul Gotha však uniká z muzea.

Na pomoc je povolána policie a přicházejí zprávy o výtržnostech na hřbitově. Rozkaz je jasný, zneškodnit Azzul Gothu.  Ten mezitím na hřbitově obětoval jakéhosi nebožáka na počest Červího Boha. Policie která na hřbitov dorazí, jen dokoná dílo zkázy, zabije Azzul Gothu. Proč dílo zkázy? Přemýšlejte, proč asi staří mágové Azzul Gothu nezabili, zcela jistě to mohli udělat, ale o ni ho raději pohřbili a uvěznili za živa….proč? Azzul Gotha je brána, brána pro příchod Krále Červů, a pokud Gotha zemře, brána se otevře a Zemi zahltí hordy nemrtvých v čele se svým vůdcem Azzul Gothou. A tak se i stane...

Tenhle zombiefest má na svědomí Mike Mignola (Hellboy, Batman a nejnověji The Amazon Screw-On Head). Příběh by se možná dal, aspoň lehce, přirovnat k Hellboyovi (jsou tam monstra, zombíci, amulety, dávní Bohové apod.), ovšem ten má atmosféru také díky temné kresbě. Když už jsme teda u kresby, tu dělal Pat McEown (Grendel: War Tales, Kissin´ Cousin) a dost připomíná kresbu v sérii TinTin. Vypadá sice místy tak trochu dětsky, ale má své kouzlo.

ZombieworldTaky jsem si zjistil, že vlastně Mignola udělal jen krátkou osnovu a napsal pár dialogů, jakože o čem to vlastně bude a McEown se postaral o zbytek, taky o vizuální ztvárnění hrdinů. Příklad: Mignola chtěl jen chlapa s kladivem, profesůrka, ektoplasma maníka a drsnou ženskou, jejich jména, oblečení nebo to, že ten ektomaník je slepej, je od McEowna. Dá se tedy říct, že tohle je více méně jeho dítko.

Co víc dodat? V Champions of the Worm je všechno, co si můžete přát o zombiehorrorů, samozřejmě zombíci, krev, sem tam nějaká ta hláška, navíc je tam spousta věcí trošku jakoby parodovaná viz. čtyři hrdinové a jejich typy a pak, ta všudypřítomná zelená mlha, které způsobuje podivné chování lidí a nevysvětlitelné oživení již dávno zemřelých.

Souhlasím s panem Mignolou, který řekl: “Potřebujeme více zombie comicsů!“ a i já volám: “Více zombií, více zelené mlhy!“ potřebujeme taky ale více lidí, které tento žánr čte, třeba to budete právě VY!!! Popřemýšlejte o tom, já jdu zatím vyhlížet zelenou mlhu

Kresba: Pat McEown
Scénář: Mike Mignola
Vydalo nakladatelství Dark Horse v roce 1997

Autor: David Lottmann
Tento článek byl publikován 16.9.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36